Kulağakaçan Böceğinin Eve Girmesini Önlemek

04.02.2019
7.028
Kulağakaçan Böceğinin Eve Girmesini Önlemek

Kulağa Kaçan Böcekleri Önlemek

Kulağakaçan böcekler evlerde görüldüğü zaman ciddi bir rahatsızlık hissedilmektedir. Bu böceklerin 1 cm ile 3 cm arasında değişen boyları vardır. Uzun antenleri ve aynı zamanda da kıskaçları bulunması ile bilinmektedir. Birçok yerde görülebilen ve kulağakaçan adı ile ülkemizde bilinmektedir. Bu böceklerin kulak zarından girerek beyne ulaşması ile bilinmektedir. Böcekler en çok şu gibi yerlerde bulunmaktadır;

 • Rutubetin olduğu yerler;
 • Mutfaklarda ve bodrumlarda;
 • Banyo ve koridorlar.

Kıskacı olması nedeniyle ısırması ile bilinmektedir. Isırması sonucunda bölgede kızarıklık olacak ve yoğun bir kaşıntı hissetmesine neden olur. Böylesi bir durum gerçekleşmesi ile birlikte insanların alerjisi varsa tehlikeli olabilir. Bu tür bir böceğin eve girmesinin nedenleri arasında meyveler ve sebzeler bulunmaktadır. Kolaylıkla üremesi ile bilinmesi sebebiyle kurtulmanın yolları aranmaktadır.

Yaz aylarında ortaya çıkacak olan bu böcekler zehirli olmamasına rağmen, ısırması ve kulağa kaçması ile bilinmektedir. Bu sebeple de odanın sıcak olmasına dikkat edilmelidir. Odanın çok ciddi nemli olması durumunda nem alacak cihazlar ile birlikte nemin alınması gerekmektedir. Ayrıca muslukların damlatması durumunda ıslak zemin hemen silinmelidir.

Yiyecekleri açıkta bırakmamaya dikkat etmeli, insanların her zaman için yiyeceklerini bir kabın içerisinde tutmalıdır.

Kaynar Su

 • 1 tane ıslak bez;
 • 1 litre kaynar su.

Böcekler her zaman için nemli yerleri çok sevmektedir. Kulağakaçan böceği evinizde çok fazla görmeye başladıysanız o halde yapacağınız ilk işlem büyük bir bezi ıslatmak olacaktır. Bezi ıslatmanız ile birlikte yere sermelisiniz. Böcek kısa süre içerisinde gelir. Birden fazla olması durumunda orada bulunacağı için bir süre sonra hepsini ıslak bez çekecektir. Bundan sonra ise yapacağınız üzerine kaynar su dökerek kolaylıkla böceklerin ölmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak ve Soğan

 • 1 tane soğan;
 • Yulaf Ezmesi;
 • 1 tane sarımsak.

Keskin kokulara asla tolerans göstermemesi sebebiyle soğan ve sarımsak kokusuna karşı içeriye girmeyecektir. Her zaman için yapacağınız evlerinizde çok sık görmeye başlamanız sonucunda bunun önlemini almak için ilk olarak sarımsak ve soğan kabukları soyulmasının ardından biraz ezilmelidir. Yulaf ezmesi üzerine çok az miktarda su dökülmeli ve içerisine sarımsak ile su konularak karıştırın ve macun haline getirmeniz gerekmektedir. Ardından ise bu hazırlamış olduğunuz karışımdan çok az miktarda evinizin duvar köşelerine, süpürgeliklere sürmeniz gerekmektedir. Birkaç gün boyunca kokunun etkisi olacağından böceklerin içeriye girmesi de engellenmiş olacaktır.

Otlarla Macun Hazırlamak

 • 1 tatlı kaşığı nane;
 • 1 tatlı kaşığı lavanta;
 • 1 tatlı kaşığı pelin otu;
 • 1 tatlı kaşığı melisa otu;
 • 1 tatlı kaşığı solucan otu.

Sarımsak ve soğan kokusu sadece böceklerin içeriye girmesini engellememektedir. Aynı zamanda da o ev içerisinde yaşamakta olan kişileri de ciddi oranda rahatsız etmesi sebebi nedeniyle insanlar rahatsız olmaktadır. Sarımsak ve soğan kullanmak yerine evinizde hazırlayacak olduğunuz malzemeler ile birlikte daha etkili ve daha kolaylıkla istenmeyen böceklerden kurtulmanız da mümkün olacaktır. Bu sebeple de ilk olarak küçük bez bir torba içerisine bütün malzemelerden eşit oranda koymanız önemlidir.

Karıştırın ve özellikle de duvar köşelerine koymanız gerekmektedir. Böylelikle de daha kolaylıkla keskin kokular ortaya çıkacak olması sebebi ile kulağakaçan böceği de ortadan kalkmış olacaktır.

Örümcek Ağları

Evlerde aslında hiçbir şekilde istenmeyecek olan fakat zararlı böcekler içinde çok faydalı olan örümcek ağları kulağakaçan böceğinin düşmesine ve bir daha da çıkamamasına neden olurlar. Özellikle de bodrum katlarında bulunması halinde böceklerin tuzağa düşmesi için mutlaka yapacağınız örümcek ağlarını temizlememek olacaktır. Sadece kulağakaçan böceğinin yakalanmasını sağlamayacak, aynı zamanda da bu sivrisinek ya da diğer böceklerin de yakalanmasında ve ortadan kalkmasında etkili olacaktır.

İlaçlar

Marketlerde satılan birçok ilaç günümüzde bu tür böceklerin ölmesinde etkili olur. Bu böceklerin eve girmesini engelleyecek kokular yayması ile bilinir. Aynı zamanda da insanları etkilemeyecek olması sebebiyle çoğu kişinin tercih ettiği yöntemler arasında olur. Fakat evde alerjisi olan çocukların, hayvanların ve yaşlıların da etkilenmesine sebep olacağı için, alerjik reaksiyona sahip olan insanların çok dikkatli kullanması önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.