Mobilyalardaki bant lekelerini çıkarmak için bilinmesi gereken pratik yöntemler

15.07.2017
7.242
Mobilyalardaki bant lekelerini çıkarmak için bilinmesi gereken pratik yöntemler

Mobilyalarımızın üzerinde yapışıp kalan bantlar çıkarılması zor izler bırakırlar. Ancak bazı basit ve etkili yöntemlerle bu kalıntılardan kurtulmak mümkündür.

Mobilyadaki Bant Lekeleri

 

Mobilyalarımız evimizin dekoru için ve birçok amaçla kullanım için olmazsa olmazlarımızdan. Kimi zaman üzerine tapıştırdığımız bir posterden, kimi zaman bir yapışkanlı askıdan, kimi zaman da farklı bir banttan geriye kalan bant izleri mobilyalarımızda kötü bir görüntü olulmasına neden olmaktadır. Ancak bazı basit malzemeler ve yöntemlerle bu bant izlerini yok etmemiz ve mobilyalarımızı sahip oldukları güzel görüntüsüne kavulturmamız mümkündür.

Bant izleri sert yüzeylerden kazınarak sökülebilen lekelerdir. Ancak söz konusu mobilyalarımız olduğunda asla bu yönteme başvurmamalıyız. Mobilyaların yüzeyleri metal ve plastik yüzeylere göre daha hassas olduğundan, mobilyalarımızda telafisi olmayan çizik ve hasarlara neden olabiliriz.

Mobilyalarda kalan bant izlerini genellikle yumuşatarak veya nemlendirip yapışkan özelliğini kaybettirerek hassas bir şekilde sökmeliyiz. Bunun için de genellikle kimyasallar kullanırız. Ancak kullanacağımız kimyasalların da mobilyaya veya kaplamasına zarar vermeyecek kimyasallar olduğundan emin olmalıyız.

Mobilyadaki Bant Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

 

Fön Makinesi İle Çıkarma

Bu yöntem doğru kullanıldığında en etkili yöntemlerden biridir ve uygulanması gayet basittir. Bandın kalıntısının olduğu bölgeye saç kurutma makinesi ile belirli aralıklarla sıcak hava vererek kalıntının ısınarak etimesini sağlarız. Ardından bu kalıntı yumuşadıkça nemli bir bezle silip bu işlemi kalıntı tamamen çıkana kadar tekrar ettiririz.

WD-40 İle Çıkarma

Tamirat tadilat işlerinin yanı sıra birçok alanda kullandığımız WD-40 bu kalıntıların sökülmesi konusunda da bize yardımcı olacaktır.  Kalıntının olduğu bölgeye bu kimyasalı sıkıp birkaç dakika kadar bekleriz. Daha sonra nemli bir mikrofiber bez ile hafif bastırarak lekeyi sileriz. Kalıntı mobilyamızdan ayrılarak beze geçecektir..

Aseton İle Çıkarma

Bu yöntem kaplamalı veya vernikli mobilyalarda kullanılan bir yöntem olup, çıplak ahşapta kullanılmamalıdır. Bir parça pamuğu bolca aseton ile ıslatarak kalıntının olduğu bölgeyi hafif bastırarak ve yaymadan silerek bu kalıntıdan kurtulabiliriz. Daha sonra bu bölgeyi deterjan ile temizlemeliyiz.

Sirke İle Çıkarma

Kalıntının boyutuna göre bir parça kağıt havluyu sirke ile ıslatarak kalıntının üzerine bırakırız. Bu şekilde yarım saat kadar beklediğimizde leke yumuşayacak ve yapışkan özelliğini yitirecektir. Daha sonra mobilyamızın üzerindeki bu kalıntıyı hafif nemli bir bezle biraz bastırarak çıkarabiliriz. Eğer ilk seferde etkili olmadıysa bu işlemi tekrarlayabiliriz.

Gaz Yağı İle Çıkarma

Piyasada sıklıkla bulamadığımız bu maddeye alternatif olarak zeytinyağı da kullanabiliriz. Gaz yağı veya zeytin yağını sünger veya pamuk yardımıyla kalıntının üzerine süreriz. 10 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra sert bir temizlik bezi veya mikrofiber bez ile bu kalıntıyı silerek çıkarabiliriz. Bu işlemden sonra kalıntının alındığı alanı bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş bir su ile temizlememiz gerekir. Yağ kalıntılarının çıktığından emin olmalıyız. Aksi taktirde yağ kalıntıları mobilyamıza zarar verebilir.

Mazot İle Çıkarma

Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de mazot da bu kalıntıları çıkarmak konusunda en çok işe yarayan maddelerdendir. Kalıntının olduğu bölgeyi mazot ile ıslatıp birkaç dakika bekledikten sonra üstübü ile silerek bu kalıntıları tamamen çıkarmamız mümkündür. Bu işlemden sonra da mazot artıklarını yine bulaşık deterjanı ile temizlememiz gerekmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.