Org Tuşları Nasıl Temizlenir?

23.06.2019
5.705
Org Tuşları Nasıl Temizlenir?

Org pek çok insanın dinlemekten zevk aldığı bir enstrüman çeşididir. Herkesin orglar hakkında fark ettiği şeylerin başında ilk piyanoya benzediği ya da olarak org tuşları gelir.

Ne yazık ki orgun beyaz renk tuşları siyah tuşlara göre toz, kir ve parmak izlerinin çok net bir şekilde görünmesine yol açmaktadır. Bu sebeple org tuşlarını düzenli olarak temizlemek, orgunuzu iyi durumda ve sunum zamanlarına temiz ve gösterişli tutmanın en önemli yollarından biridir. Orgun Plastik tuşlarının gösterişli, canlı, yeni gibi ve temiz görünmesi için sararan org tuşlarının etkili temizlik yöntemlerini bu yazımızda anlatacağız.

Plastik Org Tuşları Nasıl Temizlenir

Org tuşları nasıl temizlenir vereceğimiz bilgileri şimdi sırasıyla anlatacağız.

 • Öncelikle orta boy bir kabın içerisini ılık su ile doldurun. Ilık suyu doldurduğunuz kaba bir ya da iki damla çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı ekleyin. Alternatif olarak da yumuşak, nemli bir bezden yardımı alarak bu karışımla Orgunuzun tuşlarını güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Beyaz bezi önceden hazırlamış olduğunuz temizleme suyu içerisine hafifçe batırın. Daha sonra da suyundan arınması için güzel bir şekilde sıkın. Bezin ıslak olmamasına çok dikkat etmelisiniz, bez nemli bir hale gelene kadar sıkın bu işleme dikkat etmek çok önemlidir. Aksi takdirde bezde kalan su tuşların arasına sızabilir, orgunuza sızan su böylece org gövdesine zarar verebilir. Bu, tuşların bozulması ile birlikte orgunuzun tuşlarının zamanla basmamasına neden olabilir.
 • Temizleme işlemine başlamadan önce Beyaz renk de bez kullandığınızdan emin olun. Eğer başka bir renk de bez kullanmak isterseniz temizleme işlemi sırasında bezin boyasını, org tuşlarınıza aktarmadığına emin olup dikkat edin. Bez eğer rengini orgunuzun tuşlarına aktarırsa zamanla orgun tuşlarının renklerin de  bir takım değişiklikler meydana gelebilir. Bu görüntü hiç hoş bir görüntü olmayacağından dolayı org tuşlarının temizliğine önem verilmelidir.
 • Orgunuzu temizlerken ilk olarak beyaz tuşları temizlemenizi tavsiye ederiz. Orgunuzun tuşlarını öne doğru bir hareketle bir bez yardımı ile temizlenmesi orgunuz açısından önemlidir. Orgunuzu öne doğru değil de, bunları yan yana silerseniz, tuşların aralarındaki boşluklara nem ile birlikte pislik taşıyabilirsiniz. Yan yana temizleme işlemi sürdülerse zamanla tuşlarınızın arasına toz ya da pislikler dolarak orgunuzun tuşlarına basma da zorluk meydana gelebilir. Aynı zaman da orgunuzun tuşlarını geriye doğru da silmemeye özen gösterin. Aksi halde biriken kirleri yine org tuşlarınızın arkasına itmiş olursunuz.
 • Orgunuzun Siyah tuşlarını temizlerken beyaz tuşları temizlediğiniz bezle temizlememenizi tavsiye ederiz. Başka bir beyaz bez yardımı ile orgunuzu temizleyin. Bu işlem önemlidir, çünkü aynı bezi orgunuzun siyah tuşlarını temizlemekte kullanarak, ardından da orgunuzun beyaz olan tuşlarını silerseniz, siyah boya beyaz tuşlarınızı lekeleyebilir. Beyaz tuşları temizleme işleminde anlattığımız gibi öne doğru temizleme yöntemini burada da kullanınız. Yan yana ya da arkaya doğru temizlememeye dikkat ediniz.
 • Orgunuzun tuşların da ki sabun tortusunu kuru bir bez yardımı ile silin. Tekrar, tekrar her tuşu öne doğru bir hareketle silmeye özen gösterin. Bu şekilde orgunuzun tuşları arasına kir taşınmasını büyük ölçü de önlemiş olacaksınız.
 • Tuşları sildiğinizde toz ile birlikte pisliğin giderilmesi de sağlanmış oluyor, ancak org tuşlarındaki parmak izlerini silmek için farklı bir uygulama gerekiyor. İlk olarak bir kap içerisine yaklaşık bir ölçek sirke ile 4 ölçek su içeren çözeltiyi güzel bir şekilde karıştırın. Hazırladığınız çözeltiye yumuşak, beyaz bir bez batırın. Orgunuzun her tuşunu ayrı ayrı silip ardından güzelce kurutun. Sonraki tuşa geçmeden önce, bir önceki tuşun kurumasını bekleyerek diğerine geçin, kuruma işlemi çok kısa sürecektir. Temizleme işleminde kullanacağınız sirke eğer çok keskinse, orgunuzun tuşlarına zarar verebilir. Bu işlemden sonra orgunuzda bir miktar sirke kokusu oluşabilir. Sirke kokusunun atılmasını sağlamak için, org tuşlarını bir gün boyunca hava alan bir ortamda bırakarak orgunuzdaki sirke kokusundan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Temizleme işlemini yaptıktan sonra tuşların üstünü örterek toz oluşumunu önleyin. Orgu kullanmadığınız zamanlarda koruma kılıfında ya da bir örtü yardımı ile orgunuzu saklamaya çalışın. Bu şekilde toz oluşumuna engel olarak bu temizleme işlemini çok sık yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Uyarılar

 • Orgunuzda ne tür bir temizleme işlemi yapılacağından emin değilseniz bu konuda işin uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde pahalı ve zarif olan orgunuza ciddi zarar verebilirsiniz.
 • Orgu temizlemeden önce kesinlikle orgun enerji akışını kesin yani orgunuzun enerjisiz olduğundan, AC adaptörünün prize bağlı olmadığından emin olun.
 • Orgunuzun tuşlarını temizleme işlemi sırasında kesinlikle Alkol, benzin, tiner vb. kimyasallar kullanarak org tuşlarınızı temizlemeye çalışmamalısınız.

Temizlik İçin Gerekli Malzemeler

 • Kap
 • 3 adet yumuşak, beyaz bez (Silmekte 2 adet, kurutmakta 1 adet olmak üzere )
 • Sirke( fazla keskin olmamasına dikkat edin)
 • Ilık su
 • Bulaşık deterjanı
 • Çamaşır suyu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.