Kot Pantolon Kokusu Nasıl Giderilir?

19.06.2019
7.490
Kot Pantolon Kokusu Nasıl Giderilir?

Kot pantolon en fazla tercih edilen ve hemen hemen her türlü yerde giyilebilen bir kıyafet türüdür. Aynı zamanda pek çok türü ve çeşidi de vardır. Fakat her türlü kıyafette olduğu gibi kot pantolonun da kendine has bir kokusu bulunur.

Genelde bu koku pek de hoş sayılmaz. Pantolonun kokusu nasıl giderilir bir kaç öneri vermek istiyoruz.

Kot Pantolon Neden Kokar?

Kokunun sebebi genellikle kumaşın kendine has kokusudur ya da kumaşı üreten firmanın uzun süre bekletmek zorunda kaldığı depolar da üst üste uzun süre bekletmesinden kaynaklı oluşan kötü kokulardır. Bu gibi durumlarda kotun kendine has kokusu çok fazla rahatsızlık vermez iken depoda uzun bir süre bekletildiği için çok fazla kötü kokan kotlar bir kaç giyimden sonra kişilere büyük oranda rahatsızlık vermeye başlar. Bu rahatsız edici kötü kokulardan rahatsızlık duyan kimseler bu kokuyu nasıl ortadan kaldıracağını ve yok edeceği konusunda pek bir fikir sahibi değiller.

Şimdi sizlere bu kötü koku yapan kotun kokusu hangi yöntemle ve nasıl giderilir, bu yazıda bu konu hakkında birkaç etkili yöntemleri anlatacağız.

Sirkeli Suda Bekletmek

Sirke oldukça etkili ve hemen hemen her şey de sık sık kullandığımız mucizevi bir besindir. Hem temizlik hem de sağlık açısında çok etkili olan bu besin kaynağı kötü kot kokusunu gidermek için de kullanılır. Aynı zaman da oldukça etkili bir çözüm olarak bilinir. Genellikle temizleme söz konusu olduğun da sirkeden daha kesin ve etkili sonuç veren bir yöntem yoktur.

Peki, kötü kokusu olmasına rağmen nasıl her şeyi temizlerken sık sık kullanabiliyoruz ve bu yöntem nasıl işliyor? İlk olarak yapmanız gereken işlem kötü koku yayan kotlarınızı tek tek tespit etmek hepsini bir araya toplamak olmalıdır. Bu kötü kokulu kotları topladığınız yer bir leğen olmalıdır eğer leğen yoksa geniş başka bir şeyin içerisinde de kolay bir şekilde bir arada tutabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken işlem ise yaklaşık 1 litre kadar elma ya da üzüm sirkesini kotlarınızın dolu olduğu leğenin içerisine dökerek hem dış hem de iç taraflarını çamaşır yıkar gibi iyice elinizle sıvazlamaya özen gösterin.

  • Tüm kötü kokan kot pantolonunuzu ya da ceketinizi sirkeli suyla iyice sıvazladıktan sonra yapacağınız işlem kotlarınızı sirkeli su içerisin de bir süre bekletmek olacaktır.
  • Bu işlem için ise yine 1 litre elma ya da üzüm sirkesini kotlarınızın üzerine dökün ve sabaha kadar (12 saat) bekletin.
  • Sabah kotlarınızı sirkeli suyun içerisinden alarak çamaşır makinesinde her zaman ki yıkadığınız gibi normal bir şekilde yıkayın.
  • Kot pantolonunuzu her zaman ki gibi deterjanımızla ve yumuşatıcınızla yıkadığınız zaman makineden çıktığında geride ne sirke ne de kötü koku kalmadığını görmüş olacaksınız.

Kaliteli Yumuşatıcı Kullanmak

Eğer kot pantolonlarınızın sürekli bir şekilde kötü koktuğunu ve bu kokunun kirden dolayı olmadığını aynı zaman da dışarıya yansıyacak kadar da keskin bir koku olduğunu düşünüyorsanız bu kot pantolonunu giymeyi bırakmalısınız. Hem kendinize hem de çevrenize şiddetli kötü koku yaydığınız için bu kokuyu tam anlamıyla giderene kadar bir süre o kot pantolonu giymeyi bırakmalısınız.

Kötü kot kokusunu nasıl ortadan kaldırırım ve hangi yöntemlerle giderebilirim diye sorulan sorular oldukça fazladır. Kötü kot kokusunu gidermenin diğer bir yöntemi de bu kot pantolonlarınızı çamaşır makinesinde yıkarken normal çamaşırlarınızı yıkarken kullanmış olduğunuzdan çok daha etkili ve keskin bir yumuşatıcı tercih etmeniz olacaktır. Örnek verecek olursak hem yumuşatma özelliğinin yüksek olduğu hem de ağır olmayan ve güzel kokan bir yumuşatıcı satın alarak kot pantolonlarınızı bu yumuşatıcıyla yıkamayı deneyebilirsiniz.

Bu etkili yumuşatıcıyı alırken fiyatının ucuz olmamasına özen gösterip dikkat etmelisiniz. Çünkü fiyat bakımından ucuz olan yumuşatıcılar kot pantolonunuz da meydana gelen kötü kokuyu gidermek yerine çok daha çekilmez kötü kokulara sebep olabilir. Bu nedenle alacağınız yumuşatıcının kaliteli yumuşatıcı olmasına dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Etkili, güzel bir yumuşatıcı ile kot pantolonlarınızı düzenli bir şekilde yıkarsanız hiçbir koku kalmayacaktır.

Sürekli Yıkamak

Yeni almış olduğunuz bir kot pantolon ya da kot ceket kötü koku veriyorsa bu durumdan rahatsız olmaya başladıysanız. Kotu değiştirmek yerine ilk olarak makinede düşük derecelerde arka arkaya birkaç defa yıkamayı deneyebilirsiniz.

  • Her giydiğinizden sonra çıkarttığınız da direk çamaşır makinesine atarak yıkarsanız ve bu işlemi 3 defa tekrarlarsanız kot üzerinde kötü koku adına hiçbir şey kalmaz.
  • Bu yöntemi her kot pantolonunuz için uyguladığınız da geçerli olmayabilir genellikle yeni satın alınmış olan pantolonlarda geçerli bir yöntemdir.

Bu sebeple eğer eski kot pantolonlarınız varsa bu yöntem yerine üst kısımlarda bahsettiğimiz diğer etkili yöntemleri denemeyi tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.