Mobilyadaki Yapıştırıcı Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılır?

14.07.2017
7.462
Mobilyadaki Yapıştırıcı Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılır?

Mobilyalarda bulunan yapıştırıcı lekelerinden kurtulmak için öncelikli olarak mobilyaya zarar verilmediğini bilerek hareket etmek gerekir. Aksi takdirde çizikler meydana gelebilir.

 

WD- 40 Deneyin

Temiz bir bezin üzerine WD- 40 püskürtülür. Yapışkan ve tutkal lekesi çıksın diye leke detaylı şekilde sürtülür. Özellikle etiketlerin bırakmış olduğu yapışkan lekeleri konusunda fayda sağlar.

Alkol Deneyin

 

Alkol az düzeyde kullanımı ile mobilya üzerindeki tutkal ve yapışkan lekesi konusunda fayda sağlar. Temiz bir bezin üzerine alkol dökerek sürtme işlemi yapılmalıdır. Ardından lekeli alanı az miktarda bulaşık deterjanı olan nemli bir bez ile ovmalısınız. Alkol yapıştırıcı tipinde olan kimyasalları için iyi bir çözücüdür.

Sıcak Su ve Bulaşık Deterjanı

Yapıştırıcı ve tutkal lekelesi konusunda etkili olan uygulamalar arasında bulaşık deterjanı oldukça faydalı bir üründür. Mobilya üzerindeki lekeli bölgeye sıcak su ile karıştırılan karışım bez yardımı ile sürülür. Islanması için biraz beklendikten sonra sürtülür. Ardından duru su ile temizlenerek kurulanır. Durulama detaylı yapılmalıdır.

Sirke ve Sabun

 

Bir kovanın içine sabunlu su hazırlanır. Evde sabun bulunmuyorsa bulaşık deterjanı kullanımı da yapılabilir. Deterjan birkaç damla kullanılmalıdır. Bez yardımı ile yapışkan olan alan lekesi ıslatılır ve yarım saat boyunca bekletilir. Ardından yüzey sabunlu su ile ıslatın bez ile iyice silinir. Kalan kalıntıları uzaklaştırmak için sirkeli bezden yardım alınmalıdır. Sirke sayesinde arta kalan yapışkan kalıntıları kolayca çıkar.

En İyi Çözümleri

Limon Yağı

 

Yapışkan ve tutkal lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan en ideal çözümler arasında limon bazlı yağlar kullanmak yer almaktadır. Bu tarz ürünler mobilyaları çizmeden yapışkanlığın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Limon yağı pamuğun ya da bir bezin üzerine dökülür. Tutkal lekesi olan alan bununla silinir ve çıkar. Ardından mutlaka kalan kalıntıların temizlenmesi için ıslak bir bezle ile tekrardan tutkal lekesi silinir.

Solvent Kullanımı

 

Yapışkan lekesi çıkarmak için solvent yani bu lekeyi çıkaracak olan ürünlerin kullanılması gerekir. Kullanacağınız ürün ile temizlik bezinizi ıslatın. Nazik bir şekilde mobilyayı zorlamadan 10 dakika boyunca aralıksız şekilde sürtün. Ardından lekelerin beze geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Leke tamamen çıktıktan sonra solvetin kalıntılarının mobilyada kalmaması için mutlaka ılık su ile bu alanı iyice durulayın. Gerekirse durulama işlemlerini birkaç kez tekrarlayın. Solvent kullanımında durulama oldukça önemlidir.

Hiçbir Şey İşe Yaramazsa

Mobilya üzerinde bulunan tutkal ile yapışkan lekesi çıkarma konusunda uygulanan çözümler işe yaramazsa bu alanı zımparalayabilirsiniz. Bunun için leke çıkana kadar zımpara işlemlerine devam etmeniz gerekmektedir. Yüzeyi 120 grit zımpara kâğıdıyla, daha sonra 220 grit ile zımparalayın. Zımparalama işleminde diğer alanların zımpara yapılmasına kesinlikle izin vermeyin. Zımparaladıktan sonra, ahşabınızda hangi cila veya boya kullanılmışsa tekrar uygulama yapın. Hangi boya ve cilanın kullanıldığını bilmiyorsanız ya mobilyacıdan yardım alın ya da tüm mobilyayı zımparalayarak boyama ve cila işlemleri yapın. Bu uygulama oldukça zor bir uygulamadır. Genelde mobilyasını gözden çıkartmak istemeyen kişiler tarafından uygulanır. Ayrıca bu uygulamanın her aşamasının dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması da çok önemlidir. Aksi takdirde mobilya da hurdaya çıkabilir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.