Makine Yağı Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkaran Yöntemler ve Malzemeler

02.07.2017
5.801
Makine Yağı Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkaran Yöntemler ve Malzemeler

Makine yağları ardında zorlu lekeler bırakan sorunlu malzemelerdir. Ancak hayatımızın bir çok alanında kullandığımız bu yağların lekelerinden kurtulmak mümkündür. Peki makine yağı lekesi nasıl çıkar?

Makine Yağı Lekesi

 

Aracınız yolda kaldı ve kendiniz takip etmek zorunda mı kaldınız? Muhtemelen giysileriniz makine yağı ile çoktan kirlenmiştir. Ancak bu lekeler oldukça zor lekeler olmasına karşın doğru yöntemler ile müdahale edildiğinde temizlenmesi de bir o kadar kolaydır. Bu lekeler makinelerin hayatımızda olduğu her yerde karşımıza çıkar. Peki makine yağı nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Makine yağı normal yağlardan çok daha güçlü bir bağ yapısına sahiptir. Bu nedenle güçlü yağ çözücü maddeler bu lekelerin çıkarılmasında işe yarayacaktır. Bu yağların en büyük düşmanı asittir. Asidik yapıdaki çözeltiler zorlu yağ lekelerini yüzeylerden uzaklaştırabilecek güçtedir.

 

Bu lekeler sıradan deterjanlarla temizlenemeyebilir. Özellikle yünlü kumaştan daha zor temizlenir. Ancak doğru yöntemler uygulandığında bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Bu lekelere asitli veya alkollü çözeltiler ile müdahale edildiğinde lekeler kolaylıkla çıkar. Lekeye mümkün olduğunca erken müdahale etmekte fayda vardır. Lekeye ne kadar erken müdahale edilirse başarı oranı o kadar artar ve leke o kadar çabuk çıkar.

Bebek Pudrası

Bu izlerin çıkarılmasında ilk adım yağın fazlalığını metal bir gereç yardımıyla yüzeyden uzaklaştırmaktır. Geriye sadece izler kaldığında temizleme işlemine geçilebilir. Bu tip izlerin temizlenmesinde en sıkkulanılan malzeme bebek pudrasıdır. Talk pudra olarak da bilinen bu ürün yağ moleküllerini kendi tanecikleri içerisinde hapsederek elbiseden veya diğer yüzeylerden uzaklaştırılmasını sağlar.

Yağ molekülleri çabuk genleşen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kumaş gibi dokulara çok çabuk nüfuz edebilir. Bu izlerin derinlemesine işlemesine engel olabilmek için hızlı bir şekilde müdahale etmek gerekir. Bebek pudrası gibi tanecikli maddeler bu molekülleri hızlıca emer ve yüzeyden uzaklaştırır.

 

Özellikle kumaşlarda kullanılan bu yöntem oldukça yaygındır. Bu yöntemi uygulamadan önce fazlalık yağı yüzeyden kazıyın. Ardından kalın bir tabaka oluşturacak şekilde bebek pudrasını üzerine kaplayın. Ardından beklemeye bırakın. Daha sonra metal bir kaşık ile fazlalıklarını alın. İzler tamamen yok olana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Beyaz sirke

Beyaz sirke birçok lekenin çıkarılmasında etkili bir temizlik maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak sabun gibi maddelerin etkisini azaltacağından bu uygulamalarda sadece durulama suyuna katarak kullanmanız tavsiye olunur. Bir bardak suya yarım bardak beyaz sirkeyi döküp bir karışım haline getirin ve daha sonra leke üzerine uygulayın. Bu yöntemi her yüzey için güvenle uygulayabilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı kimyasal yapı bakımından güçlü bir yağ çözücüdür. Bulaşıklarda ki zorlu yağları söküp attığı gibi kumaşlardaki veya duvar gibi pürüzsüz yüzeylerdeki izleri de yok edebilir. Makine yağları oldukça zorlu lekelerdir. Ancak bulaşık deterjanı ve su alaşımıyla bu izlerden kurtulmanız mümkündür.

 

Saç Spreyi

Özellikle deri yüzeylerde oldukça etkili bu yöntem ile makine yağlarından tek hamle ile kurtulabilirsiniz. Yüzey üzerine doğrudan saç spreyini sıkın. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra temiz bir bez ile silebilirsiniz. Saç spreyi yüzey üzerinde kuruyacağı için sirkeli su ile durulama yapmanız daha etkili olacaktır.

 

WD-40

Bu mucizevi ürün genelde gıcırdayan kapılar için kullanılsa da aynı zamanda zorlu yağ lekeleri için muhteşem bir çözücüdür. Lekeye kendi püskürtme aparatıyla doğrudan uygulayabilirsiniz. Hem kumaşlarda hem de pürüzsüz yüzeylerde oldukça etkilidir. 20 cm kadar geriden leke üzerine püskürtün ve bir süre bekletin. Ardından sirkeli su işlemi uygulayın ve kurumaya bırakın. Lekelerden bu yöntem ile tamamen kurtulabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.