Kumaştan Su Lekesi Nasıl Çıkar, Püf Noktaları Nelerdir?

24.05.2018
4.959
Kumaştan Su Lekesi Nasıl Çıkar, Püf Noktaları Nelerdir?

Suyun kireçli ve yüksek klorlu olması sonucunda yıkanmasının ardında su lekesi izi oluşacaktır. Çıkması en zor lekelerden bir tanesi olarak kumaştan su lekesini çıkarmanın püf noktaları.

Kumaştaki Su Lekesi

Kumaş üzerinde oluşan lekelerin en az rastlanan olanı su lekesi olmaktadır. Kumaştan su lekesi oluşması durumunda bakıldığı zaman diğer lekelerin aksine hemen görünerek kendisini belli edecektir. Su lekesini elbiseden çıkarmak ise oldukça zor olmaktadır. Kumaşın türüne göre su lekesini çıkarmak oldukça zahmetli bir işlem olacaktır. Çamaşır makinesine atılması durumunda ya da su sıçraması sonucunda ortaya çıkacak olan lekeyi doğal yollarla ve pratik yollar ile çıkarmak mümkündür.

Lekeyi Şişeyle Ovalamak

Kumaşın cinsine göre oluşan su lekesini çıkarmak için ilk akla gelen yöntemlerden bir tanesi de lekeyi bardak ya da şişe ile ovmak olacaktır. Bu yöntem daha çoğunlukla sert kumaşlarda etkili olan bir yöntem olmaktadır. Bunun için bardak ya da şişe dibi ile lekenin ovulması gerekmektedir. Su lekesinin kumaştan çıkartılması için en iyi yöntemlerden bir tanesi bu olmaktadır. Şişenin dibi ile bastırılarak lekenin ovulması sonucunda leke bir süre ovduktan sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Kumaşı sert bir zemine koymalısınız ve elinize alacak olduğunuz şişe ya da bardak altı ile olabildiği kadar sert bir şekilde ovmanız gerekmektedir.

Lekeyi Sirkeyle Çıkarmak

  • 1 fincan beyaz sirke;
  • 1 çay bardağı su.

Kumaş üzerinde oluşan su lekesini diğer lekeleri kumaştan çıkarmakta etkili olan yöntemlerden bir tanesi olan sirke yöntemini kullanmak olacaktır. Bunun için sirke ile su karışımı ile birlikte lekenin silinmesi gerekmektedir. Bir fincan sirkenin bir çay bardağı suyun içerisine konularak karıştırılmalı ve sonrasında yünlü bir bez ya da sünger ile yapmış olduğunuz sirkeli suya batırmalı ve lekenin üzerine bastırarak silmeniz gerekmektedir. Ovalayarak sildiğiniz zaman su lekesinin kumaştan çıktığını göreceksiniz. Sirkeli su ile silme işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman biraz ovalamanız ve güç kullanarak bastırmanız sonucunda lekenin kumaştan çıkacak olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Lekeyi Ütüyle Çıkarmak

Kumaşta meydana gelen su lekelerini çıkarmak için etkili yöntemlerden bir tanesi de ütü olmaktadır. Kumaşın türüne göre ütünün ayarını yapmanız gerekmektedir. Ütü ayarı yapıldıktan sonra su lekesinin üzerine sürülmelidir. Ütüyü çok hızlı bir şekilde lekenin üzerinden geçirmemelisiniz. Çok yavaş hareketlerle leke üzerinden geçirmelisiniz. Bu sırada kumaşın yanmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ütüleme işlemi sonrasında su lekesi kumaştan çıkacaktır.

Lekeyi Arap Sabunuyla Çıkarmak

Kumaş üzerinde oluşan su lekesinin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak için ilk olarak lekenin üzerine beyaz sirke dökmeniz ve bir süre beklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında leke üzerine su lekesini sadece kaplayacak şekilde Arap sabunu konularak yedirilir. 5 dakika bekledikten sonra kumaşın soğuk su ile elde yıkanması gerekmektedir. Kumaş kuruduğu zaman üzerinde ki su lekesinin de kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Lekeyi Alkolle Çıkarmak

Kalın ve kaliteli olan kumaşta meydana gelen su lekesinin çıkartılması için alkol kullanabilirsiniz. Alkol yöntemi daha çok kot pantolon gibi olan sert kumaşlar için kullanılmalıdır. Ayrıca kumaşın kalitesiz olması sonucunda alkol ile temizleme sonrasında kumaşın renginde açılma meydana gelecektir. Saf alkol bir spery şişesinin içerisine konulmalı ve su lekesinin olduğu bölgeye 30 santim uzaktan püskürtülmelidir. Sonrasında kumaşta oluşan lekenin üzerine püskürtmüş olduğunuz alkol biraz beklemeli ve sonrasında ıslak mendil ile birlikte leke ovalayarak silinmelidir. Sonrasında ise sildiğiniz lekenin ıslaklığını saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekmektedir. Saç kurutma makinesi ile kuruttuktan sonra ise fırça ile fırçalamalısınız. Özellikle de kumaş renkli olması durumunda alkol ile su lekesini çıkarmamanız gerekmektedir.

Lekeyi Sabunla Çıkarmak

Şifon gibi çok hassas kumaşlara sahip olan bir elbise üzerinde su lekesi meydana gelmesi durumunda bunun temizlenmesi ve su lekesinin kaybolmasını sağlamak için sabun ve soğuk sudan yararlanmanız gerekmektedir. Şifon elbisenin üzerinde oluşan su lekesinin soğuk suyla ıslatılması ve daha sonrasında sadece lekenin üzerini kaplayacak şekilde sabunlanmalıdır. Birkaç dakika beklemeli ve sonrasında tekrardan soğuk suyla yıkanmalıdır. Şifon elbise kuruduktan sonra su lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Yardım Basvurusu