Kumaştan Küf Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

29.05.2018
6.611
Kumaştan Küf Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Kumaştan Küf Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Nemli ortamlarda daha çok kumaşta oluşan küf lekesinin sağlığa çok zararlı olması sebebi ile çıkarmak için kullanacak olduğunuz pratik yöntemler ile küf lekesini çıkarabilirsiniz.

Kumaşta Küf Lekesini Çıkarma

Küf lekesi oluşması ile birlikte normal lekelerden daha farklı olarak temizlenmesi gereken bir leke çeşidi olmaktadır. Kişilerin lekeleri çıkarmak için özel bir çaba harcaması gerekmektedir. Küf oluşması ile birlikte kıyafetin küflü ortamdan uzak tutulması gerekmektedir. Unutulmaması gerekiyor ki küf insan sağlığına son derece zararlı olmaktadır. Nemli ortamlarda ve nem oranı yüksek yerlerde bulunan giysilerde daha çok kıyafette küf lekesi meydana gelecektir. Giysideki küf lekesini çıkarmak için kullanacağınız basit yöntemler bulunmaktadır. Küf lekesini çıkarmak için kumaşın türü çok önemlidir. Ayrıca nemli ortamlarda bulunan eşyalarda da küf lekeleri meydana gelebilir. Bu sebeple küf oluşmasına neden olan nemli ortamın bulunmaması gerekmektedir. Giysilerinizi ıslak bir şekilde nemli ortamda bulundurmamanız gerekmektedir. Kıyafetlerinde küf oluşması sonucunda giysideki küf lekesi nasıl çıkar sorusu sık sık akıllara gelmektedir.

Pamuklu Giysilerden Küf Lekesini Çıkarma

Pamuklu giysilerin daha dayanıklı olması ile bilinmektedir. Küf lekesi şayet pamuklu giysilere bulaşması durumunda şu malzemelere ihtiyacınız olacaktır:

  • Beyaz kalıp sabun;
  • Oksijenli su.

Küf oluşması sonucunda kıyafetlerin üzerinde mikroorganizmalar oluşacaktır. Bu durumda insan sağlığına çok zararlı olduğundan küflü olan giysileri çıkarmalısınız. Bunun için ilk olarak pamuklu giysiyi ıslatmanız gerekmektedir. Sonrasında ise beyaz sabun ile küflü bölgenin sabunlanması gerekmektedir. Küflenen bölgeyi sabunladıktan sonra bir süre bekletmelisiniz. Daha sonrasında ise oksijenli su ile sabunun olduğu bölge oksijenli suya batırılması gerekmektedir.

Beş dakika boyunca oksijenli suyun içerisinde temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ovalamanız sonucunda lekeyi ılık suyla durulamalısınız.

İpek Kumaştan Küf Lekesini Çıkarma

İpek kumaşlar her zaman için hassas olmaktadır. İpek kumaşların üzerinde leke oluşması durumunda çıkartılırken çok dikkat etmelisiniz. Küfü ipeksi kıyafetten çıkarmak için kumaşın üzerinde olan lekenin ilk olarak beyaz sabun ile ovulması sonra ıslatılması tekrardan kumaşın küf lekesi olduğu bölge sabunlanarak ovalanması sonucunda durulanmalıdır. İpeksi kumaştan küf lekesini çıkartmak için dikkatli olunmalı ve küf lekesi kumaştan nasıl çıkar diye sorarken sabun ve ılık su kullanmanız gerekmektedir.

Yünlü Kumaştan Küf Lekesini Çıkarma

Daha çok yazın kaldırdığımız giysilerin havaların soğuması ile dolaptan çıkarmamız sonucunda küf lekesini yünlü kıyafetlerde oluşması sonucunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Yünlü giysilerin çok hassas olduğu unutulmamalıdır. Hassas davranmamanız sonucunda yünün esnemesi söz konusu olacaktır. Yünlü kumaştan küf lekesini çıkarabilmek için kullanacak olduğunuz yöntem için beyaz sabunu elinizde bol miktarda köpürtmeniz gerekmektedir.

Sonrasında yünün üzerinde olan küf elinizle ovalamalısınız. Daha sonrasında soğuk suyla lekeyi durulamalısınız. Küf lekesinin çıkmaması durumunda bir kere daha aynı işlemi tekrar etmelisiniz.

Eşyadaki Küf Lekesini Çıkarma

Eşyalar şayet açık renkli ve çamaşır suyu değdiği zaman renginde açılma yapmayacak bir çamaşır olması sonucunda bu küf lekesini eşyadan çıkarmak için çamaşır suyu kullanmalısınız. Küf sonucunda ortaya çıkacak olan mikropların ölmesinde çamaşır suyu oldukça etkili olacaktır. Eşyanın üzerinden ilk olarak küf temizlenmelidir. Sonrasında ise küf kalıntılarını ve mikropları öldürmek için çamaşır suyu eşyanın üzerine dökülerek biraz bekletildikten sonra yıkanmalıdır.

Küfü eşyalardan uzaklaştırmak istiyorsanız kullanacak olduğunuz yollardan bir tanesi de sirke olmaktadır. Sirke ile mikroplarında ölmüş olmasını sağlamış olacaksınız. Kullanacak olduğunuz sirkenin beyaz sirke olmasına dikkat etmelisiniz.

Eşyaları dezenfekte etme özelliğine sahip olan ve mikrop öldürme etkisi olan sirkenin eşyalarda ortaya çıkan küfün yok olmasında ve aynı zamanda da küf lekesinin çıkmasında etkili olacaktır.

Halı üzerinde küf oluşması durumunda çıkarmak için ilk olarak halının üzerinde küf kalıntılarını süpürge ile çekmelisiniz. Daha sonrasında bir kova içerisinde sabunu köpürtmeli ve sonrasında halının üzerinde bulunan küf lekesi bastırarak silinmelidir. Bu yöntemle küf lekesini halıdan kolaylıkla çıkarmış olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.