Köpek İdrarı Kokusunu Halıdan Çıkarma ve Temizliği

18.01.2019
5.790
Köpek İdrarı Kokusunu Halıdan Çıkarma ve Temizliği

Evcil köpeklerin halı üzerine idrar yapması durumunda hem lekenin çıkaracak olduğunuzu hem de keskin kokuyu yok etmenin pratik yolları nelerdir?

Halıdan Köpek İdrarı Kokusunu Çıkarm

Köpek idrarının Unihrom isimli sıvı nedeniyle halı üzerine bulaşması durumunda sarımsı bir lekeyi bırakacak bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin yoğun miktarda köpek idrarında bulunması nedeniyle normal temizleme yolları ile çıkarmak mümkün değildir. Ayrıca köpek idrarı içerisinde çok yoğun miktarda ürik asit içermektedir. Bu madde ise köpeklerin idrarını yaptığı zaman ciddi bir kokunun olmasına neden olur. Bu nedenle de silseniz temizliğini yapsanız bile koku uzunca bir süre kalıcı olarak sizleri rahatsız edecektir. Şu adımları izlemeniz durumunda ise şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

 • Odayı havalandırsanız bile ürik asitli madde nedeniyle ciddi bir koku kalıcı olarak sizleri rahatsız eder;
 • Oda spreyleri geçici süreliğine sadece kokuyu alır;
 • Halı üzerinde idrarını yapması durumunda hemen müdahale etmeniz gerekmektedir;
 • İdrar kuruduğu zaman çıkarmak daha güç olur.

İdrarı fark ettiğiniz zaman hemen müdahale etmeli ve kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla idrarın halıya nüfuz etmesini önleyip fazlasını çektirmeniz gerekmektedir.

Su birikintisini her zaman için kurumasını önlemeniz sonucunda kokuyu da önlemiş olacaksınız.

Halıdan Köpek İdrarı Kokusunu Temizleme

İdrar kokusunun uzun sürmesinin nedenleri arasında halının liflerine derinden nüfuz etmesi durumunda kokuyu çıkarmak daha uzun sürecektir. Halının liflerine nüfuz etmeden bir an önce temizliğinin yapılması gerekiyor. İlk olarak idrar birikintisinin kağıt havlu ile birlikte fazlalığının alınması gerekmektedir. Liflere geçmeden şu şekilde temizliği gerçekleştirilmelidir.

 • 1 yemek kaşığı jel çamaşır deterjanı;
 • 2 su bardağı su;
 • Bez, Sünger ve Fırça.

Halı üzerinde idrar birikintisinin kağıt havlu ya da bez ile birlikte su birikintisinin alınmasının ardından ilk olarak bir kabın içerisine ılık su doldurulmalı ve üzerine jel çamaşır deterjanı koyun. Karıştırılıp köpürtülmesi gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz suyun içerisine ilk olarak sünger batırılmalı ve daha sonrasında liflere nüfuz etmeden öncesinde Sünger ile birlikte silinmelidir. Süngeri suyun altında yıkamalı ve birkaç defa hazırlamış olduğunuz deterjanlı suyun içerisine batırıp tekrardan siliniz. Fırça ile birlikte fırçalamalı ve idrar lekesinin tamamen çıkması sağlanmalıdır. Kuru bir bezin musluk suyu altında ıslatılmalı ve deterjan lekesinin çıkarmak için siliniz. Durulama işlemi gerçekleştirildikten sonra ise doğal yollarla kurutunuz.

Sirke ve Tuz

 • 1 su bardağı sirke;
 • 2 yemek kaşığı tuz;
 • Çamaşır deterjanı;
 • Ilık su;
 • Sünger ve Bez.

İdrar sonrasında bakteri ve mikrop oluşmasını engellemek için yapacağınız sirke ve tuz ile birlikte temizliğini yapmak olacaktır. Sofra tuzunun idrar lekesinin olduğu bölgenin her tarafını kaplayacak şekilde üzerine dökünüz. 10 dakika kadar beklemeli ve daha sonrasında ise üzerine sirke eklemeniz gerekmektedir. Sirke ile birlikte en az yarım saat boyunca beklemeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde bir kabın içerisinde deterjanlı suyu hazırlamanız gerekiyor.

Sirke ve tuz karışımını fazlasını bir kaşık yardımı ile birlikte kazımalısınız. Çamaşır deterjanlı suya sünger batırılmalı ve silinmelidir. Birkaç defa süngerin musluk suyu altında yıkamalı ve tekrardan deterjanlı suyun içerisine batırıp siliniz.

En son bezin ıslatılması ve deterjan lekelerini siliniz. Bu sayede idrarın derinden nüfuz etmemesi ve kokunun olmasını engellemiş olacaksınız.

Limon

 • 2 tane taze limon;
 • Deterjanlı su;
 • Sünger ve Bez;

İdrarın bulunduğu bölgenin ilk olarak nemlendirilmiş bez ile birlikte siliniz. Üzerine limon ortadan ikiye kesilmeli ve silmiş olduğunuz bölgenin her tarafına sürmelisiniz. Yarım saat boyunca beklemelisiniz. Limon asit olması nedeniyle kokunun oluşmasını engelleyecek ve aynı zamanda da lekenin oluşmasını da önlemiş olacaksınız. Yarım saat bekledikten sonra ise deterjanlı su hazırlamalı ve sünger batırılıp silinmelidir. 5 dakika boyunca beklenmeli ve bez ıslatılmasının ardından silinmelidir. Normal bir şekilde kurumasını sağlamanız gerekmektedir.

Soda

 • 1 yemek kaşığı çamaşır sodası;
 • 2 su bardağı ılık su;
 • Sprey şişesi;
 • Sünger, fırça ve bez.

Bir sprey şişesi içerisine çamaşır sodası konulmalı ve üzerine ılık su konularak sprey şişesinin ağzının kapatılarak çalkalanması gerekmektedir. Ardından ise Temiz bir bez ilk olarak ıslatılmalı ve idrar lekesi ilk olarak silinmelidir. Daha sonrasında sprey şişesi öncelikle lekenin üzerine nüfuz edecek şekilde püskürtülmesi gerekmektedir.

Bu süre içerisinde daha sonrasında ise sünger yıkanarak ıslatılmalı ve silinmelidir. Fırça ile birlikte fırçalanması sonrasında bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bez ile birlikte silinmesi sonrasında ise doğal bir şekilde odanın içerisinde kurumasını beklemeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.