Kot Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Yok Edilmelidir?

19.07.2017
7.090
Kot Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Yok Edilmelidir?

Kot Pantolondan mürekkep lekelerini çıkartmak için birçok uygulama kullanılmaktadır. Bu uygulamaların hangisi kullanılırsa kullanılsın detayları atlanmadan yapıldığı sürece işe yarar.

Doğal Çözümler

Mısır Nişastası

 

Pantolondan mürekkep lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan mısır nişastası kot pantolon üzerinde bulunan mürekkep lekesi üzerine bolca dökülür. Bu şekilde uzun bir sürek bekletilir. Mısır nişastası lekeyi emer. Mısır nişastası kot ya da keten pantolon üzerindeki lekenin üzerinde kuruduktan sonra kalıntıları temizlenmeli ve normal yıkama koşullarına uygun şekilde yıkanmalıdır.

Süt

Renkli pantolonlarda meydana gelen mürekkep lekesi sorunlarında 1 gecelik yapılacak olan süt banyosu sayesinde leke çıkar. Sorun olan kıyafet bir gece boyunca su ile karıştırılan süt banyosunda bekletilir. Ertesi gün yıkama koşullarına uygun şekilde yıkanır ve doğal yollar ile kurutulur.

Tuz

Mürekkep lekesi yeni meydana gelmişse vakit kaybetmeden üzerine tuz dökün ve nemli kağıt havlu yardımı ile tamponlama yapın. Ardından tuzu olduğu bölgeden çıkartın ve diş fırçası ile mürekkep lekesi olan bölgesi iyice fırçalayın. Leke tamamen kalkıncaya kadar tekrarlarsanız sorun tamamen çıkar.

Tereyağı

Özellikle mürekkep lekesi olan kıyafetlerden sorunun kaldırılması için lekeli olan alana tereyağı sürülür ve bu şekilde birkaç dakika boyunca bekletilir. Bekleme süresinin ardından sabunlu su ile bölge yıkanır ve doğal yollar ile kuruması için asılır.

Sirke

Mürekkep lekesi üzerine bir miktar sirke dökülür ve hemen bez yardımı ile lekeleme uygulanır. Ardından 3 kaşık mısır nişastası ile biraz sirke karıştırılarak macun elde edilir. Macun mürekkep lekesi olan bölgeye sürülür ve kuruyasıya kadar bekletilir. Ardından ve normal yıkama koşullarına uygun şekilde yıkanmalıdır.

Diş Macunu

2 yemek kaşığı diş macunu ile 2 yemek kaşığı limon suyu bir kabın içinde iyice karıştırılır. Mürekkep lekesi olan bölgeye sürülür ve 4 saat boyunca bekletilir. Ardından diş fırçası ile bölge fırçalanır ve leke çıkar.

Kimyasal Uygulamalar

Saç Spreyi

Saç spreyi mürekkep lekesi üzerine direk olarak uygulanır. Ardından 5 ila 10 dakika boyunca bekletildikten sonra su ile durulandığında leke çıkar.

Oje çıkarıcı

Özellikle ciltte bulunan lekelerde de çözüm olan aseton pamuk yardımı ile kullanılmalıdır. Pantolon ve diğer kumaşlardan lekeyi çıkartmak için pamuğun üzerine aseton dökün. Lekelenen bölgeyi bu pamuk ile tamponlayın. Tamponlama işlemleri asetonlu temiz pamukla leke tamamen çıkıncaya kadar devam etmelidir. Lekenin çıkmasından sonra bu bölge sabunlu su ile yıkanır ve sorun tamamen çıkar. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde uygun olan yıkama programında yıkanmalıdır.

Alkol

Alkol temiz bir pamuk yardımı ile mürekkep lekesi olan alanda lekeleme yapılarak kullanılmalıdır. Temiz alkollü pamuk lekelendiğinde değiştirilerek kullanılır. Leke bu sayede olduğu alandan çıkar. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde uygun olan yıkama programında yıkanmalı ve doğal yollar ile kurutulmalıdır.

Zımpara

İnce kum zımpara ile mürekkep lekesi hafif hafif zımparalanır. Hafif ve nazikçe zımparalandığı zaman çizik olmaz ve kıyafete zarar verilmez. Zımparalama işlemi bittikten sonra mutlaka lekeli alan sabun ile sabunlanır ve diş fırçası ile kalan kalıntıların çıkması için fırçalanır. Fırçalama ardından kalan tüm lekeler kısa süre içinde çıkar. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde yıkanır ve doğal yollar ile kuruması için asılır.

Kısaltma Yapmak

Pantolon üzerine dökülen mürekkep lekesinden kurtulmanın diğer bir yolu da paçalarda kısaltma işlemleri yapmaktır. Leke özellikle paça kısmında meydana gelirse ve pantolon kapri tarzında kullanıma uygunsa bu işlemi yapabilirsiniz. Kendiniz yapamazsanız bu konuda uygun bir terziden de yardım alabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Nargiz dedi ki:

    Aldığım kotdan kum dökülüyor.Evde giyerken ayağının altında beyaz kumlar olduğunu fark etdim.Yıkadım daha sonra üstüne kuru temizlemeye götürdüm. Kumlar azaldı amma tamamen gitmedi.İnternetde araşdırdım kimyasal kummuş hem de sağlığa zararlıymış.Silikozis hastalığı yapıyormuş bu yöntemle kotları yapanlarda. Oysa ben kotu aldığım yerde kaliteli giysilər olduğunu düşünüyordum yani öyle tanınıyor ? yardımcı olsanız sevinirim.Teşekkürler.

  2. hülya dedi ki:

    tışort pantolona boya verdı nasıl cıkarta bılırım

  3. Ünal dedi ki:

    Kot pantolonumun üzerine kırmızı mürekkep deymiş en kolay çıkarma yöntemi nedir acil