Mum Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler,

02.07.2017
6.638
Mum Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler,

Mum lekeleri kadınların korkulu rüyalarıdır. Ancak vede uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem ile bu lekelerden kurtulmanız çok kolaydır. Peki mum lekesi nasıl çıkar kadınlar kulübü 2010 sizin için derledi.

Mum Lekesi

 

Romantik akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan mum eridiğinde ve istenmeyen yüzeylere damladığında zorlu bir lekeye dönüşebilir. Masa üzerine damlayabilir veya koltuklarınızı mahvedebilir. Parkeden, camdan veya mobilyadan nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yazı size göre. Bu lekenin izi bir çok yüzeyden kolaylıkla çıkarılabilir. Yüzeyin pürüzlü veya pürüzsüz olması lekenin çıkarılabilirliğini etkileyen faktörlerdendir. Peki mum lekesine ne iyi gelir? Mum lekesi neyle çıkar? Mum lekesi camdan nasıl çıkar? Hepsinin ve daha fazlasının yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Mum lekesi pürüzsüz yüzeylerden kuruduğunda daha kolay çıkarılır. Bu nedenle yüzeylerden bu izi çıkarmak için buz ile müdahale edip donmasını sağlamak gerekir. Bu sayede izi kolaylıkla yüzeyden kazıyabilirsiniz.

Mum lekesi nasıl çıkar? bu konuda uygulanabilecek birkaç çeşit yöntem vardır. Bu yöntemler genelde her yüzey için uygulanabilir. Lekeye bekletmeden müdahalede bulunmak  kumaşlar için önemlidir. Donma durumlarında ise kumaştan uzaklaştırmak için yeniden eritmeniz gerekecektir. Peki mobilyadan mum lekesi nasıl çıkar? Camdan mum lekesi nasıl çıkar? Mum lekesi nasıl temizlenir? Mum izi nasıl çıkar? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kumaştan Temizleme

Özellikle kırmızı mumları hepimiz çok severiz. Ancak kırmızı renkteki bu mumlar normal mumlara göre daha çetin izler bırakabilir. İçerisindeki boya nedeniyle kumaşa nüfuz etmesi halinde çıkarılması zor lekelere sebep olabilir. Dökülen mum lekesini kumaştan temizlemek biraz uğraştırıcı gelebilir. Ancak evde uygulayacağınız birkaç basit adımla bu izleri kumaşınızdan uzaklaştırmanız mümkündür. Kumaştan iyice temizleme için öncelikle lekenin üzerine buz uygulanmalıdır. Bu lekeler kalıp haline geldiğinde daha çabuk yüzeyden sökülüp atılacaktır.

 

Buz birçok yüzeyde iyi sonuçlar verecektir. İyi sonuç alabilmek için buzu leke üzerine bırakmalı ve lekenin donmasını beklemelisiniz. İyi sonuç almak için en az 15 dakika bekletmenizde fayda vardır. Ardından diğer adımlara geçebilirsiniz.

Üzerinize dökülen bu izleri çıkarmak için buz işlemini uyguladıktan sonra kumaş üzerini yüzeye zarar vermeden metal bir bıçak yardımıyla kazımanız yeterli olacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra kumaşınızı yıkama talimatları doğrultusunda mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkamanız gerekir. İyice temizleme için eğer dayanıklı bir kumaşsa geniş bir tencerede su içerisinde kaynatmanız daha iyi olacaktır. Bir diğer temizleme yöntemi için ise kumaşı düz bir zemin üzerine yerleştirip üzerine kalın bir kağıt koymalısınız. Ardından ütüyü açıp buharsız bir şekilde ütülemelisiniz. Eriyen bu madde kağıda yapışacaktır kumaşınızı terk edecektir.

Mobilyadan Mum Lekesi Çıkarma

Mobilyadan bu izleri çıkarmak için kumaşlarda uyguladığımız buz ve kazıma işlemini uygulayabiliriz. Mobilya kumaşları üzerinde de ütüleme işlemi yapılabilir. Kalan izler içinse kumaşınıza zarar vermeyecek bir leke sökcüyle müdahale edilmesinde fayda vardır. Mobilya kumaşından bu yöntemler ile kolayca bu izleri çıkarabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise fön makinesiyle müdahale etmektir. Fön makinesinin soğuk üflemesini sağladıktan sonra döşemenizin üzerine uygulayın. Bu izler donacaktır ve yine kazıma yoluyla çıkarmanız kolaylaşacaktır.

 

Masadan çıkarma

Romantik akşam yemeğinizin ardından masanıza damlayabilir ve masanızı mahvedebilir. Bu durumda endişelenmeyin ve adımları uygulayın. Burada da imdadınıza buz torbası yöntemi yetişecektir. Leke üzerine buz torbası koyun ve lekenin sertleşip kalıplaşmasına izin verin. Ardından zarar vermeyecek bir şekilde yüzeyden kazıma işlemini yapın. Kalan izler için cam silme sıvısı ve mikrofiber bez ile müdahale edebilirsiniz. Mikrofiber bez leke oluşumunu tamamen yok edecektir.

 

Parkeden Çıkarma

Parkedeki bu izlerden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu yüzey için de en etkili yöntem kurutma taktiğidir. Bu sayede leke kalıplaşacak ve yüzeyden kolayca kazınacaktır. Ardından kalan izler içi izopropil alkol yardımıyla silme işlemini uygulayabilirsiniz. Kazıma işlemi sonrası parkenize zarar gelmesi halinde parke cilasıyla müdahale edebilirsiniz.

 

Halıdan Çıkarma

Halılar oldukça gözenekli yapıya sahip dokulardır be bu tip lekelerin bu yüzeylerden temizlenmesi daha zor olabilir. Ancak anlatacağımız yöntemlerle o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Öncelikle bu yüzeyde de dondurma işlemi uygulanmalıdır. Halının lekeli bölgesine bir buz parçası koyun ve lekenin sabitlenmesini sağlayın. Ardından  fazlalığını almak için hafifçe kazıyın. Kalan izler içinse amonyak kullanablirsiniz. Amonyak içerisinde leke çözünecektir. Ardından durulayın ve kurumaya bırakın. Kalan izler için amonyağı fırça yardımıyla uygulamanız daha etkili olacaktır.

 

Camdan Çıkarma

Sofradaki cam eşyalarınıza bu madde damlayabilir ve en sevdiğiniz takımınızı bozabilir. Ancak bu lekeler yüzünden cam eşyalarınızı çöpe atmanıza gerek yok. Aslında bu lekelerden kurtulmak oldukça basit. Camdaki mum lekelerini çıkarmak için cam eşyanızı buzlukta 15 dakika kadar bekletin. Fazla bekletmeyin çünkü cam eşyalarınız buzlukta çatlayabilir. Buzluktan çıkardıktan sonra lekenin donduğunu göreceksiniz. Düz bir bıçak yardımıyla lekeyi kazımanız yeterli olacaktır. Bu sayede cam eşyalarınızı bu lekelerden kurtarabilirsiniz.

 

Deriden Çıkarma

Deri yüzeylerden de bu izleri çıkarmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey lekeyi buz küpüyle dondurup ardından yüzeyi yıpratmayacak şekilde kazımaktır. Bu sayede izlerin kolayca yüzeyden uzaklaştığını göreceksiniz. Eğer bu işlem sonucunda lekenin izleri hala yüzey üzerinde mevcutsa bunlara bulaşık deterjanı ve su karışımını sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu sayede izler tamamen yok olacaktır. Kazıma sırasında yüzeye zarar vermemeye çalışın.

 

YORUMLAR

  1. Tamta dedi ki:

    Mumu balkonda unutmusum ve sicagin etkisiyle erimis, mermere yayilmis, butun mermeri kaplamis. Bir kismini spatulayla kazidim, ama tamami çıkmıyor. Nasil cikarabilirim?

  2. Tamta dedi ki:

    Mermerden nasıl cikar