Kürke Zarar Vermeden Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

08.01.2019
5.479
Kürke Zarar Vermeden Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kürke Zarar Vermeden Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kış mevsiminde soğuktan kurtulmak için bayanların çok severek giyindiği kürklerini evde temizleme yöntemleri nelerdir?

Kürk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her zaman bayanların vazgeçilmezi haline gelen kürkler uzun ömürlü kullanımı olabilmesi için bakımının yapılması ve temizliği evde yapılacaksa dikkatli olunması gerekmektedir. Orijinal hayvan kürklerinin kış mevsiminde sıcak tutması ve gösterişli olması sebebiyle tercih arasında olmaktadır. Kuru temizleme her zaman için öneriliyor olsa bile maliyetli olması sebebiyle sık sık kürklerin temizliği için kuru temizlemeler tercih edilmez. Bakımı için önerileri dikkate almanız durumunda ise daha uzun ömürlü bir kullanımı olacaktır.

 • 6 haftayı geçirmeden güve kontrolü yapmalısınız;
 • Evde temizliği sırasında kürkün tamamı yerine bir kısmını temizleyin, kurutun ve geri kalanını temizleyin;
 • Kısa tüylü kürkleri villusun tersi yönünde temizlenirken, uzun tüylüler ise tam tersi olacak şekilde temizlenmelidir;
 • Kürkün kuruması ise oda sıcaklığında yapılmalıdır;
 • Kürkün tüylerinin taranması özel tarakla ve nazikçe yapılır.

Kürklerin temizliği sadece lekelendiği ya da kirlendiği zaman yapılmamalıdır. Düzenli olarak belirli bir aralık ile gerçekleşmesi durumunda kürklerin kullanım ömürleri daha uzun süre olacağı gibi parlaklığını da uzun süre koruyacaktır. Mikrofiber bez nemlendirerek ve özel deterjanlar ile birlikte temizliğinin yapılması halinde daha etkili olur.

Unutulmamalıdır ki kürklerin tüyleri kendiliğinden uçuyorsa ve dokunulduğu zaman çukur oluşması halinde kürk temiz olmaktadır.

Kürkün temiz olup olmadığını anlamak için yapılması gereken saç kurutma makinesini kürke tutmak olacaktır. Şayet kürk temizse üflediği zaman tüylerinde kabarma olacaktır. Kabarmaması durumunda içerisine biriken toz nedeniyle kirlenmesi sebebi ile kabarma olmayacak ve bu durumda da parlaklığını yitirecek ve ışıl ışıl bir görüntüsü olmayacaktır.

Tuzla Kürk Temizliği

 • 3 yemek kaşığı tuz;
 • 2 yemek kaşığı amonyak;
 • 1 litre su;
 • Fırça;
 • Mikrofiber bez ve sünger.

Hafif kirli olan kürk temizliğinde etkili olan temizleme yöntemleri arasında tuz bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki hafif kirli olan mont temizliğinde kullanmak üzere kürkünüz üzerine tuz serpin. Birkaç dakika bekledikten sonra fırçalamalısınız. Hafif kirlenmiş kürklerin temizliğinde etkili yöntemler arasındadır.

Çok kirlenmesi halinde ise yapacağınız ilk işlem ılık suyun içerisine 3 yemek kaşığı tuz atarak eritmelisiniz. Tuzun erimesi için her zaman ılık su kullanmalısınız. Suyun içerisinde erimesi ile birlikte içerisine amonyak eklenerek karıştırmanız gerekmektedir. Kürkünüzü taradığınız fırçayı bu çözeltinin üzerine batırmalısınız ve kürkünüzü nazikçe fırçalamaya başlamalısınız.

Kürkün kuruması için asla güneş ışınlarından faydalanmamalısınız. Her zaman için oda sıcaklığı içerisinde kurumaya bırakmanız daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Patates Püresi ve Amonyak

 • 2 tane patatesin kabuğu;
 • 3 yemek kaşığı amonyak;
 • Fırça ve bez;
 • Su.

Bu karışım sadece kirli alana uygulanmalıdır. Kürkün hepsine uygulamanız doğru olmayacaktır. Kürk temizliği için en etkili yöntemler arasında olur. Bunun için patates musluk suyunda çok iyi yıkanmalı ve ardından kabuklarının soyup blender ile ezmeniz gerekmektedir. İçerisine 3 yemek kaşığı amonyak eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Karışımı kullanmadan önce 10 dakika beklemeli ve sonra bir daha karıştırıp bir miktar alarak lekeli alan üzerine sürmeniz gerekmektedir. 15 dakika bekledikten sonra ise fırçalamaya başlayın. Tam olarak kurumamasına dikkat edin. Bir süre fırçalanmasından sonra ise durulamanız gerekmektedir. Tekrar fırçalamalı ve bir askıya asarak odanın bir bölümüne koyun. Her zaman için oda sıcaklığında kürkün kurumasını sağlamanız önemlidir.

Şampuanla Temizlenmesi

 • 2 yemek kaşığı şampuan;
 • 1 yemek kaşığı sirke;
 • 1 çay kaşığı amonyak;
 • Su;
 • Fırça.

Bir kabın içerisine hafif ılık su konularak üzerine şampuan ekleyin. Karıştırılmalı ve üzerine amonyak ile sirke eklenmelidir. Karıştırmasının ardından karışım elde edilmiş olacaktır. Bu karışım 6 haftada bir bakımını yapmak için gerçek ya da sahte kürkünüze uygulayabilirsiniz. Fakat bir anda kürkün bütün bölümlerine temizlemek yerine kısım kısım temizlemeniz öneriliyor. Kürkünüzü taramakta olduğunuz özel fırçanın karışımın içerisine batırın ve kürkünüzü nazik hareketler ile birlikte fırçalamaya başlayın. Sabırlı olmalısınız ve nazik hareketler ile gerçekleştirmeniz çok önemli olacaktır. Daha sonrasında durulamak için temiz bir fırçayı taze suyun içerisine batırmalısınız. Ardından kürkün tekrardan daha fazla fırçalamaya başlayın. Kısımlara ayırdığınız her bölüm için en az 8 dakika boyunca nazik hareket ve bastırmadan kürkünüzü taramanız sonucunda kirlenmesini önleyecek ve daha parıltılı olan bir kürke sahip olmuş olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.