Mermedeki Yanık Lekelerini Hızlı Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

18.07.2017
7.166
Mermedeki Yanık Lekelerini Hızlı Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Mutfaktaki mermer tezgahları üzerinde oluşup kötü görünen yanık lekelerinden kurtulmanızı sağlayan pratik yöntemleri uygulayarak tezgahınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Mermer Üzerindeki Yanık İzlerini Çıkarma Yöntemleri

Mutfak ve banyo tezgahlarının yapımında kullanılan mermerlerin temiz ve lekesiz görünmesi oldukça önemlidir. Özellikle mutfak tezgahları üzerindeki mermerlerde oluşan yanık lekesi zor temizlenir. Mermerin dokusunu bozan bu lekeler su ve deterjan kullanarak kolayca çıkmaz. Ocaktan alınan tencerenin sıcak bir şekilde mermer üzerine konulması ya da sigara külünün mermer üzerine düşmesi gibi nedenlerden dolayı oluşabilen bu yanık lekeleri mermerin türüne ve yanık lekesinin koyuluğuna göre farklı şekillerde çıkarılır. Koyu renkli ya da desenli mermerler üzerindeki bu lekeler daha kolay gizlenebilirken düz renkli ya da granitten yapılan mermerlerde lekeleri gizlemez biraz daha zordur. Evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi sıcak suyla mermeri silmektir. Hafif yanık izlerini kolayca ortadan kaldıran bu formülün daha etkili olabilmesi için sıvı sabunu ve bulaşık bezini sıcak suda köpürtüp mermer üzerini silebilirsiniz.

Mutfak ve banyolarda dekoratif amaçlı kullanılan bu ürünler üzerinde oluşabilecek yanıklar derin izlere yol açabilir. Bu durumda çoğu ev hanımı elma sirkesi ile yüzeyi siler. Oysa asit oranı yüksek olan sirke yüzey renklerinin açılarak bozulmasına neden olur. Bu durumda bir kabın içine ılık su koyun. İçine birkaç damla limon suyu ekleyin ve yumuşak bir bezle silin.

 

Mermer Mutfak Tezgahındaki Yanık Lekesini Temizleme Yolları

 

Mermerin kötü görünmesinin yanı sıra kötü bir kokunun yayılmasına da neden olan bu kirli görünümü ortadan kaldırmak için farklı yollarda deneyebilirsiniz. Genellikle ev hanımları çamaşır suyu ile temizlik yapar. Aşırı asitli olan çamaşır suyu kullanılması da aynen sirke gibi yüzey renginin açılmasına neden olacağı için sadece 2-3 damla kullanılması yeterli olacaktır. Mikro fiber bir bezi bu suya batırıp yüzeyi silerek izleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca sıcak suyun içine birkaç damla amonyak ya da oksalit asit dökerek silmek de işe yarayacaktır. Daha derine işlemiş izleri yok etmek için piyasada satılan yüzey temizleyici ürünlerden faydalanabilirsiniz. Kum zımparası kullanarak tezgah üzerindeki izin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak zımpara yaparken aynı yöne yapılması yüzey üzerinde çizik oluşmaması açısından önemlidir. Evde pratik olarak yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise diş macunu ve diş fırçasını kullanabilirsiniz. Tezgah üzerine diş macunu sıkın ve fırçalayın. İzin çabucak yok olduğunu fark edeceksiniz.

Granit Mermerdeki Derin Yanık İzlerini Pratik Temizleme Yöntemi

 

Genellikle mutfak tezgahı ve banyo lavabolarının daha şık görünmesi amacıyla kullanılan granit mermer üzerine işleyen yanık izlerini yok etmek için su ve asitsiz sabundan yararlanabilirsiniz. Kimyasal içerikli deterjan ve sabunlar mermerin parlaklığını kaybederek hasar görmesine neden olur. Bu nedenle asitsiz sabun ile doğal ev yapımı deterjanlar kullanılması daha doğru olacaktır. Granit cilaları hem önceden oluşan izleri ortadan kaldırarak yeniden yapılmış gibi görünmesini sağlar hem de ileride oluşabilecek iz, pas ve kirlerin daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Granitin daha temiz olmasını sağlayalım derken aşınmasına ve renk kaybetmesine neden olmamak için yapılacak en doğru şey pH değeri normal seviyede olan sprey temizleyiciler ile cilalar kullanılmalıdır. Yüzeyin korunması amacıyla kimyasal madde içermeyen bir cile yüzey parlatılabilir.

YORUMLAR

  1. hilal dedi ki:

    Tezgahimda yanık izleri vAr ne yapsam geçer bir öneriniz varmı