Kurumuş Mürekkep Lekesi Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

17.04.2023
6.318
Kurumuş Mürekkep Lekesi Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Mürekkebin çeşitleri olduğu için bunların oluşturduğu lekelerin çıkarılma işlemleri de farklılıklar gösterir. Bundan kaynaklı olarak da leke çıkarmada mürekkebin cinside önemlidir.

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep tarzı ürünlerinde çeşitleri olduğu için bunların oluşturduğu lekelerin çıkarılma işlemleri de farklılıklar gösterir. Bundan kaynaklı olarak mürekkebin cinside önemlidir. Özellikle su bazlı olan mürekkepler leke meydana getirirse bunu temizlemek oldukça kolaydır. Su bazlı mürekkeplerde kurumuş ya da yaş olması bir şeyi değiştirmez ama kalıcı olan çeşitlerinde lekeyi çıkartmak kabusa dönebilir. Kurumuş mürekkep lekesi ya da tükenmez kalem lekesi için püf noktaların bilinmesi gerekir.

Su Bazlı Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeli olan kıyafetse lekeli bölgenin altına temiz bir havlu yerleştirilmesi gerekir. Lekeli bölgeye su uygulayın ve bir temiz bez yardımı ile kıyafette olan mürekkebin fazlasını almaya çalışın. Bu sayede aşağıda olan mürekkep ya da tükenmez kalem lekesi temizleme bezine geçer. Kalan lekenin üzerine az düzeyde çamaşır deterjanı dökün ve 5 dakika bekletin. Çamaşır deterjanı yoksa bulaşık deterjanı uygulaması da yapılabilir. Kumaşın türüne göre sıcaklıkta su ile durulamaya geçin. Kurutma yapmadan önce tüm lekenin çıkarılmış olduğundan emin olmak için kontrol edin. Eğer kıyafette bir iz kalmışsa yukarıda bulunan adımların hepsini tekrar edin. Tekrar işleminden sonra kumaşı temizleme işlemi kesinlikle bol su ile yapılması gerekir.

Kalıcı Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kalıcı lekeler oldukça zor olan lekelerdir. Kumaşta ağartma yapılırsa lekeleri çıkartma şansı yükselir. Bunun dışında yapılacak olan işlemler lekelerin solmasına olanak sağlar. Temiz ve beyaz olan bir havlunun üzerine kıyafeti koyun. Sonra temiz bir havluya alkol dökün ve lekenin üstünden ovmaya başlayın. Alt kısımdaki havlu ıslandığı anda kuru tarafı ile değiştirmek gerekir. Bu sayede kıyafetin diğer bölümlerine lekeler geçmez. Sonrasında mürekkep ve tükenmez kalem lekesi olan bölge tamamen alkolden arındırılmalıdır. Bunun içinde bol su ile durulanması gerekir.

Kalıcı olan durumlarda oje çıkarıcı da kullanılabilir. Bu sökücünün kıyafete zarar verme olasılığı bulunur. Bunun için daha önceden kıyafetin gözükmeyecek bir bölgesinde denenmelidir. Asetonda alkol ile temizlemede olduğu şekilde kullanılır. Temiz havlu kullanmak en önemli kuralıdır. İşlem bittiğinde kıyafetten mutlaka çıkartılması için bol su kullanılır. Aseton suni ipek kumaşlarda kesinlikle kullanılmaz. Her daim kumaşın gizli bir bölgesinde test edilerek kullanmalıdır ve kumaştan kalan aseton birikintilerini çıkartmak için bol su ile durulamak gerekir.

Kalıp Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem gibi ürünlerde kullanılan kalıp mürekkep lekelerini çıkartmak oldukça zordur. Temiz ve beyaz olan bir havlunun üzerine kıyafeti koyun.. Sonra temiz bir havluya alkol dökün ve lekenin üstünden ovmaya başlayın. Alt kısımdaki havlu ıslandığı anda kuru tarafı ile değiştirilmelidir. Sorun ortadan kalkasıya kadar işleme devam edin. Sonrasında sorun olan kısma sıvı çamaşır deterjanı uygulayın ve 5 dakika bekletin. Kumaş için güvenli olan sıcaklıkta yıkamak gerekir. Kalıp mürekkep lekesinde alkol işe yaramazsa oje çıkartıcı aseton kullanımı denenmelidir. Oje çıkarıcı aseton ile de alkol de olduğu gibi işlemlerin aynısı yapılmalıdır alkol ile oje çıkarıcı aseton kesinlikle karıştırılmamalıdır. Kurutma yapmadan önce lekenin tamamen çıktığından emin olmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.