Farklı Kumaşlara Dökülen Mum Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri Hakkında Pratik Tavsiyeler

04.07.2017
6.535
Farklı Kumaşlara Dökülen Mum Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri Hakkında Pratik Tavsiyeler

Mum lekesi kot pantolondan nasıl çıkar, saten elbiseden mum lekesi nasıl çıkar, şifon elbiseden mum lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız en etkili ve pratik yöntemleri yazımızda.

Mum Lekesi Elbiseden Nasıl Çıkar?

Mumlar kimi zaman elektrikler kesildiğinde kurtarıcımız, kimi zaman ise dekor ve süs için kullandığımız güzel aksesuarlar olsalar da, özellikle kıyafetlerimize damladıklarında çözülmesi zor problemlere dönüşmektedirler. Ancak denenmiş ve olumlu sonuç vermiş bazı yöntemler sayesinde, mum lekesi pantolondan nasıl çıkar, saten elbiseden mum lekesi nasıl çıkar, belki de en sevdiğimiz giysideki mum lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmemize gerek kalmıyor. Yazımızda her türlü elbisede mum lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bu yöntemlerden olumlu sonuçlar elde etmek istiyorsak doğru yöntemi doğru kumaş cinsine doğru şekilde uygulamalıyız. Aksi taktirde lekeden kurtulmak yerine lekenin hiç çıkmayacak bir hale gelmesine de neden olabiliriz.

Şimdi gelelim bu pratik ve etkili yöntemlerle pantolon ve giysideki mum lekesi nasıl çıkar sorusunun kapsamlı cevabına.

Farklı Kumaşlardan Mum Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kot Pantolondan Çıkarma

 

Kot kumaşlar gözenek aralığı ideal ve ısıdan etkilenmeyen sağlam kumaş türleri olduğundan, mum lekesi çıkarma yöntemlerinin hepsi kot kumaşlarda kullanılabilir. Kot pantolon ve ceketler gibi kumaş ürünlerinde en etkili yöntemler kazıma ve ütü yöntemleridir. Dökülen kalıntının tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra bu kurumuş kalıntıyı bıçak veya benzeri keskin kenarlı bir metal veya sert malzemeyle kazıyarak çıkarmamız mümkündür. Eğer bu işlemden sonra herhangi bir kalıntı kalırsa, bu bölgeye kese kağıdı konulur ve üzerine ütü bastırmadan tutulur. Ütünün sıcağı ile eriyen kalıntı kotun gözeneklerinden ayrılarak kağıda geçecektir. Bu şekilde de kot pantolonlarımızdaki mum lekelerinden kurtulmuş oluruz. Bu yönteme alternatif olarak saç kurutma makinesi ve kağıt havlu kullanarak da bu lekeleri çıkarabiliriz. Lekenin her iki yanına kağıt havlu koyup saç kurutma makinesi ile bu kalıntıyı 5-6 saniye sürelerle sürelerle ısıtarak erimesini sağlarız, daha sonra eriyen kalıntıyı kağıt havlu ile silerek temizleyebiliriz.

Saten Elbiseden Çıkarma

 

Saten elbiseler sık gözenekli ve kaygan bir kumaş yapısından oluştukları için mum kalıntılarından arınmaları diğer kumaş türlerine göre daha kolay olmaktadır. Bu tarz kumaş yapısındaki elbise ve kıyafetlerde en etkili yöntemler yine kazıma ve bitki özü yağı yöntemleridir. Kuruduğundan emin olduğumuz kalıntıyı yatay olarak bir bıçak veya kaşık yardımıyla sıyırarak temizleyebiliriz. Saten yapı itibariyle sıkı olduğundan leke kumaşın gözeneklerine fazla işlemeyecektir. Buna alternatif olarak kalıntının üzerine bitki özü yağı döküp diş fırçası ile temizleyebiliriz. Bitki özü yağı bu kalıntıyı yumuşatarak kumaştan daha kolay ayrılmasını sağlayacaktır. Bu yöntem yetersiz kalırsa oksijen etkileşimli halı yıkama deterjanlarını takviye olarak kullanabiliriz. Halı yıkama deterjanı kalan izi temizleyecektir. Bu işlemin ardından normal bir yıkama yapılması ile leke tamamen temizlenir.

Şifon Elbiseden Çıkarma

Şifon kumaştan yapılmış elbise ve kıyafetlerde de bu kalıntılardan kurtulmak için en etkili yöntem yine ütü yöntemidir. Ancak ütü ile çıkarma yöntemi uygulanırken ütünün sıcaklığının iyi ayarlanması ve müdahale edilen bölgede çok fazla bekletilmemesi gerekmektedir. Şifon kumaşlar hassas kumaş türleri olduğu için fazla sıcaklığa maruz kaldıklarında zarar görebilirler. Eğer ütü ve kese kağıdı ile uygulanan çıkarma yöntemi şifon kumaşta izi yok etmezse kalan izi çıkarmak için iyi bir deterjanla makinede yıkama sonucu lekeden tamamen kurtulabiliriz. Bu yöntemler sayesinde en çok dert ettiğimiz lekeler olan bu lekelerden kurtulabilir ve birçok kıyafetimizi çöpe atılmaktan ya da temizlik bezi olmaktan kurtarabiliriz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.