Çamaşırlardaki Küf Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

20.06.2017
3.840
Çamaşırlardaki Küf Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Hepimiz çamaşırlardaki inatçı küf lekelerinden şikayet ederiz. Bu lekelerden kurtulmak hayal değil. Basit birkaç yolla bunlardan kurtulmak ve ilk günkü temizliğinde giysilere kavuşmak mümkün. Peki nasıl?

Küf lekesi nasıl oluşur?

 

Sıcak ve nemli ortamlarda bakterilerin üremesi kaçınılmazdır. Bu üreyen bakterilerin bir kısmı gözle görülebilir. Yiyeceklerin üzerinde olduğu gibi giysi ve kumaş dokularının üzerinde de küflere rastlamak mümkündür. Genelde gri ve yeşil tonlarındaki bu lekeler havasız kalan giysilerinizin üzerini kaplayabilir. Zor lekeler kategorisindeki bu izlerden kurtulmak sanılanın aksine mümkündür. Hepimiz ilk günkü temizliğinde giysilere sahip olmak isteriz. Ancak ıslak ve havasız ortamda kalan giysilerde bazı izler belirmeye başlar. Bu izler sağlık açısından da sakıncalıdır ve kıyafetinizin dezenfekte edilmesi gerektiğinin habercisidir.

Yıkanan çamaşırlar özellikle ıslak bırakıldığında bu izlerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Bunu önlemek veya oluşan izlerden kurtulmak artık hayal değil. Özellikle rutubetli ortamda oluşan bu izler sevdiğiniz giysilerinizi çöpe atmanıza sebep olabilir.

Sevdiğiniz lekeli giysileri çöpe atmadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu lekeler nasıl önlenir?

Bu lekeler ve izler genelikle çamaşırların makineden çıkarıldıktan sonra hemen asılmamasından ve bir arada bırakılmasından kaynaklanır. Bunu önlemek için yıkanan giysileri bir an önce asmak gerekir. Yıkanan çamaşırları makinede bekletmek de bu izlerin oluşmasına sebep olacaktır. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile geliştirilen kurutma makineleri bu izleri önlemekte birebirdir. Makineden çıkardığınız giysilerinizi vakit kaybetmeden kurutma makinenize yerleştirmelisiniz.

 

Eğer kurutma makineniz yoksa da ipe asmanız tavsiye olunur. Yerleştirdiğiniz bu giysiler henüz kurumamışken asla yerlerine yerleştirmeyiniz. Kapalı alanda kalan nemli giysiler özellikle sıcak yaz aylarında bakteri üretimine sebep olabilir ve küf lekeleri kaçınılmaz olur. Giysilerinizin kokusu da bu sebeple kötü olacaktır. Bakteri üretimi kumaşların kokusunu da değiştirir. Kapalı ve havasız olan gardolabınız bu izlerin oluşmasına davetiye çıkarır. Bu nedenle bu izleri önlemenin en pratik yolu gardolabınızı belirli aralıklarla havalandırmanızdır.

Çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar?

İstenmeyen küf lekeleri birçoğumuzun kabusudur. Giysilerinizin üzerindeki yıkama talimatlarına uygun olarak olabilecek en yüksek sıcaklıkta giysinizi yıkamalısınız. Sıcak su bu izleri çıkarmada en etkili yöntemdir. Kullanacağınız temiz bir fırça ile lekeyi yıkamadan önce fırçalamanız da etkili bir yöntemdir. Böylece daha hafif olan izler kolaylıkla çıkar.

 

En etkili yöntemlerden biri de çamaşırsuyudur. Yine mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşırsuyunda beklettiğiniz giysinizi yıkamanız sonucunda izler kolaylıkla çıkar. Ancak narin ve koyu renkli kumaşlarda bunu tavsiye etmiyoruz. Bu yöntem küf kokusundan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Bir diğer yöntem ise boraks adı verilen maddedir. Bu madde suda çözdürülerek uygulanır ve en etkili küf çıkarma yöntemlerindendir. Kıyafetlerinizi makineye atarken suda erittiğiniz bu karışımıda makineye eklemeniz bu izlerden kurtulmanız için yeterli olacaktır.

Bu izlerden kurtulmak için uygulayacağınız yöntemi kumaşın cinsine göre seçmelisiniz. Örneğin; pamuklu bir kumaşa uygulayacağınız yöntem ile ipekli bir kumaşa uygulayacağınız yöntem farklı olmalıdır. Mesela açık renkli ve koyu renkli giysiler için de uygulayacağınız yöntem farklı olmalıdır.

Açık renkli giysiler için klorlu ağartıcılar etkili olabilecekken limon suyu veya tuz gibi maddeler koyu renkli giysileriniz için izlerden kurtulmada ideal olacaktır. Giysinizin cinsine göre göre belirlediğiniz temizlik yöntemi ile lekeler dert olmaktan çıkıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Yardım Basvurusu