Nar Suyu Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

17.04.2023
5.773
Nar Suyu Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Hepimizin çok sevdiği bir meyve olan nar ardında çok inatçı lekeler de bırakabilir. Peki nar lekesi nasıl çıkar? Bu lekelerden kurtulmak mümkün müdür? Tabi ki bu lekelerden kurtulmak mümkün. Peki ama nasıl?

Nar Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma

Nar salatalarda olsun tatlılarda olsun vazgeçilmez bir lezzettir. Özellikle Türk mutfağında oldukça sık karşımıza çıkar. Faydaları da saymakla bitmeyen bu meyve aynı zamanda oldukça zorlu lekeleri de ardında bırakabilir. Bu lekeler kimi zaman koltuğunuzda, kimi zaman en sevdiğiniz giysinizde, kimi zaman gözünüz gibi baktığınız halılarınızda karşınıza çıkar. Ne kadar dikkat edersek edelim bu lekeler kaçınılmaz olabilmektedir. Peki bu lekelerden kurtulmak mümkün müdür? Nar lekesi nasıl geçer?

Nar suyu lekesi içerisindeki pigmentler sebebiyle oldukça kalıcıdır. Bu lekelerden kurtulmak zor olmakla birlikte birkaç pratik yolla mümkündür.

Peki nar lekesi nasıl çıkar? Özellikle kurumuş nar suyu lekesinden kurtulmak oldukça zordur. Ancak imkansız değildir. Birçok kişi bu yöntemleri bilmediği için lekelenen giysilerini veya eşyalarını çöpe atmak zorunda kalmaktadır. Ancak bu izlerden kurtulmanın birkaç pratik yolu vardır.

Nar lekesi nasıl temizlenir?

Bu lekelerin çıkarılması bulunduğu yüzeye göre değişkenlik gösterir. Her yüzeyin leke tutma derecesi farklıdır bu sebeple de yüzeyin durumuna göre lekenin kalıcılığı derecelendirilir. En önemli püf noktalardan biri de lekeye erken müdahale etmektir. Erken müdahale edildiğinde bulunduğu yüzeylere pigmentler işlemeden çözüm bulunur. Erken müdahalelerde en etkili çözüm limon kolonyasıdır. Lekeyi erken fark ettiğinizde üzerine döküp bekleteceğiniz bir miktar limon kolonyası lekenin yok olmasını sağlayacaktır. Limon kolonyası tedavisi birçok yüzeyde işe yarayacaktır.

 

Nar suyu lekesinin en büyük düşmanı limon kolonyasıdır. Nar nasıl temizlenir sorusuna gelecek olursak lekenin oluşumunun üzerinden geçen zaman ve hangi yüzeyde olduğu temizlenmesinin kolaylığını etkileyen faktörlerdir.

Kurumuş Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Erken fark edilse dahi çıkarılması gayet zor olan bu izler bir de geç fark edildiyse çıkarılması oldukça zordur. Özellikle kumaşlardan bu lekeleri çıkarmak daha zordur. Kurumuş nar suyu lekesi en inatçı lekelerden biridir. Suyunun izleri kumaş ve benzeri gözenekli yüzeylere nüfuz edip kuruduğunda derinlemesine bir temizlik uygulamak gerekir. Asprin adlı leke çıkarıcı suyunun kurumuş lekelerini kolayca çıkaracaktır. Lekenin üzerine bol miktarda asprin adlı leke çıkarıcı uygulandıktan sonra bir süre bekletilir. Ardından makineye atılarak yıkanır. Bu leke çıkarıcıyla birlikte kolonya da kullanılabilir.

 

Duvardan Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Duvar yüzeyinden bu izleri çıkarmak kumaşa göre daha kolaydır. Yine alkol içeren ürünler bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kolonya ve benzeri saf alkol içeren ürünler bu lekelere nüfuz eder ve duvarınıza da zarar vermeden izleri yok eder. Alkol ile ıslatılmış temiz bir bez yardımıyla duvarınızı silmeniz yeterli olacaktır.

Kumaşlardan Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kumaşlardan ve giysilerden çıkarmak biraz daha zordur. Bu tip lekeler için geliştirilmiş sıvı deterjanlar oldukça etkilidir. Bunun yanında kumaşa soğuk su uygulanmalıdır. Çünkü sıcak su lekenin daha çok yerleşmesine sebep olacaktır. Sıvı bulaşık deterjanı da oldukça etkili yöntemlerdendir. Bu yöntem işe yaramazsa eczanelerden temin edeceğiniz hidrojen peroksit adlı bileşenle de lekelere karşı koyabilirsiniz. Ancak bu bileşeni kumaşın görünmeyen bir yüzünde önceden test ediniz. Bu bileşe güçlü bir formüle sahiptir ve kumaşlarınızın renginde ağarmaya sebep olabilir.

Bu bileşeni lekeye uyguladıktan sonra 3 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Lekelerinde aktığını göreceksiniz. Çamaşırlarınızı veya kumaşları mikrodalga yada ocakta kaynatmanız da işe yaracaktır. Kaynatacağınız suya bir çorba kaşığı da karbonat eklemelisiniz. 15 dakika süre ile bu çözeltide bekletin ve asıp kurutun. Bunların yanında Oksikül adlı madde de lekeyi çıkarmada etkilidir ve kaynatma suyuna eklenebilir.

Koltuk ve Döşemelerden Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İki bardak soğuk suya bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı eklenir. Bu karışımı koltuk döşemelerine sünger yardımıyla uygulayın ve ovun. Lekelerin kaybolduğuna tanık olacaksınız. Daha sonra durulama işlemi için beyaz sirke kullanın. Leke tamamen çıkana kadar bu adımları tekrarlayabilirsiniz. Leke tamamen çıktığında beyaz bir bez ve duru suyla durulayın.

Halıdan Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kumaşlarda uygulayacağınız yöntemler halıda da derinlemesine temizliğe ve lekelerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bulaçık deterjanı ve beyaz sirke oldukça etkili çözeltilerdir. Halılarınıza bunu uygularken halı yıkama fırçasından yardım alablirsiniz. Bu yöntemin yanında soda da bu izleri çıkarmada etkili bir çözeltidir. Ayrıca limon suyuda asidik bir maddedir ve bu lekeleri çıkarmada oldukça etkilidir. Ardından mutlaka su ile temizlenmelidir.

 

YORUMLAR

  1. amigumna dedi ki:

    nar suyunu salonda unutmuşuz. ağzı kapalıydı. gece bi patlama sesi duydum gibi oldu ama aklıma gelmedi. mutfağı kolaçan ettim. ortalık temizdi yattım. sabah kalktığımda salonumdaki harika sürprizle karşılaştım. bir şişe ufak bir şişe nar suyu 2 berjerimi, halımın bir kısmını, duvarları, perdeleri, çiçekleri süslemişti. tüm lekeleri kolonya ile çıkarttım. fakat silinme izi kaldı. parlak noktalar var. duvarımdaki bu dengesiz renk durumunu boya kullanmadan nasıl düzeltebilirim? acil yardım!!!