Kürk Şapkaların Bakımı ve Temizleme Yöntemleri

13.01.2019
5.047
Kürk Şapkaların Bakımı ve Temizleme Yöntemleri

Kürk Şapkaların Bakımı ve Temizleme Yöntemleri

Kadınların severek kullanmakta olduğu aksesuarları arasında olan kürk şapkaların ter, toz, yağmur gibi nedenlerden kirlenmesi durumunda temizleme yöntemleri.

Kürk Şapkaların Bakımı

Kürk şapkaların canlılığını koruması için düzenli bakımının yapılması gerekiyor. Kirlenmemiş olsa bile her kullanım sonrasında bakımını yapmanız sonucunda kullanmakta olduğunuz doğal kürkten üretilen şapkalarınızın kullanım ömürlerinin uzamasını sağlamaktadır. Bir kürk her zaman için elde temizliği gerçekleştirilmelidir. Çamaşır makinesine atılması durumunda deforme olmasına neden olur. Bu sebeple de bir kürk şapka bakımı için şu yöntemleri uygulamanız etkili olur.

 • Her kullanım sonrasında kürkünüzün temizlenmesi;
 • Uzun tüyleri olan doğal kürklerin özel tarağı ile taranması;
 • Sadece dış temizliğinin yapılmadan aynı zamanda da iç kısımdaki astar temizliği de unutulmamalıdır;
 • Kimyasal deterjanlar kullanmak yerine her zaman evinizde bulunan malzemeler ile birlikte temizliğinin yapılması deforme olmasını engeller.

Kürk şapkaların daha sıcak tutması nedeniyle soğuk iklimlerde en çok tercih edilen şapka türü olmaktadır. Bu şapka türünde bakımının gerçekleşmemesi durumunda kullanım ömründe azalma olacaktır. Fırçalama işlemi ömrünü uzatacak olması nedeniyle mutlaka doğru fırçalamayı yapmanız gerekmektedir. Bir kürk şapkanın fırçalanması her zaman için ters yönde gerçekleştirilmeli ve nazik hareketler ile fırçalanması önemlidir. Plastik fırçalardansa her zaman ahşap tarak ile fırçalamak daha etkili bir yöntem olur.

Kürklerin ütülenmeyecek olduğunu bilmeli ve zarar gelmemesi için temizleme işlemi gerçekleştikten sonrasında ise oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Kürklerinizin temizlendikten sonra herhangi bir ısı uygulamanız zarar verecektir. Saç kurutma makinesi ile kurutma yöntemi çok yanlış bir yöntem olmaktadır.

Her kullanım sonrasında ahşap bir tarak ile birlikte taramanız da parlaklığını ve güzelliğini koruyacaktır.

Beyaz Sabunla Temizliği

 • 1 kalıp beyaz sabun;
 • Tarak;
 • Bez;

Beyaz sabun ya da evinizde varsa Arap sabunu kullanarak da temizliğini yapacağınızı unutmayın. Bir kabın içerisine ilk olarak su koymalısınız. Ardından içerisine Arap sabunu ya da beyaz sabunun rendelenerek bir parça koymalısınız. Karıştırmalı ve köpürmesini sağlamalısınız. Kürk doğal bir aksesuar olması nedeniyle temizlenmesinde kullanacak olduğunuz malzemelerde doğal olmalıdır. İlk önce kürk şapkanızı elinize alın ve yünlerin bulunduğu bölgenin tersine doğru taramalısınız. Çok nazik hareketler yapmanız gerektiğini aksi takdirde kürk deforme olacaktır.

Deterjanlı suyun içerisine mikrofiber bez batırılmalı ve sıkılarak daha fazla suyu sıkılmalıdır. Kürkün öncelikle iç kısmında bulunan ve ter ya da saçta bulunan yağ gibi nedenlerden kirlenmiş astar kısmını temizlemelisiniz. Ardından dış yüzeyi de temizlemek için mikrofiber bez musluk suyunda yıkanmalı ve tekrardan yaptığınız deterjanlı suya batırılarak ıslatılmalı ve sıkılarak dış yüzey kısmı da yünlerin bulunduğu tarafa doğru silinmelidir. Ardından temiz bir mikrofiber bez alarak elinize musluk suyu altında nemlendirmeli ve deterjan kalıntısı olmaması için silmelisiniz.

Sirke ve Tuz Temizlenmesi

 • 1 su bardağı beyaz sirke;
 • 2 yemek kaşığı sofra tuzu;
 • Ilık su;
 • Tarak;
 • Mikrofiber bez.

Genel temizlenmesini yapabilmek için her zaman etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Sirke ve tuz mikropların öldürülmesinde etkili olması nedeniyle sizlerde soğuk havalarda hastalanmamak için şapka temizliğinde bu yöntemi kullanmanız önerilmektedir. Öncelikle yapacağınız ilk işlem renksiz ve mayasız sirke ve sofra tuzunu bir kabın içerisine koymak ve üzerine bir su bardağı miktarında yaklaşık olarak 200 gram kadar ılık su eklemeli ve karıştırıp sofra tuzunun erimesini sağlamalısınız.

İlk öncelikle hem tozların hem de hava şartları nedeniyle kürk şapkanın açılması için taramalısınız. Bu sayede tozların bir kısmı çıkacaktır. Her daim kürkün ters yönde taranması etkili olur. Ardından sirke ve tuzlu suyun ilk öncelikle iç kısmında bulunan ve kafanızın terlemesi gibi nedenlerden kirlenmiş astar kısmının temizlenmesi için bezin hazırlamış olduğunuz suya batırıp nemlendirin.

Astar kısmını silerek temizleyin. Ardından az önce taramış olduğunuz kürkün dış yüzey kısmını temizlemelisiniz.

Silinmesi sırasında mutlaka bezin sık sık yıkanması ve tekrardan hazırlamış olduğunuz suya batırın ve silerek temizliğini yapın. Bezi musluk suyunda tamamen yıkamalı ve en son sirkeli su kalıntılarını silmek ve temizliğini gerçekleştirmek için temiz ve nemli bir bezle silerek temizliğini gerçekleştirmelisiniz. Kürk her zaman için oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Asla güneşe ya da kalorifer üzerine bırakarak kurutmanız önerilmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.