Mermerdeki Pas Lekesini Çıkarmanın Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

10.07.2017
6.672
Mermerdeki Pas Lekesini Çıkarmanın Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Mermer yüzeyler zamanla maruz kaldıkları asitler sonucu paslanabilir ve kötü görünebilirler. Ancak bu lekelerle yaşamak zorunda değilsiniz. Peki seramikten pas lekesi nasıl çıkar? İşte yöntemleri…

Mermer Üzerindeki Pas Lekesi

 

Özellikle tezgahlarda kullanılan mermer zamanla maruz kaldığı maddeler sebebiyle pas lekesiyle mahvolabilir. Bu durumda tezgahınızdan vazgeçmenize hiç de gerek yoktur. Sadece birkaç saatinizi ayırarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Mermerden pas lekesini çıkarmanın birçok yolu vardır. Ancak zamanında müdahale burada önemlidir. Pas lekesi zamanla artar ve kalın bir tabaka haline gelir. Bunu önlemek için leke oluşumunu fark ettiğiniz anda müdahale etmelisiniz. Zamanla bu lekelerin oluşturduğu tabaka kalınlaşacak ve durum çok daha içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Mermer üzerindeki pas lekesini çıkarmak için asidik çözeltilerden yararlansak da bunları çok dikkatli kullanmalıyız. Çünkü bu çözeltiler mermeri kolaylıkla aşındırabilir. Bu durumda pas lekesinden kurtulalım derken mermerimizden olabiliriz.

Peki bu lekeler nasıl çıkar? Bu lekeleri çıkarmanın bir çok etkili yolu vardır. Bunlardan birincisi piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz özellikle mermer yüzeyler için üretilmiş leke çıkarıcılardır. Bu malzemeyi alırken asit içermeyen bir leke çıkarıcı aldığınızdan emin olun. Çünkü yüzeyi aşındırabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilirler. Peki başka hangi yöntemler ile bu lekeleri alt edebiliriz? İşte yanıtı…

Amonyak ile lekelerden kurtulun!

Bu lekeleri çıkarmanın yollarını anlatmadan önce bu lekelerin en büyük düşmanının asidik çözeltiler olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak bu çözeltiler mermerinizi aşındırabileceğinden dikkatli kullanılması en önemli noktadır. Kesinlikle yüksek derecede asit içeren malzemeleri bu yüzeylerde kullanmamalısınız. Aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz.

 

Amonyak bu yüzeylere hızlıca etki eder ve çok uzun süre yüzeyde tutulmadığında yüzeye zarar vermez. Bu sebeple bu maddeyi en fazla on dakika yüzey üzerinde tutun.

Amonyak doğrudan bu yüzeye uygulandığında yüzeyi aşındırabilir. Bu sebeple su ile bir çözelti haline getirmeniz daha iyi olacaktır. Bir miktar su ile hazırladığınız amonyak çözeltisini kağıt peçete ile yüzeye uygulayabilirsiniz. Bu sayede lekelerin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz. Bu çözeltinin yüzeye zarar vermemesi için 10 dakikada bir duru su ile müdahaleye devam ediniz.

Hidrojen Peroksit

Bu maddeyi genellikle eczanelerden temin edebilirsiniz ve yüzeye zarar vermeden temizliği sağlayacak en güvenilir yöntem olduğunu bilmelisiniz. Bu yöntem ile fazla efor sarf etmeden ve yüzeyinizi aşındırmadan bu lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz. Bir sprey şişesine hidrojen peroksit ekleyin ve yüzeye doğrudan püskürtün. Ardından fırça yardımıyla fırçalayarak uygulama yapabilirsiniz. En güvenilir yöntemlerden biri olan bu yöntem ile kolayca bu lekelere veda edebilirsiniz. Seramik yüzeylerde de güvenle uygulayabileceğiniz bu yöntem sağlığınızı da tehdit etmez.

Diş Macunu

Mermer yüzeyleriniz için en güvenilir yöntemlerden biri diyebileceğimiz bu yöntem ile kolayca pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu yöntem en çok tercih edilen ve zarar verme ihtimali en düşük olan yöntemdir. Bu sebeple mermer yüzeylerde güvenle uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey jel olmayan beyaz diş macunlarından bir adet edinmeniz ve lekeye bu macunu fırça yardımıyla uygulamanızdır. Bu sayede özellikle yeni oluşmaya başlamış olan lekeleri kolayca alt edebilirsiniz. Sert bir fırça kullanmanız macunun etkisini arttıracaktır. Mermerleriniz bu yöntem sayesinde ilk günkü beyazlığıyla parlayacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.