Leke Önleyici Tavsiyeler

27.12.2019
6.072
Leke Önleyici Tavsiyeler

Leke Önleyici Tavsiyeler

Siz değerli okurlarımıza leke önleyici tavsiyeler sunmak için biraz araştırma yaptık ve bu sonucu sizlerle paylaşmak istedik.

Kirlenmek farklı, leke oluşması farklı bir durumdur. Bu iki durumu birbirinden ayırdığınız zaman kumaşlarınız, kıyafetleriniz, halılarınız ya da koltuk takımlarınız lekeli olmaz.

Gün içerisinde giydiğiniz kıyafetlerinizin üzerine yağ, yemek ya da leke yapabilecek bir şey döküldüğünde ilk olarak kirlenir. Kıyafetlerinizin kirlendiğini hissettiğiniz ve gördüğünüz anda en kısa süre içerisinde temizlemeye özen gösterin.

Herhangi bir sebepten dolayı oluşan kirlerin uzun süre kıyafetinizin üzerinde müdahale edilmeden kalması, kir ve lekelerin kıyafete nüfus ederek sabitlemesine ve giysinin liflerine işleyerek kalıcı lekeler oluşturmasına neden olur.

Aynı zaman da basit kirler ve kolay çıkarılabilecek olan bir takım lekeler müdahale edilmediğinde ve uzun süre elbisenin üzerinde kaldığında okside olabilir. Bu durumda, kıyafetten çıkarılması da imkansız lekeler haline dönüşebilir.

YAZLIKLAR VE KIŞLIKLAR

Kıyafetlerinizi her yıl sezon bitiminde kaldırır, bir daha ki sezona kadar hatırlamayız bile. Bu nedenle kirli olarak kaldırdığınız da kirler uzun süre bekleyerek lekeye dönüşebilir ve sevdiğiniz kıyafetleriniz giyilemeyecek bir hale gelebilir. Bu nedenle sezonluk kıyafetlerinizi kaldırırken mutlaka, yıkayarak ve temizleterek kaldırmaya özen gösterin. Ayrıca kıyafetlerinizi kaldırdığınız gardırobunuzun havasız kalması, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ışık lekenin sabitlemesine de neden olabilir.

ÜTÜYÜ YAPARKEN DİKKATLİ OLUN

Leke oluşa kıyafetlerinizi ya da kumaşlarınızı leke çıkana kadar temizlemeye çalışın, aynı zaman da lekesi çıkmayan ya da kirli kıyafetlerinizi kesinlikle ütülemeyin.

Eğer bu şekilde ki kıyafetlerinizi ütülemeye çalışırsanız, ütüden çıkan ısı, kir ve lekeleri kıyafete ya da kumaşa tamamen sabitleştirir ve çıkması zorlaşır ya da tamamen imkansız bir hale gelir.

leke önleyici tavsiyeler

 

 

DEODORANT KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Yaz aylarında kullanımında artış gösteren deodorant, vücut losyonu, kolonya, parfüm vb. alkol içeren maddeleri, terden uzak durmak ve güzel kokmak için kullanırız. Ancak tüm bunları kullanırken vücudunuza sıktıktan sonra, kurumadan giysilerinizi giymekten kaçının.

Bu kimyasal maddelerin giydiğiniz kıyafetleriniz tarafından emilmesi, giysinize zarar verir. Bu gibi lekeler uzun süre giysinizin üzerinde kaldığı taktirde, yüksek derecede alkol iç ermelerinden dolayı lifleri yakarak yapılarını bozar ve artık leke olmaktan çıkarak yanık halini alırlar.

KIYAFETLERİNİZİ TERDEN UZAK TUTUN

Yaz aylarında sık sık ter problemi yaşanır. Ancak terleme sonrasında oluşan sarı lekelerden giysilerinizi korumak için, terle temas etmesine mümkün olduğunca engel olmaya çalışın.

Terlediğiniz takdirde, kısa sürede bu ter kumaşın liflerini yakarak tişörtte sarı lekeler haline dönüştürür. Yani tişörtte asitasyona yol açar. Asitasyon giysinizin boyasını da soldurarak, giysinize zarar verebilir.

TEMİZLEME YÖNTEMLERİNE DİKKAT EDİN

Bazı lekeleri, çıkarmak için uğraş göstermeniz gerekebilir. Bu uğraşları gösterirken yanlış bir yöntem kullandığınıza ya da kumaşa uymayan leke çıkarma yöntemleri ile lekeyi çıkarmaya çalıştığınız da lekelerin kalıcı olmasına, bazen de kumaşınızın renginin açılmasına sebep olabilirsiniz.

Çünkü uygulayacağınız yöntemler, lekenin kumaşın dokusuna çok daha fazla işlemesine ve zarar vermesine neden olabilir aynı zaman da en basit lekeyi bile zorlayıcı ve kalıcı bir hale getirebilir.

Giysilerinizi temizleterek saklayın, çünkü zamanın uzaması nedeniyle gerçekleşen oksidasyon bir su lekesinin bile çıkmasını imkansız hale getirebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.