Küf Lekelerini Her Yüzeyden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

04.07.2017
6.618
Küf Lekelerini Her Yüzeyden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Rutubetli evlerde küf lekeleri kaçınılmazdır. Ancak eve kolayca kullanabileceğiniz birkaç malzeme ile bu lekelere veda edebilirsiniz. Peki küf lekesi nasıl çıkar? işte pratik yolları…

Küf Lekesi

 

Bu lekeler rutubetli her evde karşımıza çıkabilir. Küf mantarı sıcak ve nemli ortamlarda hızlıca ürer ve yüzeylere tutunarak burada zorlu lekeler bırakır. Bu durum özellikle astım hastaları için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu lekelerden kurtulmak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile mümkündür. Ancak bu lekelerin oluşumunu önlemek bu lekeleri yok etmek kadar önem arz eder. Evinizi sık sık havalandırarak bu lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz. Ancak çok rutubetli ortamlarda bu yöntem de yetersiz kalacaktır.Bu durumda binanıza esaslı bir yalıtım yaptırmanızda fayda vardır. Yine de bu lekeleri önleyemiyorsanız çözüm yollarını araştırmaya koyulmuşsunuz demektir.

Küf lekesini çıkarmak için alkollü ürünler çok etkili olacaktır. Bu ürünler lekeyi çıkarırken aynı zamanda da yüzeyi dezenfekte eder. Bu nedenle küf temizleme işlemi için bu tip ürünler edinmelisiniz. Bu ürünler hem küf temizleyici vazifesi görür hem de yüzeyi dezenfekte ederek sağlık sorunlarıyla karşılaşmanızı önler. Sıradan deterjanlar küf lekesi çıkarma konusunda yetersiz kalabilir.

Zamanınızın kıymetini bilin ve sıradan ürünlerle vakit kaybetmeyin. Bu lekeleri çıkarmada en etkili yöntemleri sizin için derledik. Hem zamandan tasarruf edeceğiniz hem de iyi sonuç alabileceğiniz bu yöntemlerle küf lekesi kabusunuz olmaktan çıkacak.

Küf kokusu nasıl çıkarılır?

Bu lekeleri çıkarmak için kullanacağınız yöntemler lekenin hangi yüzeyde olduğuna bağlıdır. Eğer yıkanabilir yüzeylerdeyse işiniz kolay demektir. Bu tip yüzeylerde deterjan ile temizlemeniz yeterli olabilir. Ancak duvardaki, derideki, mermerdeki, fayans veya demirdeki yüzeylerdeki lekeler için farklı yöntemler uygulanması gerekebilir. Rutubet lekelerin yanında bir de keskin bir koku bırakır. Küf kokusu astım hastaları için oldukça tehlike arz eder. Bu koku yanlızca halı, fayans veya demir yüzeylerden kaynaklanmaz. giysilerimiz de bu kokularla mahvolabilir. Giysilerde bu kokuların oluşmaması için yıkadıktan sonra güneşte kurutmanız kapalı alanlarda kurutmamanız önerilir. Ayrıca giysilerinizi makineden çıkardıktan sonra bekletmeden asmanız da çok önemlidir. Bu sayede nemli ortamda bakterilerin oluşmasını önlemiş olursunuz. Rutubet kokusu koltuklarınızda da olabilir. Ayrıca duvara da sinebilir. Evdeki rutubet kokusunu gidermek için geniş bir tencerenin içerisine su koyun. Üzerine yarım su bardağı kadar beyaz sirke ekleyin ve kaynamaya bırakın. Bu sayede evdeki rutubet kokusu geçer.

 

Demirdeki küf kokusunu çıkarmak için sirkeli su ile yüzeyi silmeniz işe yarayacaktır. Ayrıca sirke demir üzerindeki lekeleri de yok etmeye yarayacaktır. Halı üzerindeki küf kokusu için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak keskin kokusu sayesinde rutubet kokusunu bastırır ve küf lekelerini yok eder.

Rutubet lekesine maruz kalan çamaşırlarınız için özel geliştirilmiş bir deterjan kullanabilirsiniz. Deterjan ile kolaylıkla bu kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Bu durumlara sık sık maruz kalıyorsanız etkili bir deterjan tercih etmelisiniz. Doğru deterjan kullanımı ile bu kokular çamaşırlarınızı terk edecektir.

 

Gliserin

Küf lekesi için gliserin en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle duvardaki ve halıdaki lekelerin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Bir miktar su ile alaşım haline getirilip sert bir fırça ile uygulanması gerekir. Sert fırça kılları ve gliserin sayesinde kolayca bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Gliserin bu mikropların ölmesine de yardımcı olur. Bu yöntemi her leke oluşumunda tercih edebilirsiniz. Yüzeye zarar vermez. Bu yöntemi fayans duvarlarınız için de kullanabilirsiniz.

 

Çamaşır Suyu

Ağartıcılar aynı zamanda güçlü leke çıkarıcılardır. Rutubet lekeleri için de kulanılabilir. özellikle kumaş yüzeylerde ve duvarlarınızdaki lekelerde ılık su ve çamaşır suyu alaşımını kullanabilirsiniz. Geniş bir kaba ılık su koyun ve çamaşır suyunu içine dökün. Ardından fırça yardımıyla yüzeye uygulayın. Lekeler kaybolurken kötü kokunun da evinizden uzaklaştığını göreceksiniz. Böylece rutubet lekeleri kolaylıkla geçer. Fayans yüzeylerde ve duvarlarınızda bu yöntemi güvenle uygulayabilirsiniz.

 

Sirke

Beyaz sirke veya elma sirkesini sprey şişesi içerisine dökün. Ardından yüzeye püskürtme yoluyla yayın. Daha sonra sert kıllı bir fırça ile bekletmeden fırçalamaya başlayın. Bu sayede metaldaki veya fayanstaki rutubet lekeleri çıkarılır.

 

Boraks

Her bardak su için bir fincan boraks ile alaşım oluşturun. Boraks çözeltisine fırçanızı batırın ve yüzeylere alaşımı uygulayın. Bu lekelerden kurtulmanızın en etkili yollarından biri borakstır. Bu yöntem ile yüzeylerdeki kalıntıları tamamen temizleyebilirsiniz. Rutubet kalıntıları bu çözelti içerisinde çözünecektir.

 

Amonyak

Bu lekeleri yok etmede çok etkili bir diğer malzeme ise amonyaktır. Amonyak ve su alaşımını bir sprey şişesinde karıştırın ve leke üzerine doğrudan uygulayın. Ardından sert kıllı bir fırça yardımıyla fırçalama işlemine geçiniz. Lekelerin tamamen çıktığından emin olduğunuzda bez yardımıyla amonyağı yüzeyden temizleyin. Amonyak maddesini kesinlikle ağartıcılarla birlikte kullanmayın. Ağartıcı ile kullanıldığında klor gazı denilen zehirli bir kimyasal oluşturur.

 

Soda, sirke ve kabartma tozu alaşımı

Bu lekeleri tüm yüzeylerden uzaklaştırmak için en etkili karışımlardan biriyle devam edeceğiz. Bu karışım sağlığınız için hiçbir tehlike arz etmez. Su ve sirke ile karıştırılır. İki çorba kaşığı kabartma tozu eklenir ve sodayla karıştırılır. Ardından karışım bir sprey şişesine alınır. Lekeye uygulandıktan sonra fırça yardımıyla fırçalama işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem ile güvenle lekelerden kurtulabilirsiniz.

Hidrojen peroksit

Eczanelerden edinebileceğiniz bu madde bu lekeler için etkilidir. Sprey şişesine çözeltiyi alın ve lekeye uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra fırçalayın ve lekelerden kurtulun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.