Kıyafetlere Yapışan Sakız Lekelerini Yok Etmek İçin Neler Yapılması Gerekir?

28.06.2017
5.418
Kıyafetlere Yapışan Sakız Lekelerini Yok Etmek İçin Neler Yapılması Gerekir?

Kıyafetler yapışan sakız lekelerinden kurtulmak için mutlaka sakızın sertleşmesini sağlamak gerekir. Bu sayede kazıma işlemi yapılarak sorun tamamen ortadan kaldırılır.

Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

 

Sakız çiğnemek oldukça eğlenceli bir şeydir ama bir yere yapıştığı zaman bu eğlence büyük bir sorun haline döner. İster elbiseye, ister giysiye, ister ayakkabıya olsun yapışan sakızı çıkarmak için nasıl işlem yapılacağını bilmek gerekir. Giysideki sakız lekesi nasıl çıkar ve ayakkabıya yapışan sakız lekesi nasıl çıkar için aşağıdaki uygulamanın işlemleri en doğru şekilde yapmak gerekir.

Gerekli malzemeler;

  • Buz kalıbı
  • Buzdolabı poşeti
  • Diş fırçası ve spatula

Kıyafete yapışan sakız lekesi nasıl çıkar kapsamında buz kalıbı bir buzdolabı poşetinin içine konulur. Bu poşet sakızın üzerinde bekletilir. Bu sayede sakız donacak ve çıkarma için en uygun hale gelecektir. Donan sakız kıyafetten daha kolay çıkar, etrafına dağılmaz ve pürüzsüz şekilde temizlenir. Kumaştan sakız lekesi nasıl çıkar, donan sakızı sıyırmak için spatula kullanımı yapılmalıdır. Spatula ile sakızın tamamı sıyrılır ve kalan kalıntıları gidermek için diş fırçası ile ovma yapılır. Sakızı dondurmak için basınçlı hava kullanımı da yapılabilir. Hava basıncını sorun olan bölgeye 20 ila 30 saniye boyunca tutmak gerekir. Ardından donan sakız aynı buz işleminde olduğu gibi spatula ile kazınır ve diş fırçası ile ovulur.

Fıstık Ezmesi Kullanımı

Gerekli Malzemeler

  • Fıstık ezmesi
  • Diş fırçası ve spatula

Vücuda yapışan sakız nasıl çıkarılır, koltuğa yapışan sakız nasıl çıkar kapsamında fıstık ezmesi kullanımı da yapılabilir. Yalnız bu uygulamada giysideki diğer bölümleri lekelememek için çok dikkatli olmak gerekir. Yapışan sakızın üzerine küçük bir yer fıstığı yağı koyun ve 1-2 dakika bekletin. Sakızı sptalu ile kazıyın ve diş fırçası ile üzerinden geçin. Bu sayede kalan kalıntıların tamamı da ortadan kalkacaktır. Bütün sakızlar giysiden çıkarıldığında, fazla fıstık ezmesini nemli bir bezle silin ve kumaşınızı her zamanki gibi yıkayın. Fıstık ezmesi giysideki diğer bölümlere bulaştıysa mısır nişastası döküp bekletin. Sonrasında her zamanki gibi yıkayın.

Kalan Lekeden Donma Olmadan Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir?

 

Buz kullanımı yapmadan elbiseden, koltuğa yapışan ve vücuda yapışan sakız lekesi çıkartmak içinde birçok alternatif çözüm bulunur. Bu çözümler doğru uygulandığında kişiye fayda sağlar. Uygulanabilecek olan çözümler içinde;

Limon suyu kullanımı; limon suyu asidik yapısından kaynaklı olarak birçok lekede harikalar yaratır, son derece ucuzdur ve kumaşa herhangi bir zarar vermez. Sakız lekesi için tek yapmanız gereken elbiseye limon suyu dökmektir. Yahut elbiseyi limon suyunun içine bandırabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık olarak 15 dakika boyun bekletilir ve elbiseden sakızın lekesi tamamen çıkar. Bekleme süresi sonunda elbiseden kalan kalıntıların çıkartılması için çamaşır makinesine atılması gerekir.

Saç spreyi;  sakız lekesi kıyafetten nasıl çıkar kapsamında en uygun olan yöntemlerden bir tanesi de saç spreyi kullanımıdır. Saç spreyi direkt olarak sorunun üzerine uygulanır. Bu sayede sakızın sertleştiğini gözlemeyebilirsiniz. Kazıma işlemi ile kurtulmak mümkündür.

Sirke kullanımı; elbiseden sorunu yok etmek için sirkeye bandırmak gerekir. Bu uygulamaya sertleşmeye yol açacaktır. bu sayede kazıma yapıp sorunu tamamen yok edersiniz.

Mayonez kullanımı; elbiseden sorunu yok etmek için tam sakızın üzerine mayonez sürün. Bu sayede sertleşecek olan sakızı kazıma yapılması gerekir. Yalnız mayonezin leke bırakmaması için mutlaka kıyafetin her zaman yıkandığı gibi yıkanması gerekir. Bu sayede tam anlamı ile temizlik sağlanmış olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.