Koltuklardaki Yağ Lekelerini Çıkarmanın Pratik Yolları

25.10.2023
6.354
Koltuklardaki Yağ Lekelerini Çıkarmanın Pratik Yolları

Yağ lekeleri kimi zaman giysilerimizi kimi zamansa koltuklarımızı mahvedebilir. Bu lekelerden kurtulmak için birkaç basit adımı tekrarlamalısınız. Peki yağ lekesi koltuktan nasıl çıkar? İşte ip uçları…

Koltuklardaki Yağ lekeleri

 

Yediğimiz yiyecekler istemeden de olsa üstümüze veya koltuklarımıza dökülebilir. Bu durumda kumaşlarında yağ lekeleri oluşacaktır. Bu lekeler oldukça zorlu izleri ardında bırakır. Bu izlerden kurtulmak için normal deterjanlar veya koltuk temizleme yöntemleri işe yaramayabilir. Bu durumda alternatif yollara başvurmak gerekir. Bu lekelerinden kurtulmak çoğu zaman kabusa dönebilir. Ancak doğru yöntemler uygulandığında aslında bir o kadar da kolaydır.

Yağ lekeleri kumaşlardan çıkarılması oldukça zor lekelerdir. Ancak leke henüz tazeyken müdahale edildiğinde bu izlerden kurtulabilirsiniz.

Peki bu lekeler nasıl çıkar? Koltuklardaki bu lekelerin en büyük düşmanı güneş ışınlarıdır. Temizleme işlemi gerçekleştirildikten sonra mümkünse koltuklarınızı güneşte kurumaya bırakın. Bu sayede lekeler daha kolay yok olacaktır.

 

Deri koltuktan yağ izleri nasıl çıkar?

Bu lekeleri deri yüzeylerden çıkarabilmenin en kolay yolu sabundur. Özellikle beyaz sabun yağ moleküllerini temizlemeye yardımcı olacaktır. Deri yüzeylerdeki yağ molekülleri oldukça zorlu izler bırakır. Ancak pratik birkaç yöntem ile bu izlerden kurtulmak mümkün olacaktır. Bir diğer önemli püf nokta ise su ile temizlenememesidir. İlk olarak kuru bir bezle izlerin olduğu bölgedeki fazlalık yağlar alınmalıdır. Daha sonra kalan izler için sabun köpüğü kullanılabilir.

 

Bir diğer etkili yağ çözücü ise deterjandır. Bir çorba kaşığı deterjanı bir bardak suda eritin ve temiz bir bez yardımıyla izlerin üzerine uygulayın. Bu izlerden kurtulmak için bir diğer etkili yöntem ise saç spreyidir. Saç spreyinin molekülleri çözdürücü etki sağlayacaktır. İzlerin üzerine bol miktara saç spreyi sıkıp kurumaya bırakın daha sonra temiz bir bez yardımıyla temizleyin. Böylece zorlu izler deri yüzeyinden çıkar.

Kumaş kaplamalı koltuklardan nasıl çıkar?

Bu lekeleri kumaş döşemeli koltuklardan çıkarmak biraz daha zordur. Ancak doğru yöntemler uygulanırsa ve zamanında müdahale edilirse endişe etmenize gerek yok. Bu lekelerden kurtulmanın en sağlıklı yolu bulaşık deterjanıdır. Bu izleri oluşturan molekülleri kumaş yüzeyinden kolayca sökecektir. Bulaşık deterjanını uygulamadan önce kumaş üzerindeki fazlalık yağı pamuk vaya peçete ile alın. Ardından bulaşık deterjanı ve su ile güzelce ovun. Ovma işlemi sırasında döşemeyi aşındırmamaya özen gösterin. Bu yöntem işe yaramazsa mısır nişastasını deneyebilirsiniz. Macun haline getirdiğiniz mısır nişastasını lekeye uygulayın. 30 dakika bekletin ve temizleyin. Arından imkan varsa güneşte kurutunuz. Bir diğer yöntem ise yine saç spreyi olabilir. Deri yüzeylerde olduğu gibi kumaşlarda da oldukça etkilidir. Kumaşın lekeli yüzüne bolca saç spreyi sıkın. Ardından temiz bir bezle ovalayın ve güneşte kurumaya bırakın.

 

Bu izlerden kurtulmanın bir diğer etkili yolu ise şampuandır. Etkin bir yağ çözücü olan şampuan döşemenizdeki izleri yok edecektir. Bir diğer ilginç ama etkili yöntem ise koladır. Kola yağ lekelerinin bir numaralı düşmanlarından biridir. İzlerin üzerine bir miktar kola dökün ve 2 saat kadar bekletin. Ardından su yardımıyla ve temiz bir bezle temizleyin. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz. Bir diğer yöntem ise aleo vera bitkisinin içerisinde bulunan jeldir. Bu jel lekeleri kumaştan söküp atacaktır. Bir diğer etkili madde ise trisodyum fosfattır. Bir doz trisodyum fosfatı yarım su bardağı talk pudrası ve 1 su bardağı ılık su ile macun kıvamına getirin ve lekeye uygulayın. Sonuçları mükemmel olacaktır. Döşemeleriniz eski haline dönecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.