Nar Ekşisi Lekesinden Kurtulmak İçin Bilinmesi Gerekenler ve İpuçları

01.07.2017
6.140
Nar Ekşisi Lekesinden Kurtulmak İçin Bilinmesi Gerekenler ve İpuçları

Çıkarılması zor lekeler sıralamasında en başlarda gelen nar ekşisi lekelerinden de bazı püf noktaları ve basit yöntemlerle kurtulmak mümkündür.

Nar Ekşisi Lekesi Çıkar Mı?

 

Nar ekşisi, özellikle salatalarımızın vazgeçilmezlerinden olmakla beraber, bir yere döküldüğünde de en büyük kabuslarımızdan biri olmaktadır. Günümüzde bazı lekeleri, en iyi deterjanları da kullansak ek bir yönteme başvurmadan çıkarmanın pek imkanı yoktur. Bu lekelerin önde gelenlerinden biri de nar ekşisi lekeleridir. Gerçekten nüfus ettiği bölgeden çıkarılması çok zor olan bu lekeler, basit ve aslında pek de akla gelmeyecek bazı yöntemlerle kolayca çıkabilmektedir.

 

Yüzeylere dökülmüş olan nar ekşisi lekesinden daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde kurtulabilmek için lekenin oluştuğu anda çok beklemeden hemen bir leke çıkarma yöntemine başvurularak müdahale etmek çok önemlidir ve daha iyi sonuç verir.

Lekelere hemen müdahale etmezsek, özellikle de nar ekşisi gibi sıvı leke kaynakları döküldüğü yüzeyin gözeneklerine daha çok nüfus eder ve kurur, bu yüzden de temizlenmesi daha zor bir hal alır.

Nar Ekşisi Lekesi Nasıl Çıkar?

Normal yıkamalarla çıkmayan bu lekelerden kurtulmak için yıkama harici genellikle kullanılan üç alternatif yöntem vardır. Bunlar; limon kolonyası, aspirin ve oda spreyidir. Kulağa ilginç gelen bu yöntemlerle nar ekşisi lekeleri kolaylıkla çıkmaktadır.

Limon Kolonyası İle Çıkarma

Nar ekşisi lekesini çıkarmak için deterjanın yeterli olmadığı durumlarda en çok tercih edilen yöntem limon kolonyası ile çıkarma yöntemidir. Bunun için yapılması gereken; nar ekşisinin döküldüğü bölgeye biraz fazlaca limon kolonyası döküp birkaç dakika beklemek. Beklerken hafif bir ovuşturma işlemi veya özellikle kumaş yüzeylerde bir bezle silme işlemi lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Birkaç dakika kolonya ile ıslatılmış halde bekletildikten sonra lekelenen şey makineye atılıp iyi bir deterjan ile yıkandığında bu lekenin tamamen çıkması mümkün olacaktır.

Aspirin İle Çıkarma

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu ilaç olan değil, bir temizlik malzemesi olan aspirindir. Hem maliyeti düşük, hem de çok etkili bir temizlik maddesi olan aspirin de bu lekelerde çok etkili olmaktadır. Lekenin oluştuğu bölge biraz ılık su ile ıslatılır ve aspirin sprey sıkılır. Bu şekilde birkaç dakika kadar bekletilir. Daha sonra sert ve fiber bir bez ile silinerek lekelerin çıkması sağlanır. Eğer kumaş bir yüzeye bu yöntem uygulanıyorsa, bezle silmek yerine lekenin olduğu ve aspirin ile müdahale edilen bölgeye biraz toz deterjan konularak makineden yıkanması tavsiye edilir.

Oda Parfümü İle Çıkarma

Kulağa çok tuhaf gelmesine rağmen nar ekşisi lekesi çıkarmada en çok işe yarayan maddelerden birisi de oda parfümüdür. Özellikle halı ve kilim gibi yüzeylerde sıklıkla kullanılan bu yöntem, bıraktığı hoş kokusuyla da temizlik sırasında veya sonrasında bizi rahatsız etmez. Özellikle kurumuş nar ekşisi lekelerinde lekenin olduğu yüzeye bolca oda parfümü sıkılır ve bir süre bekletilir. Daha sonra lekeli bölgeye sıcak su dökülerek bir süre daha beklenir ve sert bir fiber bezle bu bölge ovulur. Lekenin olduğu bölge kumaş bir malzemeyse makinede yıkanması tavsiye edilir. Halı tarzı bir yüzeyse de iyice durulanarak silinir. Bu yöntemle de bir çok yüzeyde oluşan nar ekşisi lekelerinden kurtulmak mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.