Kumaştaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntemleri

29.06.2023
5.611
Kumaştaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntemleri

Kumaşlardan yağ lekelerini çıkarmak bir hayli zordur. Ancak doğru yöntemlerle bu izlerden kurtulmak mümkündür. Peki kumaştan bu lekeler nasıl çıkarılır? İşte pratik yöntemleri…

Kumaşlardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Yağ lekeleri yemek yerken ya da yaparken kıyafetimizde veya koltuklarımızda oluşabilir. Bu lekeler ardında zorlu izler bırakır. Bu izlerden kurtulmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak Doğru yöntemler ile kumaşlara müdahale edildiğinde aslında çocuk oyuncağıdır. Her kumaşın temizlenme şekli farklıdır. Peki bu izler nasıl çıkar? İşte yanıtı…

Bu yüzeylerden yağ lekelerini çıkarmak oldukça zordur. Özellikle de kurumuş izler bizi bir hayli zorlar. Ancak emici molekülleri olan maddeler bu izleri çıkarmanızı sağlar.

Kumaşlardaki zorlu izlerin başında yağ lekeleri gelir. Bu lekelerden kurtulmanın bir çok farklı yolu vardır. Her kumaşın temizlenme yöntemi farklıdır. Bu nedenle temizlik yöntemlerini kumaş cinslerine göre işleyeceğiz.

Pamuk ve Keten Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu kumaşlar en çok tercih edilen kumaşlardır. Giysilerimizde ya da koltuk döşemelerinde karşımıza çıkar. Bir çok alanda kullandığımız bu kumaşlar kolay kirlenir ancak temizliği de kolaydır. Yağ lekesi olan bu kumaşları temizlemek için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin başında talk pudra gelir. Bu izlerden kurtulmakta en etkili yollardan biri talk pudrasıdır. İzleri bebek pudrası ile iyice örtün. Daha sonra metal bir kaşık yardımıyla bu pudrayı yüzeyden kazıyın. Bu pudrayı temiz bir diş fırçasıyla da uygulayabilirsiniz. Pudranın tanecikleri bu molekülleri emecektir ve içine hapsedecektir. Böylece kumaşınızdan uzaklaşırlar.

 

Yağ lekesi tazeyken müdahale etmek çok önemlidir. Bu izler tazeyken müdahale edildiğinde kolaylıkla çıkar. Ancak kurumuş izler için aynı şeyi savunmak mümkün değildir. Bu nedenle izlere erken müdahale etmekte fayda vardır.

Bir diğer etkili leke çıkarıcı da bulaşık deterjanıdır. Bu lekeyi oluşturan molekülleri kumaştan söker ve uzaklaştırmayı sağlar. Daha sonra pamuklu giysinizi yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayınız. Şampuanda kumaşa zarar vermeden bu izleri uzaklaştıran bir diğer yöntemdir. Kumaşı şampuanlı su ile silmek veya şampuanlı suda bekletmek işe yarayacaktır. Mutfakta kullanılan yağ sökücüler de bu kumaşlarda işe yarayabilir. Kumaşa sıkın ve ardından yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkayın.

İpek ve Şifon Kumaştan Çıkarma

İpek ve şifon kumaşlar oldukça narin bir yapıya sahiptir. Bu kumaşları olabildiğince düşük ısılarda yıkamak gerektiğinden bu tip lekeleri çıkarmak biraz daha zordur. WD-40 bu kumaşa zarar vermeden bu izleri sökebilir. WD-40 isimli ürünü leke üzerine uygulayın ve ardından bir süre kumaşın içine işleyene kadar bekletin. Daha sonra ipek veya şifon kumaşınızı yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayın veya elde şampuanlı su ile yıkamayı tercih edin. Bu yöntemlerle ipek kumaşlarınızdaki bu zorlu izlerden kurtulabilirsiniz.

 

Saten Kumaştan Çıkarma

Saten kumaşlardan bu izleri çıkarmak ihtimam gerektirir. İspirto saten kumaşa zarar vermeden lekeyi çıkarabilir. Saten kumaşın lekeli yerine biraz ispirto dökün ve yıkama talimatlarına uygun şekilde saten kumaşı yıkayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bir diğer yöntem ise çakmak gazıdır. Bu yöntem de satenden bu izleri yok eder.

 

Yağlı Boya Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yağlı boya izlerini kumaştan çıkarmak bir hayli zordur. Ancak evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile boya izlerinden kurtulmak mümkün. Boya izlerinin çıkarılmasında en etkili yöntem aleo vera bitkisinin sıvısıdır. Bu sıvı boya moleküllerine derinlemesine etki eder ve kumaştan söküp atar. Boya izlerinin bir diğer düşmanı ise WD-40`dır. Bu madde de boya izlerini kumaşınızdan uzaklaştırmayı sağlayacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.