Makinede Boyanan Çamaşırları Kendi Rengine Döndürmek İçin Yapılması Gerekenler

10.07.2017
6.902
Makinede Boyanan Çamaşırları Kendi Rengine Döndürmek İçin Yapılması Gerekenler

Makinede yıkama esnasında renkleri birbirine karışmış veya başka kıyafetten renk almış çamaşırları eski rengine döndürebilmek için pratik yöntemler ve tavsiyeler.

Makinede Boyanan Çamaşırlar

Çamaşır makineleri her ne kadar yıkama konusunda işimizi büyük ölçüde hafifletmiş olsalar da bazı durumlarda başımıza bizi uğraştıracak işler açabilirler. Teknolojinin gelişmesi ve yayılmasıyla artık elde çamaşır yıkama devri bitti ve yerini çamaşır makinelerine bıraktı. Hal böyle olunca çamaşır makinelerinin kullanımı ile alakalı da bazı istenmeyen sorunlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu sorunlardan en çok karşı karşıya kaldıklarımızdan biri de makinede çamaşırlarımızın renklerinin birbirine karışması. Kimi zaman makinenin program ayarından, kimi zaman suyunun sıcaklığından, kimi zaman ise yıkadığımız kumaşlar ve boyalarının türlerinden dolayı sık sık bu renk karışma hadisesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Ancak bu sorunu engellemek ya da başımıza geldiyse kurtulmak için bazı yöntemler bulunmaktadır.

 

Makinede boyanan çamaşırlarımızı zor da olsa eski haline döndürmemiz mümkündür ancak hiç boyanmamaları daha iyidir. Bu olayı yaşamamak için, makinedeki renk karışmalarını engellemek için tasarlanmış ve birçok firmanın ürettiği renk koruyucu mendillerden kullanarak bu sorunun oluşmasını engelleyebiliriz.

Ancak bu tedbiri almamış isek ve bir şekilde makine içinde çamaşırlarımız boyandı ise korkmaya gerek yok, çünkü bu sorunun da bir çözümü var. Fakat bu konuda en çok dikkat etmemiz gereken husus boyalanan kıyafetlere hemen müdahale etmek. Eğer boyanan kumaşların kurumasını beklersek aldıkları boyalar kumaşın gözeneklerine işleyecek ve kalıcı olacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için anında müdahale çok önemlidir.

Makinede Boyanan Çamaşırları Temizlemek

 

Tekrar Yıkamak

Makinede boyanan çamaşırları eksi haline getirebilmek için hemen iyi bir toz deterjanla makinede uzun programda tekrar yıkamalıyız. Ancak bunu yaparken daha önce de söylediğimiz gibi çamaşırın kurumamış olmasına dikkat etmeliyiz. Şayet kurumuş ise lekelenen bölgeyi nemlendirerek bu işlemi yapmalıyız. Aksi taktirde leke kalıcı olacaktır.

Aynı Renk Çamaşır İle Yıkamak

Eğer tekrar yıkama işleminden sonuç alamadıysak bu sefer de lekelenen kumaşı kendi renginde bir kumaşla beraber yıkamalıyız. Bu işlemi yaparken de yine kaliteli bir toz deterjan kullanmalıyız. Ayrıca yine uzun programda yıkamalıyız ve suyun sıcaklığının çamaşırın yıkama talimatlarında müsaade edilen en yüksek sıcaklık değerinde olmasını sağlamalıyız.

Deterjanlı Suda Bekletmek

 

Eğer bir önceki işlemde de istediğimiz sonucu alamadıysak iyi bir toz deterjanla köpürttüğümüz bir suya lekelenen çamaşırımızı yatırıp bekletmeliyiz. Bu işlemi yaparken de yine kullandığımız deterjanın kalitesine ve suda bekleteceğimiz kıyafetimizin yıkama talimatında geçen suda bekletme süresine dikkat etmeli, kıyafetimizi suda talimatta izin verilenden fazla bekletmemeliyiz. Aksi taktirde kumaşımız özelliğini kaybederek yapısı bozulacaktır.

Leke Çıkarıcı Uygulamak

Bu işlemlerin hepsini yapmamıza rağmen sonuç alamadıysak, lekelenen bölgeye renkli çamaşırlarda da kullanılabilen türden bir leke çıkarıcı uygulamalıyız. Bu işlemde de leke çıkarıcının üzerinde yer alan talimatlara uyarak uygulama yapmaya özen göstermeliyiz.

Kuru Temizleme Sıvısı

Tüm bu işlemlerden de sonuç alamadıysak son çare olarak kuru temizleme sıvısı kullanabiliriz. Bu sıvılar profesyonel leke çıkarıcı sıvılar olduklarından etkileri de oldukça fazladır. Ancak bu sıvıları kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Bu sıvılar kimyasal içerikleri çok yoğun sıvılar olduğundan dikkatli kullanılmadığında cildimize de çamaşırlarımıza da ciddi  zarar verebilirler.

YORUMLAR

  1. Kezban dedi ki:

    Eşimin çok sevdiği montuna makinada başka bir ren sürülmüş çok üzüldüm gerçekten. Hemen internette araştırdım bu siteyi buldum ve tekrar yıkadım. Allah razı olsun sıkıntı çözüldü ?