Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? – Malzemeler ve Teknikler

18.07.2021
6.451
Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? – Malzemeler ve Teknikler

Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Doğal olduğu düşünüldüğü için sık tüketilen sıvılardan olan meyve suları kıyafetlere döküldüğünde temizlenmesi zor olan lekeler oluşturabilmektedir. Meyve sularının neden olduğu zor lekelerin çıkarılması için pratik bilgiler.

Kıyafetlerden Meyve Suları Lekelerinin Çıkarılması

Meyve suları yetişkinler ve çocuklar tarafından sık tercih edilen sıvılardır. Bunda şüphesiz meyve sularının asitli içeceklere oranla daha sağlıklı olduğunun düşünülmesi en büyük nedendir. Fakat meyve sularının doğal olmasının bazı olumsuz durumları tetiklediği de kesinlikle bilinmelidir. Doğal oldukları için meyve suyunun cinsine göre değişiklikler gösterse de genel anlamda kumaşlardan, kişilerin kıyafetlerindeki kurumuş lekelerin çıkarılmasının zor olduğunu söyleyebiliriz.

Genel anlamda zor lekeler olarak bahsedebileceğiniz meyve suları lekeleri özellikle kurumuş olduklarında kumaşın cinsine bağlı olarak daha zorlu bir hal alabilmektedir. Fakat lekelerin nasıl çıkarılacağı bilindiğinde, ufak püf noktalarına dikkat edildiğinde kesinlikle çok sıkıntı yaşamayacağınız lekeler olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Meyve suları lekeleri özellikle kurumuş olduklarında koltuklarda istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olsa da halı yıkama firmalarının profesyonel bir şekilde koltuk yıkama hizmeti de verdikleri unutulmamalıdır.

Özellikle bebek kıyafetlerinde sık rastlanan lekeler arasında yer alan meyve suyu lekelerinin çıkarılamadığı durumlarda lekelerden nasıl kurtulunması gerektiğini birazdan adımlar halinde anlatacak olsak bile ek olarak kuru temizleme yapan firmalardan da faydalanılabileceği unutulmamalıdır.

Meyve Suyu Lekesini Çıkarma Yöntemi

Meyve suyu lekesini kıyafetten yada kumaştan çıkarmak için aşağıdaki verdiğim yöntemi adım adım takip edebilirsiniz.

  • Her hangi bir deterjan yada leke çıkarıcı alın
  • Meyve suyunu dökülen yerden mümkün olduğu kadar çekin
  • Diğer taraftan soğuk su ile yıkayın
  • Deterjanı lekenin üstüne uygulayın
  • Meyve suyu dökülen kumaşı en yüksek sıcaklıkta yıkayın

Kumaşlardan Meyve Suyu Lekelerinin Çıkarılması

Halılarda ve kumaşlarda (bebek kıyafetleri, koltuklar) sık rastlanılan olumsuz durumlar arasında yer alan lekeler nasıl temizlenir sorunuzun cevabını yazımızın devamında vereceğiz. Öncelikle lekelerin oluştuğu anda kurumadan temizlenmesi gerekliliği unutulmamalıdır. Kumaşa nüfuz eden lekenin kıstas olarak daha kolay temizlenebilmesi için öncelikle kağıt havlu vasıtasıyla sıvının o bölgeden mümkün olduğunca uzaklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca lekelerin temizleneceği ortamdaki kumaşın çeşidine göre farklı uygulamalar denenmesinin başarı oranını arttıracağı kesinlikle unutulmamalıdır.

İpekli veya yünlü kumaşlarda lekelenme durumunun oluşması sonrasında nasıl temizleme işleminin cevabını verecek olursak kumaşın veya bölgenin tamamının değil de sadece lekeli kısmının amonyaklı su içerisinde bekletilerek ıslatılması ve sonrasında bir miktar suya sodyum perborat katarak o suyla lekeli bölgenin yıkanması gerekliliğinden bahsedebiliriz.

Lekelenme durumları genellikle çok tercih edilen kumaş türlerinden olan sentetik ve renkli kumaşlarda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda bölgenin sabunlu suyla yıkanması gerekmektedir. Fakat bu yöntem lekenin çıkması için yeterli değilse limon takviyesi uygulanabilir. Limonun sıcak suya katılması ve lekeli bölgenin bu suda bekletilmesi sonrasında yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bir miktar alkol ve suyun karıştırılarak oluşturulduğu karışımın da sentetik ve renkli kumaşlardaki meyve suyu lekelerini çıkardığı bilinmektedir.

Lekelerin pamuklu kıyafetlerden nasıl çıkarılacağından bahsedecek olursak lekenin kumaşa nüfuz ettiği anda hemen müdahale edilmesi gerekliliğinden bahsedebiliriz. Tazyiki fazla olan muslukta pamuklu kıyafetlerde lekelerin çıkarılması için bölgeye müdahale edilmesi başarılı sonuçlar için yeterli olacaktır. Keten ve pamuklu kumaştan lekelerin nasıl çıkacağından bahsedecek olursak; kumaşın münkünse leke olan bölgesinin kazan içerisine atılarak bol su ile kaynatılması gerekliliğinden bahsedebiliriz. Lekenin bu yöntemle çıkma ihtimali yüksek olsa da bzen kaynatılacak suyun içerisine çamaşır suyu veya oksijenli su katılması da gerekebilmektedir.

Vişne Suyu Lekesinin Çıkarılması

Meyve suyu lekelerinin çıkması zor olsa da kendi içlerinde de zorluk dereceleri bulunmaktadır. Vişne suyu lekelerinin diğerlerine göre çok daha zor çıktıkları bilinmektedir. Özellikle kıyafetlerde vişne suyu lekelerinin ortadan kaldırılması için lekeli bölgenin bir kabın üzerine konularak, kıyafetin bir şekilde desteklenerek sabitlenmesini sağlayın. Kabın üzerinde sabitlenen lekeli bölgeye yukarıdan sıcak su dökülmelidir. Suyun yukarıdan dökülmesi ve sıcak olması hem ısısının hem de hızının lekeleri çıkarmada etkili olacağı bilinmektedir.

Bahsedilen işlemin başarılı olması için lekenin henüz kurumamış olması gerekmektedir. İşlem ardından deterjan ve elma sirkesinin karıştırılmasıyla ortaya çıkan karışım lapa haline getirilerek lekenin üzerine sürülmeli ve ortalama 20 dakika kadar bu halde bekletilmelidir. 20 dakika sonrasında ilgili kumaşı her zaman yıkadığınız çamaşır makinesi programında yıkayarak makineden çıkardığınızda muhtemelen lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Lekenin bu işleme rağmen çıkmaması halinde ise bir miktar alkol ve aynı miktar suyun karıştırılarak leke üzerine dökülmesi denenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.