Kurumuş Kan Lekelerini Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

01.12.2023
6.444
Kurumuş Kan Lekelerini Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Kurumuş kan lekeleri her yüzey için oldukça zor lekelerdir. Bu lekelerden kurtulmak için sıradan deterjanlar yeterli gelmeyebilir. Peki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? İşte püf noktaları.

Kurumuş kan lekesi

Kurumuş kan lekelerini temizlemek oldukça zordur. En zorlu lekeler arasında olan kan lekelerini yüzeylerden temizleme yolları çeşitlidir. Doğru yöntemler uygulandığında evinizde kendiniz kolayca bu izlerden kurtulabilirsiniz. Özellikle bazı meslek gruplarının üniformalarında sıklıkla kan lekelerine rastlanabilir. Bu lekeye hemen müdahale etme imkanı olmadığında kalıcı lekeler oluşur ve bunları temizlemek oldukça zaman alabilir. Deri gibi yüzeylerden de bu izleri temizlemek için farklı tarifleri denemek gerekebilir. Peki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Deri veya kumaştan nasıl çıkarılır? İşte yanıtı…

Kanda yüksek miktarda protein vardır. Bu da bir yüzeye etki ettiğinde ardında zorlu lekeler bırakmasına sebep olur. Et yumuşatıcı gibi protein sökücü maddeler bu lekeleri çıkarmada size yardımcı olabilir.

Özellikle koltuk döşemelerini bu izlerden temizlemek oldukça zor olabilir. Ancak aşağıda sıralayacağımız yöntemler ile bu izler kolaylıkla çıkarılır. Bu yöntemleri izler tazeyken de uygulayabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Su ve sabun ile çıkarma

Özelikle akrilik veya pamuklu kumaşlardan bu yöntem ile kolayca çıkarabilirsiniz. Keten ve pamuklu kumaşlarda da oldukça etkili bir yöntemdir. Bu basit yöntem ile lekeye müdahale ettiğinizde yüksek oranda başarı sağlayabilirsiniz. Yüzeyi pürüzlü kumaşlarda da kullanabileceğiniz bu yöntem bu tip kumaşlarda daha fazla efor sarf etmenize sebep olabilir. Ovalama işlemini bu kumaşlarda daha çok yapmalısınız.

Öncelikle bu izlerden kurtulmak için beyaz sabun edinin. Beyaz sabun yağ moleküllerini yok ettiği gibi protein içeren maddeleri de çözdürücü özelliğe sahiptir. Daha sonra temizleme işlemine geçelim.

Öncelikle kumaşı leke aşağı bakacak şekilde ters çevirmeli ve su altına tutarak fazlalıkları temizlemelisiniz. Geriye sadece izler kalana kadar durulama işlemine devam edin. Su aynı zamanda kuruyan maddeyi çözecektir. Durulama işlemi için mutlaka olabildiğince soğuk su kullanın bu lekenin derinlemesine nüfus etmesini önleyecektir. Ardından kumaşın ön yüzüne sabunu sürterek uygulayın kalın bir tabaka elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın. Devamında lekeli yüzey iki elinizin arasında kalacak şekilde kumaşı tutun ve çitilemeye başlayın. Ardından yine soğuk su ile durulayabilir ve kumaşınızı yıkayabilirsiniz.

Et Tenderizatörü

Kapsamlı marketlerde bulabileceğiniz bu ürün et içerisindeki proteinleri parçalamaya ve eti yumuşatıp pişmesini kolaylaştırmaya yarar. Bu ürünü kan lekeleri üzerine uyguladığınızda buradaki proteinleri parçalayarak yüzeyden izleri uzaklaştırmayı sağlar. Yüzey üzerine bu maddeyi uygulayın ve fırça yardımıyla lekenin çıkmasını sağlayın. Ardından tazyikli su ile yıkamanızda fayda vardır. Bu yöntemi halılarınızda ve kumaşlarda güvenle kullanabilirsiniz.

 

Enzimatik

Enzimatik de kan enzimlerini yüzeyden sökebilecek bir yöntemdir. Yün ve ipek kumaşlarınızdaki bu lekelerden bu yöntem ile kurtulabilirsiniz. Kumaşı duruladıktan sonra enzimatik eklediğiniz suya batırın. Burada 2 saat kadar beklettikten sonra yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayın.

 

Limon suyu

Limon suyu asit bakımından oldukça zengindir ve özelikle deri yüzeylerden bu izleri çıkarmada oldukça etkilidir. Limon suyu ile lekeli bölgeyi sildikten sonra güneş ışığında kurumaya bırakın. Bu yöntemi renkli kumaşlarınızda da uygulayabilirsiniz.

 

Beyaz sirke

Beyaz sirkede asitli bir çözeltidir ve kumaşlarınıza zarar verebilir. Ancak koltuk döşemesi gibi dayanıklı kumaşlarda bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Beyaz sirke ile kumaşı silin ve kurumaya bırakın.

 

Hidrojen Peroksit veya amonyak

Çok güçlü olan bu çözeltilerde yine yüzeye zarar verebilcek güçtedir. Renk aşınmalarına karşın açık renkli yüzeylerde bu yöntemi tercih etmelisiniz. Özellikle duvar veya yer gibi sert yüzeylerde oldukça etkilidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.