Mürekkep Lekesini Kumaştan ve Kıyafetlerden Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

20.10.2023
5.858
Mürekkep Lekesini Kumaştan ve Kıyafetlerden Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bir kıyafette ya da kumaşta oluşan mürekkep lekesi her kadını ve erkeği huzursuz eden bir durumdur. Bu sorundan kurtulmak için mutlaka doğru çözüm yollarını bilmek gerekmektedir.

Mürekkep Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

 

Bir giyside ya da bir kumaşta mürekkep lekesi olduğu zaman lekenin nasıl çıkacağı konusunda insanların hemen hemen hepsi endişe duyar. Mürekkep lekesi hangi malzemeden olursa olsun bunu çıkarmanın kaç yolu vardır. Kumaştan ve kıyafetten mürekkep lekesi nasıl çıkar;

 

  • Lekenin alt kısmına temiz bir bez yerleştirin. Oluşan mürekkep lekesi yeni bir lekeyse mümkün olduğunca fazla mürekkep emmeye çalışmak gerekir. Lekeli bölgeyi lekelemeden önce, kıyafetin lekeli kısmının altına beyaz bir bez yerleştirin. Bu sayede lekeyi çıkarma işlemi esnasında lekenin kıyafetin arka tarafına yayılmasını önüne geçersiniz.
  • Lekenin üzerine beyaz bir bez ile bastırmak gerekir. Sürtmeden ve lekenin kıyafetin içine işlemeden hafif hafif bastırılarak alınması gerekmektedir. Kıyafet üzerindeki fazla mürekkep bu şekilde alınır ve leke yayılmaz.
  • Kıyafetin diğer tarafını çevirin ve bu tarafın üzerine de temiz bir bez bastırın. Bu bölgedeki fazla mürekkebi de bu şekilde olduğu yerden alın.
  • Alkol içeren saç spreyi alın. Mürekkep lekesini gidermek için bu ürün oldukça etkili olan bir leke sökücüdür. Alkol lekenin parçalanmasında etkili olan anahtar bir unsurdur. Pamuklu ve diğer kumaş türlerinden mürekkep lekesi bu sayede kolayca çıkar.
  • Saç spreyleri özellikle polyester esaslı olan kumaşlarda en iyi çözümü sunar. Alkol bazlı ürünler malzemeye zarar verebileceğinden dolayı lekeyi deri ürünlerden çıkartmak için saç spreyi kullanmamak gerekir.
  • Leke üzerine saç spreyini püskürtün ve bir dakika bekletin. Mürekkep lekesi çıkarma için temiz beyaz bir bezle veya pamuklu bir bezle hafif hafif üzerine bastırın. Mürekkep lekesi tamamen yok olduktan sonra normal yıkama kılavuzuna göre tekrardan yıkayın.

Diğer Leke Çıkarıcılar ile Desteklemek

 

 

Alkol İle Ovma

Temiz beyaz bezi ya da süngeri alkole batırın, ardından leke üzerine hafif  hafif bastırın. Yün ve ipek üzerine alkolü kullanmayın. Alkol özellikle tükenmez kalem lekeleri üzerinde daha etkilidir.

Bulaşık Deterjanı ve Gliserin İle Ovma

Bir kap içine 1 çorba kaşığı gliserini ve 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı karıştırın. Gliserin karışımına beyaz bir bez batırın ve lekenin üzerine hafif  hafif bastırın. Kıyafetin lekeli olan diğer tarafına da aynı uygulamayı yapın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra 5 dakika boyunca bekleyin. Sonrasından kıyafeti ılık su yardımı ile durulayın. Gliserin ve bulaşık deterjanı sayesinde leke çıkar ve kıyafet eski haline kolayca döner.

Beyaz Sirke İle Temizleme

Lekeyi çıkarma konusunda sorun yaşıyorsanız kıyafetin tamamını 1 ila 1 beyaz sirke ile suda 30 dakika süre ile ıslatın. Islanan kıyafette olan lekenin üzerine her 10 dakika bir bez yardımı ile bastırın. Sonrada kıyafeti her zamanki gibi yıkayın. Beyaz sirke oldukça güvenilirdir ve bu uygulamada ılık su kullanımı yapın.

Kuru Temizleme Sıvısı İle Temizleme

Mürekkep lekelerinden arınmak için ticari amaçlı kullanılan kuru temizleme sıvıları da kullanılır. Bu sıvıların şişelerinin üzerinde bulunan talimatları uygulamak gerekir. Talimatların uygulanmasından sonra leke üzerine temiz bir bez yardımı ile hafif hafif bastırın. Bu uygulamada önemli olan kıyafete uygun olan temizleme ürünün seçildiğine emin olmaktır. Aksi halde sorun kaçınılmaz olur.

Kabartma Tozu Kullanın

2 litre suyun içine 1 paket kabartma tozu koyun ve iyice karıştırın. Sonra leke üzerine temiz bir bez yardımı ile hafif hafif bastırın. Sonrasında temiz bir havlu yardımı ile lekenin üzerine bastırın. Temizlenen kıyafeti her zamanki gibi yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.