Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep lekesini Ne Çıkarır?

15.11.2019
5.342
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep Lekesi Çıkar Mı?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep lekesini Ne Çıkarır?

Sizi uğraştıran mürekkep lekelerinden kurtulmak ister misiniz ? Eğer cevabınız evet ise,mürekkep lekelerinden kurtulmanın basit ve en kolay yöntemlerini sizinle paylaşmak isterim.Tek yapmanız gereken şey yazımızı okuyup uygulama yöntemlerini sırasıyla yaparak lekelerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

En zor çıkan lekelerden birisi de mürekkep lekesi olarak bilinmektedir. Mürekkep eğer beyaz dantel masa örtünüze, en sevdiğiniz beyaz gömleğinize, tişört, pantolon ya da gözünüzden sakındığınız büyük paralar verdiğiniz koltuğunuza dökülmüşse, çocuğunuz kalemlerle oynarken ya da resim yaparken halınıza bulaştıysa, yıkılır ve lekeyle nasıl başa çıkılacağını düşünürsünüz.

Mürekkep lekesini gördüğümüz zaman hepimizin aklına o anda şu soru gelir; ‘’mürekkep lekesi çıkar mı?’’ ‘’Mürekkep lekesi nasıl çıkar?’’ ‘’Mürekkep lekesi için ne yapmalıyız?’’ bu gibi kafamızı meşgul eden ve korkutan sorular hepimizin aklımıza gelmektedir.

Eğer mürekkep yeni dökülmüş ya da yeni oluşmuşsa olabildiğince hızlı bir şekilde müdahale ederek mürekkep lekesini ortadan kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Gelin şimdi hep beraber mürekkep lekelerini çıkarmak konusunda bazı püf noktalara bakalım.

Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Hemen hemen her bayanın bulunduğu evde aseton vardır.Bu aseton ile elimize ve ya vücudumuzun her hangi bir yerine bulaşan mürekkep lekesini kolayca çıkarabiliriz.Bir parça pamuğun üzerine biraz aseton döküyoruz.Bu pamuğu mürekkep lekesi olan yeri pamukla siliyoruz. Aseton teninize zarar vermez tahriş yapmaz. Bu yöntemi uygulayarak elinizdeki veya vücudunuzdaki mürekkep lekesinden kolayca kurtulmuş olacaksınız.

Mürekkep Lekesine Kesin Çözüm

Günlük hayatımızda istemeden de olsa mürekkep lekesiyle çok sık karşılaştığımız zamanlar oluyor.Bunun la da kalmayıp mürekkep lekesini çıkarmak için çaba gösterip zaman harcıyoruz.Mürekkep lekesiyle karşılaşan herkesin merak ettiği sorularınıza cevap vermek istiyorum Peki nedir bu sorular? Mürekkep lekesi çıkar mı,Mürekkep lekesi elden nasıl çıkar,Mürekkep lekesini ne çıkarır ya da çini mürekkebi nasıl çıkar gibi sorularınızın tüm yanıtı yazımızda mevcut. Yazımıza bir göz atarak size sunduğumuz bilgileri uygulama sırasına göre uyguladığınızda tüm mürekkep lekelerinden kurtulmuş olacaksınız.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Evimizi kurarken önemli miktarda ücret ödediğimiz koltuklara herhangi bir lekenin bulaşmasından hep korkmuşuzdur. Eğer bu koltuklarınıza mürekkep döküldüyse ne yapmalıyız diye düşünüyorsanız ve bu can sıkıcı olay gözünüzün önünde olduysa, mürekkep lekesi koltuğa çok fazla nüfuz etmeden ve kurumadan önce harekete geçmenizi öneririz.

Eğer evde küçük çocuğunuz varsa bu olay çoğu kez başınıza gelmiştir ya da her an gelebilecek bir olaydır.

Günlük hayatta saçlarınıza kullandığınız saç spreyinin oldukça etkili bir şekilde mürekkep lekesini çıkardığını okuduğunuzda sizin de şaşıracağınız dan eminiz. Saç spreyini kullanarak oldukça etkili bir şekilde mürekkep lekelerini kumaş ya da halılardan çok kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Saç spreyini mürekkep lekesinin üzerine doğru yavaşça sıkın. Bu işlemin ardından 1 ya da 2 dakika kadar bekleyin daha sonra nemli bir bez yardımıyla lekenin bulunduğu bölgeyi güzel bir şekilde etrafa yaymadan ovalayın. Eğer mürekkep koltuk üzerine yeni bulaştıysa bu uygulamayı 1 ya da 2 kere yaptıktan sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar

 

 

Mürekkep lekesi halıdan nasıl çıkar?

Günlük hayatta halıların üstüne pek çok içecek ya da çeşitli şeyler dökülerek maalesef leke oluşturmaktadır. Bu lekelerden bir tanesi de mürekkep lekesidir. Mürekkeplerin nüfuz ettiği kısımdan zor çıktığını herkes çoğunlukla duymuştur, ama aslında sanıldığı kadar zor bir leke değildir.

Eğer halınıza mürekkep bulaştıysa. Halınızda ki mürekkep lekeleri için öncelikle bir kaba bir miktar mısır nişastası ve yarım çay bardağı kadar taze süt ilave edin. Bu ikiliyi güzel bir şekilde karıştırın ve halıdaki mürekkep lekesinin olduğu bölgenin üzerine bu karışımı iyice sürün. Bu işlemin ardından halınız kuruyana kadar bekleyin. Halınız kuruduktan sonra oluşan kalıntıları elektrik süpürgesi yardımıyla güzelce çekin. Kalıntıları çektirdikten sonra son olarak halınızın mürekkep lekesi oluşan bölgesini ılık sabunlu su yardımıyla etrafa bulaştırmadan silin.

Mürekkep lekesini çıkarmak bir başka yöntem olarak da sirkeyi kullanabilirsiniz.

Lekenin bulunduğu bölgenin üzerine bir miktar sirke dökün. Ardından temiz bir bez yardımı ile bu bölgeyi güzel bir şekilde silin. Leke halımızdan çıktıktan sonra, sirke kokusunun da çıkması için evde kullandığınız normal temizleyicilerle halınızı iyice silin, bu şekilde sirke kokusunu önleyebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi giysilerden nasıl çıkar?

Çalışırken ya da resim yaparken kıyafetinize mürekkep döküldüyse ya da cebinizdeki kalemin mürekkebinin kıyafetinize bulaştığını gördüyseniz, giysinizi kesinlikle sıcak suyun içerisine koymayın. Eğer doğrudan sıcak suya koyarsanız, bu işlem mürekkebin giysinizin üzerinde daha fazla yayılmasına neden olacak e işinizi zorlaştıracaktır. Genellikle sıcak suyun mürekkep lekesini çözdüğü düşünülür ancak mürekkebi çözmez, aksine daha fazla yayılmasına yol açar. Böylece mürekkep lekesi giysinize yerleşir ve lekeyi çıkarma ihtimaliniz de oldukça düşer.

Eğer giysiniz deki mürekkep lekesi yoğun bir şekilde giysinize nüfuz etmişse mürekkebi öncelikle temiz beyaz ve kuru bir bez yardımı ile ya da kağıt havluyla lekeyi güzel bir şekilde emdirin. Bu işlemlerin ardından lekenin bulunduğu bölgenin üzerine 1 bardak kadar ılık su ve ağartıcı özelliği bulunmayan sıvı çamaşır deterjanını dikkatli bir şekilde dökün. Döktükten sonra bu bölgeyi yine temiz bir bezle ovalamadan bastırın. Yani lekeli bölgeye tamponlama hareketi yapın.

Bu işlemleri yaptıktan sonraki aşama ise giysiyi ılık suyla güzel bir şekilde yıkamak olacaktır. Giysinizi yıkadıktan sonra lekenin kaybolup kaybolmadığına bakın. Mürekkep lekesi çıkmadıysa bu aşamaları bir kez daha tekrar edin. Eğer leke çıktıysa giysinizi kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır.

Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalemler günlük hayatta hem iş yerimizde hem de evimizde çok sık kullandığımız araçlardan biridir. Kullandığımız tükenmez kalemlerin kapağı yok ise ya da kapatmayı unuttuysak maalesef mürekkebinin aktığına çoğumuz şahit olmuştur.

Eğer tükenmez kalemler deri koltuk üzerinde bir miktar lekelenme yaptıysa önce temiz bir bez ya da kâğıt havlu yardımı ile mürekkebin bulunduğu bölgenin üzerine tamponlama işlemini yaparak mürekkebin fazlasını beze emdirin. Mürekkebi emdir dikten sonra temizleme işlemi için arap sabunundan faydalanabilirsiniz.

Silme işlemini yaparken lekeden az olduğu bölgeye doğru değil de lekenin yoğun olduğu bölgeye doğru yapın. Bu, işlem sayesinde mürekkep lekesinin dağılmasını önleyeceksiniz.

Eğer evinizde ya da iş yerinizde arap sabunu bulunmuyorsa, bu işlemi limon kolonyasıyla da kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Temiz bir bezin ya da kâğıt havlunun üzerine bir miktar limon kolonyası dökün ve lekenin bulunduğu bölgeyi güzel bir şekilde silin. Bu işlemleri yapabilmek için eğer limon kolonyamız da yoksa temizleme işlemi için limon suyunu da kullanarak kolay bir şekilde lekeden kurtulabilirsiniz.

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda yeni oluşmuş mürekkep lekesinin nasıl çıkacağını sizlere anlatmaya çalıştık. Peki ya mürekkep lekesi uzun bir süre önce olduysa ne yapmalıyız?

Kurumuş mürekkep lekelerini çıkartmak yeni olmuş lekelere göre nispeten daha zor olduğunu biliriz. Öncelikle elinize temiz bir bez alın. Temiz bezin üzerine lekelenen giysinizi koyun ve üzerine bir miktar alkol dökün. Alkolü döktükten sonra temiz bir havlu yardımı ile lekeyi güzel bir şekilde ovalayın. Giysinizin altına koyduğunuz bez ıslandıysa bu bezi yeni ve kurusuyla değiştirmeniz gerekir. Bu sayede giysinizin diğer kısmına mürekkep geçmez.

Bu işlemler neticesinde giysiniz temizlenirse, temizlediğiniz bölgeyi bol suyla yıkayarak alkolden arındırmanız tekrar kullanabilmeniz için yeterli olacaktır.

Eğer mürekkep lekesi kalıcı ise aseton kullanarak da bu lekeyi kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Asetonu kullanırken tıpkı alkol de olduğu gibi aynı işlemlerden geçirerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Bu İşlemler bittiğinde kıyafetinizi yine bol su ile durulamayı unutmayın.

  • NOT: Eğer mürekkep ipek ya da saten gibi narin kumaşlar üzerine dökülmüşse bu kumaşları temizlemek için aseton kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.