Mermer Yüzeylerden Limon Lekesi Nasıl Temizlenir?

01.11.2023
7.497
Mermer Yüzeylerden Limon Lekesi Nasıl Temizlenir?

Mermer tezgahınıza limon suyu mu döküldü? Endişelenmeyin ve hemen pratik yöntemleri ile müdahale edin. Bu lekelerden kurtulmak o kadar da zor değildir. Peki mermerdeki limon lekesi nasıl çıkar?

Mermerdeki Limon Lekesi

 

Bu yüzeyler oldukça dayanıklı olmasının yanında bir o kadar da narin ve bakım isteyen yüzeylerdir. Özellikle mutfak tezgahlarında çok kullanılan mermer her gün yiyecek lekelerine maruz kalır. Bu lekelerden en zor olanlarından biri de asidik yapısıyla mermere zarar verebilecek olan limon lekesidir. Limon asidik yapısıyla birçok lekeyi kumaşlardan çıkarmamıza yardımcı olurken kendisi de mermer gibi yüzeylerde izler bırakabilir. Peki bu izler nasıl temizlenir? İşte pratik yöntemleri…

Her lekede olduğu gibi limon lekesinde de oldukça hızlı davranmak hayat kurtaracaktır. İlk adım olarak asidin fazlasını uzaklaştırmak için bölgeye su tutmakta fayda vardır. Su asidi yüzeyden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Aksi takdirde limonun asidik suyu mermerinizi aşındıracaktır.

Oldukça dayanıklı gibi görünmesine rağmen limon lekelerine karşı oldukça dayanıksızdır mermer yüzeyler. Bu sebeple tezgahın üzerinde limon kesmemek kestiysek veya yanlışlıkla damlattıysak bile derhal su ile yüzeyden uzaklaştırmak gerekir.  Aksi takdirde yüzey aşınacak ve ardında hoş olmayan lekeler kalacaktır. Mermer üzerindeki tabaka çok hassastır ve düzenli bakım gerektirir. Peki bu izler neyle çıkar? işte cevabı…

Mermerdeki limon lekesi nasıl geçer?

Bu lekeler günlük hayatımızda sıklıkla karşımaza çıkar. Oldukça zorlu lekelerdendir ve hemen müdahale edilmezse kalıcı sonuçlar doğurabilir. Böyle olmasını istemeyiz elbette. Bu sebeple lekeyi fark ettiğimiz anda müdahale etmemiz çok önemlidir. Tabi bu lekelerin oluşmaması için öncelikle önlemlerimizi almakta fayda vardır. Kesinlikle bu tezgahların üzerinde narenciye sıkmamalısınız ve suyuna maruz bırakmamalısınız. Bu yüzeyler asidik maddelere karşı dayanıksızdır ve kolay aşınır. Bu lekelere istemeden de olsa maruz kaldıysanız çözüm yolları aramakta fayda vardır.

 

Öncelikle lekeye hemen müdahale ediyoruz ve su ile bu asidik maddeyi yüzeyden uzaklaştırıyoruz. Bu lekelerden kolay kurtulmamızı sağlayacaktır.

Limonu bu yüzeyden söküp atacak en etkili yöntem karbonattır. Karbonat bu asidik maddede çözünecektir ve asitli maddeyi yüzeyden uzaklaştıracaktır. Lekeye maruz kalan bölgeyi önce bol su ile yıkayın. Ardından karbonat dökün ve iyice ovalayın. Leke henüz taze iken bu işlemi uyguladığınızda lekelerden tamamen kurtulacaksınız. Eğer lekenin oluşumunun üzerinden zaman geçtiyse işiniz zorlaşacak demektir. Bu durumda bir mermer uzmanından yardım almanız gerekebilir ve yüzeye profesyonel bir kazıma işlemi uygulanacak demektir. Böylece mermer yüzeyin lekeli kısmı özel bir zımparayla kazınır. Ancak bu işlemi evde kendi kendinize uygulamanız biraz sakıncalı olacaktır. Granit mermerlere bu kazıma işlemi uygulanamayabilir. Bu durumda ne mi yapmalı? Burada da imdadınıza aseton yetişecektir. Çivi çiviyi söker mantığıyla asidik bir çözelti olan aseton ile bu lekelerden kurtulmanız mümkün.

Limon Tuzu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu madde yüksek derecede asidik bir yapıya sahiptir ve mermer yüzeylere oldukça zararlıdır. Ancak mutfak temizliğinde oldukça sık kullanılan bu çözelti istemeden de olsa tezgahınıza damlayabilir. Bu durumda hemen müdahale etmekte fayda vardır. Asidik çözeltilerde karbonat ile temizlik oldukça yaygın bir yöntemdir ve çok etkilidir. Önce su ile müdahale edip asidin mermere zarar vermesi önlenir. Bir diğer etkili yöntem ise amonyaktır. Yine asidik bir çözelti olsa da bu izlerin geçmesine yardımcı olacaktır. Doğrudan uygulamanız sakıncalı olacaktır. Bu sebeple içerisine biraz su eklemelisiniz. Ardından temiz bir bez ile lekeye uygulayın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.