Mücevher Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

12.01.2019
5.500
Mücevher Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mücevher Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mücevherlerinizin temizliğini ve bakımını yaparak kararmamasını ve renginde değişikliğin olmamasını sağlayabilirsiniz. Mücevher bakımı ve temizlemesi.

Sirke

 • 1 su bardağı beyaz sirke;
 • Su;
 • Bez.

Her türlü mücevherlerinizin temizliğini gerçekleştirebilmek için sirke kullanabilirsiniz. Kararmış ya da renginde matlaşma olan her türlü mücevherlerinizin temizliği için ilk öncelikle mücevherlerin silinmesi ve ilk temizlik aşamasının yapılması gerekmektedir. Daha sonradan ise bir kabın içerisinde hafif ısıttığınız sirkenin içerisine bütün takılarınızı atın. 3 saat boyunca bekletmelisiniz. Mücevherler uzun ya da birbirine karışarak dolaşacak türde bir takıyı temizleyecekseniz o zaman yapmanız gerekenler arasında dolaşmasını önlemek için bütün uzun takılarınızı bir ip ile birlikte bağlamalı ve sirkenin içerisine bu şekilde koymalısınız. Sirke içerisinde bulunan bütün takılarınız belirli aralıklarla sirke içerisinde bulunduğu süre içerisinde karıştırılmalıdır. 3 saat bekletme sonrasında ise çıkarmalı ve bol su ile durulamanız gerekiyor.

Fakat işlem burada bitmeyecek ve kuru bir bezle bütün takıların ıslak yeri kalmadan kurulamanız gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte ilk aldığınız gün kadar parlak bir takınız olacaktır.

Kabartma Tozu

 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • 1 su bardağı sirke;
 • Su;
 • Bez.

Çok kirli takı temizlemesinde etkilidir. Ayrıca kabartma tozu ile birlikte beyaz altın ya da gümüş renginde olan açık metal renginde olan takıların temizlenmesinde de önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle sizlerin çok kirlenmeden takınızı parlatmak istiyorsanız her zaman yukarıda ki malzemelerle birlikte temizleme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Karışımı hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Bu işlem için bir kabın içerisine saf beyaz sirke koyun. Renkli sirkeler mücevherlerinize zarar vermesine neden olur. Bu durumla karşılaşmamak için mutlaka sizlerin beyaz sirke kullanın.

Sirke ocakta çok hafif ısıtılmalı ve içerisine 2 yemek kaşığı miktarında kabartma tozu atarak karıştırın. Ilık sirke sayesinde kabartma tozu daha kolay çözülecektir. Bütün yıkamak ve parlatmak istediğiniz mücevherlerinizi bu karışımın içerisine atarak temizlenmesi için bir süre beklemelisiniz. Şayet çok kirli olmayan takılarınız varsa 1 saat, kirli olan takılarınız varsa 3 saate kadar bu karışım içerisinde tutabilirsiniz.

Çıkardıktan sonra temiz bir bez bu suya batırılmalı ve mücevherlerinizi silin. Sonrasında musluk suyunun altında durulamalı ve bütün bölgelerinin kuruması için dikkatli olarak kuru bir bezle silin.

Çay Ağacı Yağı ve Soda

 • 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı;
 • 2 yemek kaşığı soda;
 • 1 çay bardağı sirke;
 • Su;
 • Bez;
 • Fırça.

Kararmış takıları temizleyebilmek için bir diğer yöntem ise yukarıda ki malzemelerle yapacak olduğunuz ve sizlerin takılarınızın şayet kararmasını istemiyorsanız o halde bu yöntem ile birlikte kolaylıkla takılarınızı parlatmanız mümkün olacaktır. Gümüş ya da altın kullanım sonrasında kararmasından rahatsız olan kişiler ilk öncelikle sirke içerisine çay ağacı yağı ve soda eklemeli karıştırmalısınız.  Sodanın beyazlatıcı ve kararmış bölgeleri eski haline getirmesi için bu karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Akışkan bir macun gibi olacağından bütün takılarınızı bu karışımın içerisine koyup belirli aralıklarla karıştırın. Takının eski haline dönmesi için 3 saat boyunca beklettiğiniz ve arada karıştırdığınız takılarınızı tek tek çıkarın ve fırça ile birlikte en köşe kısımları ya da iç kısımlarını bile fırçalamalısınız. Ama unutmamalısınız ki fırçanın sert kıllarının olması gerekmektedir.

Fırçalama sonrasında fark edeceksiniz ki kararmalar kendiliğinden geçmiş. Bol suyun altında yıkayın ve kuru bir bezle kurutun.

Alüminyum Folyo ve Sirke

 • 1 tane cam kase;
 • Alüminyum Folyo;
 • Beyaz sirke;
 • Su;
 • Bez.

Her türlü açık renkte ve koyu renkte olan mücevherlerin temizlenmesi için tercih ettiğiniz bu yöntem çok iyi sonuçlar verecektir. Alüminyum folyo ile temizleme yapılması durumunda kirleri bir mıknatıs gibi emecek ve böylelikle mücevherler yeteri kadar temizlenmiş olacaktır. Cam kasenin iç kısmına Alüminyum folyo ile kaplamalısınız. İçerisine beyaz sirke ile doldurulmalıdır. Neden beyaz sirke kullanmanız gerektiğini ise şu şekilde açıklamamız uygun olur. Diğer sirkelerin renkleri nedeniyle mücevherinize zarar verecek olduğundan önerilmiyor.

İçerisine bütün temizlemek istediğiniz mücevherleri koyun ve 10 dakikada bir karıştırın. Kirine göre en az 1 saat ile en fazla 3 saat boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Çıkardığınız zaman temizlenmiş olmasına rağmen kirler üzerinden çıkması için yıkayın. Şayet yıkadığınız halde kirlerin çıkmaması ve takılarınıza yapışması gibi bir durum söz konusu olduğunda ise fırçalamanız sonucunda yumuşamış kirler hemen çıkacaktır. Bu yöntemle birlikte her türlü takılar temizlenmesi ve parlatılması gerçekleşecektir. Fakat unutmayın ki uzun yıllar boyunca temizliği yapılmamış takılar çok kirlenecek olduğundan temizlenmesi daha zordur. Sizler kolay temizlemek için her sene iki defa en az temizliğine önem vermeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.