Kurumuş Boya Lekelerini Çıkarmak için Pratik Tavsiyeler

06.07.2017
1.826
Kurumuş Boya Lekelerini Çıkarmak için Pratik Tavsiyeler

Boya lekesi eğer kurumuşsa çıkarılması çok zor olabilir. Ancak her yerde bulabileceğiniz bazı malzemelerle bu lekelerden kurtulmanız mümkündür. Peki kurumuş boya lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yolları…

Kurumuş boya lekesi

 

Boya lekeleri oldukça zor lekelerdir ancak bir de kurumuşsa çok daha zor bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Özellikle duvardaki lekeler tam bir baş belasıdır. Ancak duvardaki bu lekelerden kolayca kurtulmanın yolları vardır. Kurumuş boya lekesi için en etkili yöntem alkol ve alkol içeren çözeltilerdir. Eğer yağ bazlı bir boya lekesi ile uğraşıyorsanız yağ çözücü maddeler de işinize yarayacaktır. Bu lekeleri yüzeylerden uzaklaştırmak için en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Duvardaki Kurumuş olan bu lekelerin en büyük düşmanı asidik çözeltilerdir. Bu çözeltiler yağ moleküllerini etkisiz hale getirir ve her türlü yüzeyden bu lekelerin uzaklaşmasını sağlar. Ancak renk salan kumaşlar için bu çözeltileri kullanmak yanlış olabilir. Kumaşın renk salmaması için bu çözeltileri kumaşınızdan uzak tutmalısınız.

Yerdeki kurumuş boya lekesini çıkarmak için sıradan yer temizleyiciler etkili olmayacaktır. Eğer parke bir zemine sahipseniz parkeyi aşındırmayacak çözeltilerden yararlanmalısınız. Bu çözeltiler saf alkol ve alkol içeren ürünlerdir. Kurumuş boya lekesini yumuşatarak yüzeyden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yağ ve yağlı çözeltilerde yer zemininden veya duvardan bu lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır. Kurumuş boya içerisinde yağ bulunur ve bu müdahale ile yağa yağ ile müdahale etmiş olursunuz. Peki diğer yöntemler nelerdir? İşte yanıtı…

Amonyak ile çıkarma

Amonyak her evde bulundurulması gereken çok güçlü leke çıkarıcı özelliğe sahip bir çözeltidir. Amonyak ile özellikle plastik yüzeylerdeki bu tip lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Plastikten bu lekeleri çıkarmak çok zor olabilir. Plastik yüzeylere yapışan bu lekeler kalıcı olabilir. Örneğin plastik bir palet kullanıyorsanız bu lekelerle başınız derde giriyor demektir. Ancak güçlü amonyak çözeltisi ile bu lekeler artık baş belası olmaktan çıkıyor. Plastik yüzeylerde herhangi bir aşınma yapmadan lekeleri çıkarır. Plastik, metal ve cam gibi pürüzsüz yüzeylerde bu yöntemi güvenle uygulayabilirsiniz.

 

Plastik, duvar, metal veya cam gibi yüzeyler pürüzsüz olduğundan bu tip yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak oldukça kolaydır. Amonyak gibi güçlü çözeltilere karşı dayanıklı olan bu yüzeylerden bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Duvarda da uygulayabileceğiniz bu yöntem bir çok lekeyi çıkarmanıza yaradığı gibi boya lekeleri için de ideal bir çözümdür. Duvara kesinlikle zarar vermez. Ancak ahşap, alüminyum veya pirinç yüzeylerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu yüzeylerde renk değişimlerine veya aşınmalara sebep olur.

İzopropil Alkol

En sık tercih edilen yöntemlerden biri olmasıyla beraber en etkili yöntemlerden de biridir. Duvar gibi pürüzsüz yüzeylerin yanında deri ve kumaş yüzeylerde de işe yarayacaktır. Bu yüzeylerin yanında vernikli veya verniksiz ahşaptan da bu lekeleri kolaylıkla bu yöntemle çıkarabilirsiniz. Ayrıca giysileriniz için de güvenle kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Kurumuş boya üzerine doğrudan uygulayın ve yumuşamasını bekleyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Tiner

Genellikle boya inceltici olarak kullanılan tiner bu lekeleri özellikle duvar yüzeyinden çıkarmada da oldukça etkili bir yöntemdir. Duvardaki lekelerden kurtulmak için bu yöntemi güvenle uygulayabilirsiniz. Tiner içerisinde boya çözünecek ve yüzeyi terk edecektir. Ancak bu yöntem plastik yüzeyler için güvenli değildir.

YORUMLAR

 1. İshakcan dedi ki:

  Çamaşır makinesinde gidermi

  1. Bayram dedi ki:

   Çatıdaki kurumuş boya akıntılarını nasıl çıkartırım

 2. Kaya dedi ki:

  Merhaba Gömleğim ütülendiği esnada ütüye plastik parçası yapışmış gömleğe bulaşmış nasıl çıkarabilirim.