Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar

14.08.2019
5.713
Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar

Özellikle bebeği olan ya da kedi gibi sevimli mi sevimli bir evcil hayvan yetiştiren kişilerin yakından aşina olduğu kusmuk lekesi; kıyafetlerimize, halılarımıza,  mobilyalarımıza, eşyalarımıza bulaştığında bu lekeleri çıkarmak oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Üstelik kusmuk lekesini çıkarmak bir yana kokusunu halılardan, eşyalardan ve kıyafetlerden uzaklaştırmak da tam bir işkenceye dönüşebiliyor.

Bazen de alkolü fazla kaçırdığımızda ya da soğuk kış günlerinde soğuk algınlığına yakalandığımızda lavaboya ya da tuvalete yetişene kadar halılara, kıyafetlerimize, eşyalarımıza hiç beklemediğimiz bir anda bu lekeyi bulaştırabiliyoruz.

Bebeğimizin, çocuklarımızın, yetiştirdiğimiz evcil hayvanlarımızın, kendimizin ya da diğer aile üyelerinin istemeden de olsa değerli eşyalarımıza bulaştırdığı kusmuk lekesini çıkarmak bizim için adeta kabusa dönüşebiliyor.

Bu yazımda kusmuk lekesi nasıl çıkar? sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağım. Önerilerimizi dikkate alarak; sizler de bu zorlayıcı lekeden daha kolay ve maliyetsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Kıyafetteki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz kıyafetinize ya da bebeğinizin elbisesine kusmuk bulaştığında aşağıdaki adımları takip ederek, lekeyi bir çırpıda temizleyebilirsiniz.

1.YÖNTEM:

 • Kıyafetin üzerindeki kusmuğu temizleyin. Yani öncelikle kusmuk kalıntılarını kıyafetlerinizden uzaklaştırın. Bu noktada bir spatula, temiz ve nemli bir bez ya da kaşık kullanabilirsiniz.
 • Kusmuk kalıntılarından kıyafeti arındırdıktan sonra kıyafeti ters düz edin ve ılık suyla dolu bir kovada birkaç saat bekletin. Böylelikle lekenin ana hatlarının suya akmasını sağlayabilirsiniz.
 • Üçüncü aşamada kıyafetin üzerine kaliteli bir sıvı deterjan dökün. Ardından lekeyi hafif hareketlerle ovalayın. Bu noktada mutlaka kıyafetinizin malzemesi ve kumaşı ile uyumlu bir deterjan kullanmanızı öneriyoruz.
 • Son aşamada ise kıyafeti çamaşır makinesinde yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak yıkayın.

UYARI:

Söz konusu ipek ya da yün gibi hassas kumaşlar olduğunda yukarıdaki adımlar; yeterli olmayabiliyor. Bu durumda lekeyi çıkarmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekebiliyor.

İpek ya da yün kıyafetlerdeki kusmuk lekesini çıkarmak için yukarıdaki ilk 2 adımı uygulayın. Sıradan bir deterjan yerine ipek ve yün kumaşlar için özel olarak formüle edilen bir deterjan kullandığınızda lekeyi daha rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.

 1. YÖNTEM:

Eşit miktarda suyla elma ya da üzüm sirkesini bir sprey şişesine doldurun. Kıyafetteki lekeli bölgeye bu karışımdan birkaç sefer sıkın. Ardından lekeli bölgeyi çitileyin.

Son olarak çamaşır makinesinde sıvı bir deterjanla kıyafeti yıkayın.

Kusmuk Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Büyük bir hevesle satın aldığınız, odanızın dekorasyonunu tamamlayan, gözünüzden bile sakındığınız halınıza kusmuk lekesi bulaştığında aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1.YÖNTEM:

 • 1 çay kaşığı deterjan ile 1 su bardağı sıcak suyu iyice karıştırın. Ardından bu karışıma 1 yemek kaşığı elma ya da üzüm sirkesi ilave edin.
 • Bir temizlik fırçası ya da süngeri bu karışıma batırın ve son olarak lekeli bölgeyi sünger ya da fırçayla iyice çitileyin.
 • Halıdaki kusmuk lekesi çıkana kadar işlemi tekrarlayın.
 • Lekeyi temizlemenize rağmen halıda kusmuk kokusunu hala duyumsuyorsanız; lekenin üzerine 1 yemek kaşığı karbonat dökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından karbonatı çitileyerek çıkarın.

 

2.YÖNTEM:

 

Yukarıdaki yöntem, çoğu zaman halıya yeni bulaşan kusmuk lekesini çıkarmada başarılı olsa da söz konusu kurumuş yani daha önce fark edilmediği için müdahale edilmeyen bir kusmuk lekesi olduğunda istediğiniz sonucu almamanıza neden olabiliyor.

Kurumuş kusmuk lekesini ve kokusunu çıkarmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • 1 su bardağı sıcak su, 4 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonatı, uygun bir kovada ya da kapta karıştırın. Elde ettiğiniz hafif köpürmüş suya kullanmadığınız bir diş fırçasını ya da temizlik fırçasını bandırın.
 • Fırça yardımıyla lekeyi güzelce çitileyin.
 • Son olarak bir fön makinesi ile lekeyi kurulayın. Leke hala çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.
 • Kusmuk kokusundan kurtulmak adına kuruttuğunuz lekenin üzerine birkaç damla limon kolonyası dökün. Birkaç dakikalık bekleme süresini takiben lekeyi tekrar kurutun.
 1. YÖNTEM:

Kusmuk lekesini yukarıdaki yöntemler sayesinde kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Alternatif bir yöntem olarak aşağıdaki önerimizi de deneyebilirsiniz.

 • 2 bardak ılık su ve 1 yemek kaşığı tuzu iyice karıştırın. Tuz suda tam anlamıyla çözüldüğünde bu karışıma 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı ilave edin.
 • Son olarak karışıma rubing alkoli katın. Bu malzemeyi eczanelerden uygun bir fiyata temin edebilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu solüsyonla halıdaki kusmuk lekesini temizlemek için karışımı bir sprey şişesine koyun. Kusmuk lekesinin üzerine karışımı birkaç sefer sıkın.
 • Temiz bir bez yardımıyla lekeyi çitileyerek çıkarmaya çalışın.
 • Halıdaki kusmuk lekesini çıkarmak istediğinizde lekeyi temizledikten sonra bölgeye bol miktar karbonat serpin. Serptiğiniz karbonatları ertesi gün elektrikli süpürge yardımıyla çekin.
 • Lekenin ve kokunun tam olarak çıkmadığı durumlarda yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

 

kusmuk lekesi nasıl çıkar

Kusmuk Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar

Koltuktan kusmuk lekesini çıkarmak için ilk yapılması gereken işlem bir peçete yardımıyla kusmuk yüzeyden baskı yapılarak temizlenerek silinir. Koltuk yüzeyine spatula ile kazıma işlemi yapılır. Bu işlemimi uygularken elinizi çabuk tutmanız gerekebilir. Aksi takdirde koltuklarınızda kusmuk lekesi veye kokusu kalabilir.

Koltuktan kusmuk lekesini çıkarmak için gereken malzemeler:

 • 1 Çay kaşığı çamaşır deterjanı
 • 1 Bardak sıcak su

Yukarıdaki 2 malzemeyi karıştırarak eski bir diş fırçası yardımı ile kusmuk lekesi olan bölgeye leke kaybolana kadar daireleresel hareketler ile leke kaybolana kadar siliyoruz. Bu uygulamayı yaptığınız fırça fazla sulu olmaması çok önemlidir. Yoksa kusmuk lekesi fazla olan suyla birlikte koltuğunuzun alt kısımlarına kadar işler. Son olarak temizleme işlemi bittikten sonra sildiğimiz bölgeyi saç kurutma makinesi ile kurutuyoruz.

Kusmuk Lekesi Nasıl Temizlenir

Kusmuk lekesini temizlemek için bir diğer yöntemimiz ise karbonat ve su karışımı kullanılarak kusmuk lekesi temizleme yöntemleri arasında yer almaktadır .

 • 1 çay bardağı sıcak su,
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 4 yemek kaşığı sirke

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir cam kase içerisinde köpürünce ye kadar karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz sıvı karışım kusmuk lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden biridir.

Elde ettiğimiz sıvı karışımı kusmuk lekesi olan bölgeye eski bir diş fırçası yardımıyla dairesel hareketler yaparak uyguluyoruz. İşlem sonunda bir saç kurutma makinesi yardımıyla kurutuyoruz.

Kusmuk Lekesi Çıkar Mı

Kusmuk lekesi en zor çıkan lekelerden biridir.Bu lekeyi çıkarmak oldukça zor olabilir ama imkansız değil. Sizlere verdiğim kusmuk lekesi nasıl çıkar yöntemlerini ve yollarını deneyerek çıkarabilirsiniz. Çok sık sorular sorulardan biri olan kusmuk lekesi çıkar mı sorusuna verebilceğimiz cevap evet çıkar.

Bebek Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar

Bebeklerde kusmuk çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Uyurken yada çok gıda aldıklarında istemsiz olarak bebeklerde kusmuk görülür.Bebeklerde kusmuk lekesini geçirmek için sizlere yukarıda verdiğim yöntemlerden herhangi birini uygulayabilirsiniz.

Koltuktaki ve yataktaki kusmuk lekesini çıkarmak adına halıdaki kusmuk lekesini çıkarma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bu yazımda halıdan kusmuk lekesi nasıl çıkar? Yataktan kusmuk nasıl temizlenir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştım.

Daha önce de belirttiğim gibi temizlik aşamasına geçmeden önce leke kalıntılarını bir spatula ya da kaşık ile alarak, lekeye daha kolay bir şekilde müdahale edebilirsiniz.

Tüm çabalarınıza rağmen lekeyi çıkaramadığınız durumlarda bir temizlik firmasından yardım alabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.