Kurumuş Yağ Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

29.06.2017
4.479
Kurumuş Yağ Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Yağ lekeleri oldukça zorlu lekelerdir. Ancak bu lekeleri çıkarmak kurumuşsa çok daha zordur. Peki kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar? İşte tüm yüzeylerden çıkarma yöntemleri ve kullanılacak malzemeler.

Kurumuş Yağ Lekeleri

 

Yağ lekelerini tüm yüzeylerden çıkarmak zordur. Ancak bir de bu izler kuruduysa işiniz daha da zordur. Ancak evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yol ile bu izlerden kurtulmak mümkündür. Ocaktaki veya fırındaki bu izleri çıkarmak için bazen sıradan yağ sökücüler etkili olmayabilir. Ancak yardımcı bazı malzemelerle bunları temizlemek mümkündür.

Kuruyup iyice yerleşen izlerden kurtulmak daha da zordur. Bu nedenle bu lekeleri çok bekletmemekte fayda vardır. Mümkün olduğunca bu lekelere erken müdahale etmek gerekir.

Evinizin her köşesinde bu izlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak yine evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle bu izlerden kurtulmanız kolaydır. Zorlu lekelerin başında gelen bu lekeler nasıl çıkar sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Pantolondan yada elbiseden bu izleri çıkarmak kabusunuz olmasın!

Kurumuş yağlı boya lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle lekenin etrafa yayılmasını önleyin. Yapı bakımından bu boya çok kolay etrafa yayılabilir ve durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Özellikle beyaz kıyafetleriniz veya koltuklarınız üzerine dökülen boya için ağartıcı içeren deterjanları tercih ediniz. Ağartıcı içeren deterjanı dökün ve çitileyin. Bu işlem lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır.

 

Tiner bu lekeler için en ideal çıkarıcıdır. Neredeyse her yüzeyde işe yarar. Normalde boya inceltici olarak kullanılan tiner aynı zamanda boya lekeleri için ideal bir çözücüdür. Gerekli miktarda tineri doğrudan yüzeye uygulayın ve ardından kumaş ise yıkayın duvar gibi pürüzsüz bir yüzey ise fırça yardımıyla fırçalayın. Bu yönteme ek olarak WD-40 da etkili olacaktır. Aynı şekilde uygulayabileceğiniz WD-40 bu lekeler için biçilmiş kaftandır. Her evde bulunması gereken bu mucizevi ürün zorlu boya lekelerinde size yardımcı olacaktır. Böylece boya lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Duvardaki Kurumuş Yağ Lekesi

Yüzeye zarar vermemek adına bulaşık deterjanı kullanmak ideal olacaktır. Bulaşık süngeriyle kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Ancak yeterli olmazsa sirke imdadınıza yetişecektir. Beyaz sirkeyi yine bulaşık süngeriyle duvarınıza uygulayabilirsiniz ve izlerden tamamen kurtulabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise çamaşır suyudur. Su ile karıştırarak uygulamanız işinizi kolaylaştıracaktır. WD-40 burada da imdadınıza yetişecektir. Duvar yüzeyinde de etkili olan WD-40`ı sünger ile uyguladığınızda olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

 

Kumaştaki Kurumuş Yağ Lekesi

Kumaşlar bu lekeleri içine hapseder ve sizi oldukça uğraştırır. Bulaşık deterjanı etkin bir yağ çözücüdür ve kumaşlara da zarar vermeden etki edecektir. Bir diğer etkili yöntem ise şampuandır. Şampuan saçtaki yağları söküp attığı gibi kumaşınızdaki lekeleri de yok edecektir. Koltuk yüzeylerinde de bu yöntemi su ile birlikte hazırlayacağınız bir karışım ile uygulayabilirsiniz. Özellikle giysilerinizdeki izler için saç spreyinden de yararlanabilirsiniz. Saç spreyini lekeli bölgeye sıkın ve 30 dakika kadar bekletin ardından kumaşın yıkama talimatlarına uygun şekilde çamaşır makinesinde yıkayın.

 

Derideki Kurumuş Yağ Lekesi

Deri yüzeylerden bu lekelerin çıkarılması biraz daha kolaydır. Bu yüzeylerde de en çok işe yarayan yöntem WD-40`dır. Bu ürün ile yüzeye zarar vermeden izlerden kurtulabilirsiniz. Bu yöntem dışında aseton da işe yaracaktır. Asetonu lekenin üzerine uygulayın ve temiz bir diş fırçasıyla fırçalamayı deneyin.

 

Koltuktaki Kurumuş Yağ Lekeleri

Koltuk yüzleri çok çabuk lekelere maruz kalır. Ancak her evde bulunabilecek malzemelerle bu izlerden kurtulabilirsiniz. Sirkeli su bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Şampuanlı ya da bulaşık deterjanlı su ile de ideal temizliğe ulaşabilirsiniz. Durulama suyuna sirke eklemeyi unutmayın. Bu deterjanı kumaştan daha çabuk uzaklaştıracaktır.

Camdaki Kurumuş Yağ Lekeleri

Cam yüzeyi pürüzsüz olduğu için buradan bu izleri çıkarmak daha kolay olacaktır. Aseton burada size yardımcı olabilir. Pamuk yardımıyla asetonu cama uygulayınız. Bu yöntem işe yaramazsa WD-40 ile temizlemeyi deneyin. Bulaşık deterjanı veya evdeki yağ çözücüler de işe yarabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Yardım Basvurusu