Oje Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

15.12.2023
6.588
Oje Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Ojeler birçok kadının vazgeçilmez kozmetik ürünlerindendir. Bu sıvı kozmetik ürünü istenmeyen kazalar sonucunda çok zor lekeleri ardında bırakabilir. Peki oje lekesi nasıl çıkar? Oje nasıl çıkar? Kolay ve pratik yöntemleri.

Tırnak cilası lekeleri

Birçok kadın rengarenk tırnak cilalarına bayılır. Bunları kullanmak çok şık olduğu kadar çok da zahmetlidir. Tırnak cilası kimyasal yapı bakımından alkol içerisinde çözünen bir yapıya sahiptir. Ancak ardında küçük kazalar sonucunda oldukça zorlu lekeler bırakır. Bu izler ve lekeler kimi zaman koltuğunuzu kimi zaman en sevdiğiniz giysinizi mahvedebilir. Bu lekelerden kurtulmak kabusunuz olmak zorunda değil. Her yüzeyden tırnak cilası izlerini çıkarmanın pratik yolları vardır. En sevdiğiniz gömleğinizi veya koltuklarınızı bu izlerden kurtarmak mümkün.

Tırnak cilaları kimyasal yapı açısından çok çabuk kuruyan maddelerdir. Bu maddenin izlerinden kolay kurtulmak için kurumasını önlemek gerekir. Kurumadan önce müdahale etmek izlerin kolay çıkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca lekeye erken müdahale etmek gerekir.

En zor lekelerden biri kırmızı tırnak cilası izleridir. Bu tırnak cilaları renk bakımından çok hoş olsa da izleri çok zor çıkar. Özellikle kalıcı ojeler elbiseye veya herhangi bir eşyanıza döküldüğünde zorlu izleri ardında bırakır. Ancak evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile bu izlerden kurtulmanız mümkündür. Evde uygulayacağınız bu yöntemler kalıcı oje izlerini bile kolayca çıkarmanızı sağlayacaktır. Peki kıyafetteki oje lekesi nasıl çıkar? Kumaştan oje lekesi nasıl çıkar? Kalıcı oje nasıl çıkar? Koyu renk oje nasıl çıkarılır?

Oje çıkarma yöntemleri

Bu izleri çıkarmanın birçok yolu vardır. Doğru kumaşa doğru yöntem uygulandığında bu izler korkulu rüya olmaktan çıkar. Peki oje lekesi kumaştan nasıl çıkar? Bu lekeler en zorlu izler grubundadır. Özellikle kumaşlara işlemiş olanlarını çıkarmak daha da güçtür. Kumaşa dökülen ojeye hemen müdahale etmek gerekir. Ne kadar erken müdahale ederseniz izlerden tamamen kurtulma olasılığınız da o kadar artar. İzlerin olduğu bölgeyi ovalamayın. Bu izlerin daha derine işlemesine sebep olacaktır. Oje lekesi elbiseden nasıl çıkar sorusunun cevabı elbisenin kumaşına göre değişkenlik gösterir. Peki giysideki oje lekesi nasıl çıkar? Oje lekesini ne çıkarır?

 

Kumaşlardan tırnak cilası lekesi çıkarma

Kumaşlardan oje lekesi çıkarmak oldukça zor bir durumdur. Ancak pratik yollarını bildiğinizde o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Renk renk tırnak cilaları bir çok kadının vazgeçilmezlerindendir. Özellikle kırmızı olanları birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Ancak istenmeyen kazalar sonucu kumaşlara dökülebilir ve oldukça zorlu lekelere sebep olabilir. Ancak doğru yöntemlerle bu lekelerden kurtulmak zor olmayacaktır. Pantolondan veya elbiseden bu izleri çıkarmak o kadar da imkansız değildir. Elma sirkesi kumaşlardan bu izleri çıkarmada oldukça etkili bir yöntemdir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kumaşı asla ovmayın. Bıçak veya benzeri bir alet ile kazıyın. Fazlalığını aldıktan sonra sirkeye batırın ve bir gece bekletin ardından yıkama talimatlarına göre yıkayın. Sirke bu madde için iyi bir çözücüdür. Sirke gibi asidik maddeler çözünmesini sağlayarak izleri yok eder.

Kurumuş Oje Çıkarma

Kurumuş olanlarını çıkarmak biraz daha zordur. Bu nedenle olabildiğince kurumadan müdahale edip izler silinir. Halı yıkama makinelerinin yüksek vakum gücü bu izleri çıkarmakta oldukça başarılıdır. Temiz beyaz bir bezle aseton uygulayın ve nemli tutmaya çalışın. Aseton yüksek çözücü etkiye sahip olduğundan kumaşlardan da bu izleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Kot kumaştan oje çıkarma

Kot kumaş bu lekeleri emer ve içine hapseder. Bu nedenle kot kumaşı temizlemek daha zordur. Kuru temizlemede kullanılan leke çıkarıcılar bu kumaşlarda etkili olacaktır. Leke çıkarıcıyı uygulamadan önce izleri mümkün olduğunca kazıyın. Ardından sıvıyı uygulayın ve gerekli miktarda beklettikten sonra yıkama sıcak suda yıkayınız. Sıcak su bu izleri çıkarmada etkili olacaktır.

Yünlü kumaştan oje çıkarma

Bu tür kumaşlar sıcak suda yıkamaya müsait değildir. Bu nedenle yıkamadan özce izleri en aza indirmeniz gerekir. Saç spreyi bu kumaşlarda etkili olacaktır. Saç spreyini lekeye uygulayın ve fırça yardımıyla temizleyin. Bu yöntem işe yaramazsa asetat çözeltisinden yararlanabilirsiniz. Asetat yüksek miktarda alkol içerdiğinden bu izleri yok edecektir.

Beyaz gömlekten oje çıkarma

Beyaz kumaşlarda ağartıcı işe yarayabilir. Öncelikle lekenin fazlalığını kazıyın. Ardından ağartıcıyı izlerin üzerine uygulayın ve bekletin. Daha sonra yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın. Bir diğer etkili yöntem ise diş macunudur. Jel olmayan beyaz diş macununu izlerin üzerine uygulayın ve temiz bir diş fırçasıyla fırçalamak suretiyle temizleyin. İzler tamamen yok olana kadar bu işlemi uygulayın.

Deriden tırnak cilası çıkarma

Deri yüzeyler izlerin daha kolay arındırılabildiği yüzeylerdir. Deri ve süet yüzeylerden tırnak cilasını çıkarmanın en etkili yolu kazıma işleminin ardından bol köpüklü sabunlu su ile temiz bir bez yardımıyla silmektir. Sabunlu su bu izleri çıkarırken deri yüzeye de zarar vermez. Saç spreyi veya aseton gibi alkol oranı yüksek çözeltiler de işe yarayacaktır.

Parkeden oje çıkarma

Parke gibi pürüzsüz yüzeylerden bu izleri uzaklaştırmak oldukça kolaydır. Yüzeye zarar vermemek için pamuk veya temiz bir bez yardımıyla izlerin üzerine WD-40 uygulayın. Ovarak temizleyin. Aynı işlemi aseton, asetat, kolonya veya saç spreyi ile de uygulayabilirsiniz. Ancak en etkili yöntem WD-40 olacaktır.

Duvardan oje çekarma

Duvar veya duvar kağıdı kaplı yüzeyler için en etkili yöntem asetondur. Asetona batırılmış bez yardımıyla duvarı iyice silin. Ardından su ve deterjan ile bir çözelti hazırlayın. Yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla bu çözeltiyi duvarınıza uygulayın. Bu yöntem ile hem duvarınızdaki izler silinecek hem de duvarınız aşınmayacaktır. Hidrojen peroksit de etkili çözücülerdendir.

Elden Kırmızı Oje Lekesi Çıkarma

Ellerinizde kalan kırmızı oje izleri için hazırlayacağınız tarifteki kür ellerinize zarar vermeden bu izlerden kurtulmanıza yarayacaktır. Yarım bardak sıçak suya bir miktar diş macunu, yarım limon suyu ve hindistan cevizi yağı ile bir kür hazırlayın ve tırnak fırçası ile ellerinize uygulayın. Hem el bakımınız gerçekleşmiş olacak hem de izlerden kurtulacaksınız.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.