Motor Yağı Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

28.06.2017
7.021
Motor Yağı Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Motor yağı lekesi oldukça zorlu lekeler bırakır. Bu lekelerden kurtulmak o kadar da zor değil. Peki motor yağı lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yolları…

Motor yağı lekeleri

 

Aracınız bozuldu ve kendiniz tamir etmek zorunda mı kaldınız? Muhtemelen giysilerinize, ellerinize aracınızın döşemelerine bu yağlar nüfuz etti. Araç yağları çok güçlü bir kimyasal yapıya sahiptir ve oldukça zorlu lekeler bırakırlar. Bu lekelerden kurtulmak oldukça zordur. Tabi pratik yollarıyla ilgili bilginiz yoksa…

Zorlu motor yağı lekesi özellikle kumaşlardan çok zor çıkar. Kurumuş lekeleri çıkarmak ise daha zordur. Bu nedenle lekeye kurumadan müdahale etmek önemlidir.

Motor yağı lekelerinden kurtulmak için asidik yapıdaki çözeltilerden yararlanmalısınız. Bu çözeltiler yağ moleküllerini çözerek lekeleri kumaşlardan veya deriden uzaklaştırmayı sağlayacaktır. Ancak kurumuş yağ lekelerinden kurtulmak bu kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle izlere hemen müdahale etmek, bekletmemek önemlidir. Araba yağı elbiseden, pantolondan veya elden farklı yollarla çıkarılır. 2010 yılından beri araçlardaki konforun artmasıyla birlikte bu tip arızalar daha az meydana gelmeye başlamıştır. Peki motor yağı nasıl temizlenir? İşte yöntemleri…

Araba camındaki motor yağı izlerini temizlemek

Arabanızın camı bu lekelere maruz kaldıysa en etkili temizleme yolu yüksek miktarda asit içeren WD-40. Bu çözelti genelde gıcırdayan kapılar için kullanılan bir maddedir. Ancak leke çıkarıcı özelliği de vardır. Özellikle cam gibi pürüzsüz yüzeylerde oluşan bu lekeleri çıkarmakta üstüne yoktur. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa tiner işe yarayacaktır. Tinerde kimyasal yapı bakımından bu lekelere karşı koyabilecek güçtedir. Boya lekeleri için de cam üzerinde etkili olan bu yöntemi deneyebilirsiniz.

 

Kurumuş motor yağı lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş boya ve motor sıvısı lekeleri çıkarılması oldukça güç lekelerdir. Bu lekelerden kurtulmak için yine asidik yapıdaki çözeltilerden yararlanmalıyız. Özellikle kumaşlardaki bu tip lekeleri çıkarmanın en etkili yollarından biri karbonattır. Kuru karbonatı fırça yardımıyla lekenin üzerine yedirin. Leke tamamen yok olana kadar fırçalama işlemini sürdürün. Lekenin içine işledikçe karbonat toprak kıvamına gelecektir. İnatçı yağlı boya lekeleri için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.  Kurumuş yaglı boya lekeleri için ise en etkili yöntem eter ile ıslatılmış bez ile silme işlemidir. Eter alkollü ve yanıcı bir maddedir. Bu madde lekelerin yumuşamasını ve çıkmasını sağlayacaktır. Yanıcı bir madde olduğundan ardından bol su ile temizlenmelidir.

 

Pamuklu veya keten kumaştan çıkarmak

Eğer leke taze ve küçük bir alandaysa deterjanlı su ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Ancak leke büyük ve üzerinden zaman geçmişse tiner, alkol veya aseton gibi alkol bazlı bir üründen yararlanmalısınız. Lekeli bölgeyi bu maddeler ile fırçalamanız etkili olacaktır. Sirke, sabun ve bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız bir karışım ile lekeyi fırçalamanız yeterli olacaktır. Leke üzerine sıvı deterjan dökülür ve 15-20 dakika bekletilir. ardından yıkama talimatlarına göre kumaş yıkanır.

Deri ve süet yüzeylerden çıkarma

Deri gibi yüzeylerin üzerini talaş veya benzeri bir şey ile kaplamalısınız. Bu madde yağı emerek içerisine hapseder. Bu yöntemin ardından tiner veya aseton ile silmeniz gerekmektedir. Bu yöntemler işe yaramazsa WD-40 ile silmeyi deneyebilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise koladır. Bir miktar siyah kolayı leke üzerine dökün ve temiz bir bez ile temizleyin. Kolada yüksek miktarda asit içeren etkin leke sökücülerdendir. Yağ sökücülerde etkili olabilmektedir. Özellikle mutfaktaki zorlu yağ lekeleri için kullanılan söktürücüler işe yarayacaktır. Bebek pudrası veya mısır nişastası da etkili bir yöntemdir. Leke üzerine döktükten sonra fırça yardımıyla uygulamalısınız.

 

Araç koltuklarından temizleme

Bu zorlu lekeleri araç koltuklarından temizlemek için bulaşık deterjanı veya bir diğer etkin yağ sökücü olan şampuan işe yarayacaktır. Bir diğer etkin leke çözücü de amonyaktır. Bu yöntem ile de aracınızın koltuklarındaki lekelerden kurtulabilirsiniz. WD-40 ile de bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Ancak koltuk döşemenizin görünmeyen bir kısmında renk deformasyonuna karşı bu ürünü önceden test edip öyle uygulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.