Leke Çıkarma Yöntemleri

10.04.2020
6.102
Leke Çıkarma Yöntemleri

Hemen hemen herkesin başına gelen olaylardan bir tanesi de kıyafetlerin üzerinde leke oluşması durumudur.

Yaz aylarında, nem ve sıcak havalarla beraber sık sık terlemeler görülür.  Terleme sonucu kıyafetlerin koltuk altı kısmında genellikle sarı sarı ter lekeleri meydana gelir. Ancak karşılaştığınız tek lekeler bunlar değildir.

Yemek yerken üzerinize döküldüğünde oluşa yağ lekesi, çikolata, dondurma ve akla gelmeyen pek çok leke, kadınların ve kıyafetlerin düşmanıdır.

Pek çok leke kıyafetlerinize, halı, koltuk takımı ya da kumaşların üzerine nüfus ederek kaç kez yıkanırsa yıkansın olumlu sonuçlar vermeyerek, can sıkıcı olabiliyor. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki her leke her kumaşta aynı şekilde etki göstermez. Kıyafetlerin içerisinde yer alan temizleme ve bakım talimatlarına özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlere, inatçı lekelerle nasıl başa çıkacağınız hakkında küçük küçük bilgiler vereceğiz. Bazıları sizi çok şaşırtacak olsa da her biri etkili yöntemlerdir.

SÜT YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA

Süt evlerimizde sık sık tükettiğimiz afiyetle içtiğimiz ya da pastalarda kullandığımız lezzetli ve besleyici bir besin olmasının yanı sıra temizlik için de etkili ve sık kullanılan bir doğal leke deterjanı dır denebilir. Elbette ki her zaman ve her leke de tercih edilecek bir yöntem değildir. Ancak özellikle inatçı ve zorlayıcı lekelerden sayılan, çikolata ve mürekkep lekelerinde süt kullanmanız oldukça etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Süt yardımıyla leke çıkarmak için lekeli olan giysinizi bir kap içerisine döktüğünüz sütün içerisine iyice batırın ve yaklaşık 1 gece boyunca kıyafetinizi sütün içerisinde bekletin. Bir gün beklettikten sonra, çamaşır makinesine atın ve yıkama talimatlarına göre yıkayın. Ancak bu işlemi yaparken makineye yalnızca lekeli giysinizi atmayı unutmayın. Bahsettiğimiz adımları takip ettiğinizde inatçı lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

NOT: Eğer leke o kadar çok değilse ve küçük bir yerdeyse çok fazla sütü ziyan etmemek için, lekeli giysinizin yalnızca leke olan kısmını az bir miktar süte batırmanız ve bekletmeniz bile kesinlikle işe yarayacaktır ve çok daha tasarruflu, doğru bir yöntem olacaktır.

YAPAY TATLANDIRICILARLA LEKE ÇIKARMA İŞLEMİ

Leke çıkarma konusunda sizleri şaşırtacak olan bir diğer yöntem ise ‘’yapay tatlandırıcılarla’’ leke çıkarma yöntemidir. Gün içerisinde tükettiğimiz çayınız da kahvenizde ve diğer pek çok gıdaların içerisinde yer alan yapay tatlandırıcılar, yağ lekeleri ile başa çıkmak konusunda bire birdir.

Kıyafetlerinizin üzerinde ya da halı gibi değer verdiğiniz eşyalarınızın üzerinde yağ lekesi oluştuğu anda, bu lekenin üzerine bir miktar toz halindeki yapay tatlandırıcıdan ekleyerek, yağı çekmesi için lekenin üzerine dökün ve tüm lekeli bölgeye toz tatlandırıcıyı her yerini kaplayacak şekilde güzelce yayın.

Kısa bir süre toz tatlandırıcıyı lekenin üzerinde bu şekilde bekletip ardından eğer kıyafetiniz için uyguladıysanız hemen çamaşır makinesine atarak yıkayın. Eğer koltuğunuza ya da halınıza uyguladıysanız bir miktar deterjanlı bez yardımıyla etrafa yaymadan güzelce silin. Toz tatlandırıcının ve güvendiğiniz deterjanın etkisi bir araya geldiğinde meydana gelen yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

leke çıkarma yöntemleri

TUZ YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Tuz, yalnızca yemeklere tat veren bir mineral türü değil aynı zaman da leke çıkarmakta ve temizlikte de çok fazla kullanılan bir mucizevidir. Neredeyse herkes denk gelmiştir, yemek yerken birinin üzerine yemek döküldüğünde ya da yağ damladığında direk lekenin üzerine tuz dökerler. Burada ki amaç tuzun yağı emmesi ve kıyafetlerin üzerinde leke oluşunu önlemektir.

Bu uygulamayı yalnızca kıyafetlerinize değil aynı zamanda koltuk takımlarınıza ve halılarınızda uygulayarak yağ lekelerinin önüne geçebilirsiniz.

Aynı zamanda yalnızca yağ lekelerinde değil, adet dönemlerinde kıyafetlere ve iç çamaşırına bulaşan kan ve yaz aylarının korkulu rüyası olan ter lekesi gibi oldukça zorlu lekeler için de etkili olabilir.

Tuz yardımıyla leke çıkarmaya çalışırken ilk olarak bir kap içerisine soğuk su ekleyip içerisine de bol miktarda tuz ekleyerek iyice karıştırın. Ardından lekeli olan kıyafetlerinizi ya da iç çamaşırınızı bu tuzlu suyun içerisinde en az 2 saat olacak şekilde iyice bekletin ve ardından çamaşır makinesine  atarak yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkayın.

SODA YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Soda da diğer şaşıracağınız leke çıkarma yöntemlerinden bir tanesidir. Sodanın yalnızca mideyi rahatlatan bir içecek olmadığını, aynı zaman da leke temizleyici olarak da kullanılabileceğini unutmayın.

Soda, özellikle çay ve kahve lekelerini temizlemek konusunda oldukça etkili olduğu bilinen bir mineraldir. Çıkarmak istediğiniz lekenin üzerine bol miktarda yeni açtığınız asidi kaçmamış olan sodayı dökün ve bir yaklaşık bir iki dakika boyunca bu şekilde bekletin. Ardından temiz bir bez yardımıyla,  bezin üzerine bir miktar soda döküp lekeli bölgeyi ovalayın. Lekenin her sildiğiniz de gitgide azaldığını ve silikleştiğini göreceksiniz.

BEYAZ SİRKE YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Beyaz sirke, mutlaka duymuş olduğunuz, hatta denediğiniz malzemelerden bir tanesidir. Temizlik dendiği zaman akla ilk gelenlerden bir tanesi de sirke dir. Kıyafetlerin üzerinde oluşan bir takım lekeleri beyaz sirke yardımıyla çıkarmak için yapmanız gereken işlem ise, yaklaşık 1 ölçek oda sıcaklığında ki suyun içerisine 1/4 ölçek olacak şekilde beyaz sirke koymak ve lekenin olduğu bölgeyi bu karışımın içerisinde en az 30 dakika boyunca bekletin. Lekenin bıraktığı, iz zamanla azalmaya başladığın da ise çamaşır makinesine atarak talimatlara uygun yıkayın.

Unutmamanız gereken bir bilgi ise, eğer lekeli bir giysiyi lekeden arındırmaya ve kurtarmaya çalışıyorsanız asla lekeli kıyafeti ilk olarak sıcak su kullanmayın, mutlaka ılık oda sıcaklığında olan ya da soğuk su tercih edin. Çünkü sıcak su, lekenin kalıcılığını ve kumaşa nüfus etmesini artırabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI VE KARBONATLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

1 ölçek Hindistan cevizi yağı ile 1 ölçek karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı lekeli bölgenin üzerine uygulayıp sadece 2-3 dakika bekletin ve ardından hemen silin. Ancak bu karışım var olan lekeyi çıkarırken kıyafetler üzerinde yağ lekesi oluşmasına neden olabilir, bu sebeple kullanırken tedbiri elden bırakmamaya özen gösterin.

Mümkünse bu leke çıkarma yöntemini kıyafetlerde değil sadece mobilya ve mutfaktaki araç gereçleriniz üzerinde deneyin.

MISIR NİŞASTASIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Mısır nişasta, tatlılarda, yemeklerde, farklı bir lezzet vermesinin yanı sıra leke çıkarmakta da oldukça etkilidir. Özellikle ipek gibi daha hassas ve lekeyi hemen nüfus eden kumaşlarda,lekenin nasıl temizleneceği hakkında bir fikriniz yoksa mısır nişastası yöntemine başvurmanız oldukça etkili olacaktır.

Hassas kumaşlı giysilerinizde oluşan lekeler için, bu kıyafetlerin ya da kumaşların üzerine bol miktarda mısır nişastası dökün ve bu şekilde yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin. Ardından temiz bir bez ve ya da kullanılmamış bir diş fırçası yardımıyla, lekenin olduğu bölgeyi hafifçe ovarak mısır nişastasının kumaştaki lekeye iyice etki etmesini sağlayın.

İyice ovduktan sonra kumaş üzerinden mısır nişastasını temizleyip, kumaşınızın içerisinde ki temizleme talimatlarına göre, hassaslığına uygun programı seçerek çamaşır makinesinde yıkayın.

 

LİMON VE LİMON SUYU YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Limon ‘’C’’ vitamini kaynağı olarak bilinse de lekelerle başa çıkmak konusunda ve bulaşık deterjanlarında tercih edilmesinden de anlaşılacağı gibi yağlarla başa çıkmakta oldukça etkilidir.

Limon özellikle, yağ lekeleri ve orman meyveleri nedeniyle oluşmuş olan lekeler de oldukça etkilidir.Leke oluştuktan sonra, lekeli bölgenin üzerine limonu sıkarak bir süre beklemek ve ardından giysiyi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkamak, lekenin çıkmasını oldukça kolaylaştırır.

İsterseniz, lekenin üzerine limonu sıkıp beklemek yerine, bir limonu ikiye bölerek yarısını doğrudan lekeli bölgenin üzerine sürüp yavaş yavaş ovarak da lekeyi çıkarabilirsiniz.

SU BUHARIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ:

Deriden yapılmış eşyaların, temizlemesi ve derinin tuttuğu lekeleri yok etmek kumaşa göre bir tık daha zordur. Eğer deri ceketinizin ya da deriden koltuğunuzun üzerinde su lekeleri oluştuysa bu küçük ama zorlu yüzeysel lekeleri ortadan kaldırıp temizlemek için lekeli bölgeleri su buharına doğru tutabilirsiniz.

Fakat bu işlemi yaparken su buharına çok yakın değil, en az 20 santimetrelik bir mesafede olmaya dikkat etmeli,  özen göstermelisiniz. Lekeli kısmı buhara tuttuktan bir süre sonra kurumasını beklemeli ve kuruyan deriyi de hemen cilala malısınız.

BEYAZ ŞARAP YARDIMIYLA LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ

Beyaz şarap her evde bulunmuş olmasa da ya da bulunsa bile leke çıkarmak için pek tercih edilmese de biz bahsetmeden ve söylemeden geçmek istemedik. Pek çok lekeyi çıkarmakta etkili olan beyaz şarap aynı zaman da, eğer üzerinize ya da halınıza kırmızı şarap döküldüyse ve siz kırmızı şarap lekesinden mustaripseniz, leke üzerine bir miktar beyaz şarap damlatarak. Lekenin hemen yok olmaya başladığını görebilirsiniz. Ardından lekeli giysinizi yıkama talimatlarına dikkat ederek yıkamayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.