Koltukta Meydana Gelen Sakız Lekesi Nasıl Olduğu Alandan Çıkar?

24.09.2023
6.276
Koltukta Meydana Gelen Sakız Lekesi Nasıl Olduğu Alandan Çıkar?

Koltukta Meydana Gelen Sakız Lekesi Nasıl Olduğu Alandan Çıkar?

Koltuklara yapışan sakız sonucu meydana gelen lekelerin çıkarılma işlemleri oldukça zor gibi gözükse de aslında pratik yöntemler sayesinde kolay ve hızlı şekilde çıkartılabilir.

Koltuktaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar, Nasıl Temizlenir?

 

Koltuklara sakız yapışması özellikle çocuklu evlerde sık şekilde yaşanan bir sorundur. Sakız oldukça esnek bir maddedir ve yapışkandır. Belli bir kısmını elle çıkartsanız bile parçaları koltuk üzerinde kalır. Ayrıca koltuk kumaşının içine yerleşebilen bir maddedir. Kanepenin ve koltukların liflerine zarar vermeden bu gevşek maddenin çıkarılması çok önemlidir. Bu sorundan kurtulmak için aşağıdaki sakız lekesi nasıl çıkar adımlarını izlemeli ve yollarını takip etmelisiniz.

Buz kalıbı kullanın; yapışkan bir madde olan sakız lekesi nasıl çıkar kapsamında, bu ürünün bekletilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. sakız bekletilirse yayılır ve daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. buz küpü bu anlamda hemen yardımcı olacak bir adımdır. Sakızın üzerine buz küpü koyulur ve yapışkan olan bu maddenin sertleşmesi sağlanır. Yapışan bu madde buz küpü sayesinde sertleştiği için çekilerek olduğu alandan çıkar. hatta sakız lekesi çıkarma konusunda sertleştikten sonra bir tereyağı bıçağı kullanımı bile yapabilirsiniz. Bu aşmada bıçağın kumaşa zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Buz küpünün eriyip koltuğu ıslatmaması için bir poşet içine koyulması gerekir. bu sayede koltuk ıslanmaz ve daha hızlı sonuçlar alırsınız. Soğutma işlemi için saç kurutma makinesinin soğuk kısmını da kullanabilirsiniz. Bu sayede sakız lekesi olduğu alanda donar ve çıkar. ayrıca tam sertleştiğinde parçalanması da meydana gelebilir.

Sirke kullanımı yapın; sıcak olan sirke sakız lekesi konusunda etkili olan bir maddedir. Yarım çay bardağı sirkeyi mikrodalga fırınına koyun ve 30 saniye boyunca ısıtın. Sirkenin içine temiz beyaz bir bandırın. Sonrasında sakız lekesi olan bölgenin üzerine koyun ve 1 dakika boyunca bekletin. Kauçuk bir eldiven yardımı ile sakız lekesi olan alandaki sorunu hafif hafif çekin. Bu sakızın olduğu yerden çıkmasına yardımcı olacaktır. Sakızın temizlenme işlemi bittikten sonra koltukta kalan sirkenin de temizlenmesi gerekir. bunun için ıslak bir bez yardımı ile durulama yapılması gerekir. bunu birkaç kez tekrarlamak ve kurumaya bırakmak gerekir.

Diğer Sakız Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Naranciye özlü temizlik malzemeleri kullanın; bazı koltuklardan bu tarz kalıntıları çıkartmak için narenciye esaslı temizlik ürünleri kullanılır. Bu ürünler koltuğa tutunan maddenin gevşemesine yardımcı olur. bu tarz temizlik ürünlerini uygulamak için temiz bir kulak çubuğu ya da temiz beyaz bir bez kullanımı yapılmalıdır. Bezin ya da çubuğun üzerine temizlik ürünü az miktarda dökülür ve sakızın üzerine koyularak 1 dakika boyunca bekletilir. Olduğu yerden sorunu çıkartmak için eldiven kullanımı yapılmalıdır. Bekleme süresi bittikten sonra tereyağı bıçağı ile sakızın sıyrılması yapılır. sonrasında nemli bir bez ya da kağıt havlu sorunun üzerine koyularak silme yapılır. koltuklarınızda sorun olacağını düşünüyorsanız gözükmeyen bir bölgesinde bu ürünün denemesini yapmanız gerekir.

Diş fırçası kullanımı yapın; sakızın yapışması sonucunda ortaya çıkan sorunu yok etmek için sakızı olabildiğince olduğu bölgeden el yardımı ile çıkartın. Bu sayede büyük parçalardan kurtulmuş olunur. Kalan sakızın parçalarını temizlemek için buz kalıbını bu sorunun üzerine koyun ve donmasını sağlayın. Sonra yumuşak diş fırçası kullanımı yapın. Kalan kalıntılar donduğu ve sertleştiği için fırça yardımı ile kolay şekilde çıkar. bu süreçte fırçanın çok fazla bastırılmaması gerekir. ayrıca kullanılacak olan döşeme kumaşlarının narin bir kumaş olmaması da çok önemli olan bir detaydır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.