Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartmak İçin Hangi Adımlar Kullanılır?

26.09.2023
7.197
Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartmak İçin Hangi Adımlar Kullanılır?

Tükenmez kalem lekesi çıkarmak için kullanılacak olan yöntemlerin en doğru şekilde uygulanması gerekir. Bu uygulamalar tüm detayları dahilinde yapılmalıdır.

Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Kalemler zaman için kolay şekilde sızar, kırılır ve mürekkebini akıtır. Bu tarz lekeler oldukça zorlu olan ve uğraştırıcı lekelerdir. Özellikle mürekkep lekeleri çok uğraştırıcı olan lekeler içinde yer alır. Bundan dolayı kumaşlardaki tükenmez lekeleri çıkarma işlemleri için çözümlerin püf noktalarının bilinmesi gerekmektedir. Lekeleri çıkarmak için;

  • Temizlik ürünü için yapılacak olan ürünün özelliklerini bilmek gerekir. Ayrıca kumaşın özelliklerini de bilmek gerekmektedir. Kumaşın özelliklerine göre temizlik ürünü seçimi yapılması uygun olacaktır.
  • Kullanılacak olan temizlik ürününü kullanmadan kumaşın altına havlu koyun. Uygulama yapılacak olan alan sadece sorunlu olan alan olmalıdır. Çalışacağınız bölge dışında kumaşın altına havlu koymayın. Bu sayede kumaşın başka yerine leke geçmez.
  • Lekeye alkol bazlı ürünler kullanmak gerekir. Saç spreyi ve el temizleme ürünleri bu konuda yardımcı olacaktır. Lekenin üzerine kapatacak kadar temizlik ürününü uygulama yapın.
  • Kumaş üzerinde uygulanan ürünü 10 dakika boyunca bekletin. Bu sayede lekenin tamamen çıkması sağlanacaktır.
  • Sprey dışında tırnak cilası sökücü özelliği bulunan asetonda kumaşlardaki tükenmez kalem lekeleri konusunda etkilidir.
  • Tükenmez kalem lekeleri için sıvı deterjan kullanımı yapılır. Lekeli olan bölgeler nemli bez ile sulandırılır. Sıvı deterjan kullanımını leke üzerine parmak yardımı ile uygulayın. Uygulama sonrasında 10 dakika boyunca bekletin. Bekleme sonrasında kumaşı çamaşır makinesinde yıkayın. Çamaşır makinesinin içine kumaşa uygun olan deterjan kullanımı yapın. Ayrıca kumaş elde yıkanacak ise sıcak su ile yıkanmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanacak olan kumaşın başka bir ürünü lekelememesi için makine içine farklı bir kıyafet atılmamalıdır.
  • Kumaş makineden çıktıktan sonra tükenmez kalem lekeleri çıktı mı, çıkmamış mı kontrol edilmelidir. Kumaşta leke kaldıysa alkol bazlı ürünlerin tekrardan kullanılması gerekir. Tükenmez kalem lekesi olan kumaşta leke mevcut değilse doğal yollar ile kurutulması gerekmektedir.

Diğer Uygulama Yöntemleri

 

Tükenmez kalem lekesi çıkarmak için kullanılacak olan ürünlerden bir tanesi de alkoldür. Alkol birçok lekede fayda sağlar. Alkol kullanımı yapılırken lekeye nüfus etmesi için birkaç dakika boyunca beklemek gerekir. Bu sayede alkol lekenin kumaştan çıkmasına olanak sağlar. Yalnız diğer bir kuralda leke bir üst kıyafet üzerinde ise iki kumaş arasına mutlaka beyaz bir havlu koyulmasıdır. Havlu koyulmasından sonra alkol dökülür ve lekelenme işlemi yapılır. Lekelenme yapılması lekenin üzerine temiz bir bezle hafif hafif baskı yapılması gerekir. Bu sayede lekelenme yapılan beze tükenmez kalem lekesi çıkar. Alkol kumaş üzerinde bulunan lekeye etki etmezse traş kremi kullanımı yapılabilir. Traş kremi de bazı kumaşlardaki lekelerin çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Yanıcı özelliği bulunmayan kuru temizleme sıvıları belli başlı mürekkep lekelerini çıkartır. Leke çıkarmak adına kuru temizleme sıvısı kullanılacaksa lekeli olan alan mutlaka önceden ıslatılmalıdır. Ayrıca leke için kullanılan sıvıdan sonra ve leke çıktıktan sonra mutlaka kıyafet bol su yardımı ile durulanmalıdır. Jel olan mürekkep çeşitleri lekelerinde alkol tarzında olan ürünler işe yaramaz. Bu tarz lekeler için kuru temizleme silgilerinin kullanılması gerekmektedir.  Bu silgilerin kullanımlarını mutlaka kullanım talimatlarına göre uygulanması gerekir. Bu talimatların dışına çıkıldığında kumaşın zarar görmesi meydana gelir. Lekenin çıkması da olanaksız bir hale gelir. Leke çıkmadığı zaman kumaşın içine tamamen işleyecektir. Buda lekenin çıkmasını zorlaştıran bir etkendir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.