Oyuncak Bebekten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

02.12.2018
7.891
Oyuncak Bebekten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuk oyuncaklarından tükenmez kalem, toz, kir ya da hijyenini korunması için evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz temizleme yöntemleri.

Oyuncak Bebekten Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarma

Çocukların oyuncaklarında hijyenin önemli olması nedeniyle temizliği aksatılmamalıdır. Oyuncaklara bulaşan tükenmez kalem lekelerini çıkarmak oldukça zahmetli bir işlem olmaktadır. Özellikle de hemen ıslak bezle silinmesi durumunda lekenin yayılmasına neden olur. Evinizde bulunan malzemelerle birlikte tüketnmez kalem lekelerini ise çıkarmanın püf noktalarını biliyorsanız oldukça kolaydır.

 • 1 fincan limon suyu;
 • Kağıt havlu;
 • Su.

Limon suyu yüksek asit içermesi nedeniyle kurumuş tükenmez kalem lekelerini kolaylıkla çıkartabilmektedir. Çıkarma işlemi yapılırken sadece dikkat etmeniz gerekenler arasında hemen limon suyu dökülerek silinmemesi olacaktır. Taze kesilmiş bir limonun suyunun leke üzerine damlatılması sonrasında bezle silmek yanlış bir yöntem olacaktır. Bunun yerine ıslandıktan sonra kağıt havlu ile tampon yaparak lekeyi çıkarmayı denemelisiniz. Özellikle de renkli oyuncaklarda limon suyu kullanmalısınız.

Renkli olan oyuncaklara kolonya ya da amonyak sürülmesi ile birlikte oyuncakta leke çıksa dahi renginde açılmalar olabilir.

Peluş Oyuncak Temizliği

 • Elektrik süpürgesi;
 • Kabartma tozu;
 • Soda;
 • Poşet;
 • Su.

 

Peluş oyuncaklar çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği eşyalar arasında olmaktadır. Temizlik ve hijyeni evinizde bulunan malzemelerle yapmak mümkündür. İlk olarak tozlanmış oyuncağın elektrik süpürgesi ile çekilmesi önemlidir. Daha sonrasında ise oyuncağın içine sığacak kadar büyüklükte bir poşet almalı ve ılık suyun içerisine kabartma tozu, soda konularak karışım elde edilmelidir. Oyuncak poşetin içerisine konulur ve üzerine tamamını kaplayacak şekilde karışım dökülmelidir. En az 1 saat boyunca poşet içerisine kaldıktan sonra bütün mikropları emecek olduğu gibi kirlerini de temizleyeceğinden çıkartılmalıdır. Peluş oyuncakların çamaşır makinesine atılarak yıkamanız mümkündür. Fakat ısısını ayarlamanız oyuncakta bozulma olmamasını sağlar. Bu nedenle de Poşetten çıkardıktan sonra çeşme suyuna tutmalı ve ardından çamaşır makinesine atarak yıkamalısınız.

Pilli Oyuncak Temizliği

 • 1 yemek kaşığı bebek pudrası;
 • 1 bardak saf alkol;
 • Bez;
 • Sabun;
 • Sprey şişesi;
 • Ilık su.

Pilli oyuncaklar içerisinde bir mekanizma olması nedeniyle çamaşır makinesine atılarak yıkanması, oyuncağın bozulmasına neden olacaktır. Bu sebeple de temizliği için çok dikkat edilmelidir. Asla suyun altına tutarak ya da makinede yıkanması yanlış bir temizleme yöntemi olacaktır. Pil ile çalışan oyuncakların hem hijyeni hem de lekeyi çıkarmak için ilk öncelikle çok sert olmayan ve bez, keçe tarzı bir oyuncağın temizliği için lekenin olduğu kısım ılık suyla ıslatılmalıdır. Ardından katı sabun sürülmeli ve 10 dakika beklenmesinin ardından bir sprey şişesi içerisine bebek pudrası ve alkol konulması sonrasında üzerine su eklenip çalkalayın.

Lekeli bölüme püskürtmeli ve 5 dakika bekledikten sonra nemli bezle silinmelidir.

Bez Bebek Oyuncakların Temizliği

Kız çocuklarının en sevdiği oyuncaklar bez bebekler olmaktadır. Çocuk sağlığı için bez bebeklerin hijyenine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde oyuncaklar üzerinde olan kir, toz ve bakteriler sebebiyle çocuğunuz rahatsızlanabilir. Bu nedenle de bebek temizliği aksatılmadan yapılmalıdır.

 • 1 yemek kaşığı toz deterjan;
 • Ilık su.

Hijyenini sağlamak istediğiniz oyuncak bebekler için ilk olarak büyük bir leğene ihtiyacınız olacaktır. Elde yıkamak her zaman için makineye atılmasıyla birlikte sertleşme, görünümünü kaybetmeye neden olur. Bunun önüne geçmek için yumuşak oyuncak bebeklerin her zaman elde yıkamanız önerilmektedir. Toz ya da sıvı çamaşır deterjanına ihtiyacınız olacaktır. Orta büyüklükte bir bebek için 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Daha büyük olanlar içinse miktarı fazla koyun. Ilık su leğene koyup içerisine toz ya da sıvı deterjan eklemelisiniz. Köpük olana kadar karıştırmalısınız. Oyuncak bebek içerisine konularak her tarafı ıslatılmalıdır. 2 saat boyunca suyun içerisinde kalmalı ve sonra bir bezle silmelisiniz. Çeşmenin altında durulamalı ve suyu çıkana kadar bekletip asarak kurutmalısınız.

Oyuncakların Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Pil ile çalışan, plastik ya da sert malzemelerden üretilen oyuncakların asla çamaşır makinesinde yıkanmaması gerekmektedir. Makineye atacağınız zaman öncesinde üzerinde ki toz ya da kirin elektrik süpürgesiyle çekmelisiniz. Böylelikle daha temiz olmasını sağlarsınız. Çamaşır makinesine atacak olduğunuz oyuncak üzerinde kaç derecede yıkamanız gerektiği yazmıyorsa 30 derecede yıkamanız önemlidir. Burada dikkatli olmalısınız. Normal çamaşır deterjanı kullanmanız durumunda oyuncakların çok sert olmasına ve şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple çocukların çamaşırlarını yıkamak için özel üretilen çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı kullanmalısınız. Asla çamaşır suyu kullanmamanız da önerilmektedir.

YORUMLAR

 1. meryem dedi ki:

  ben bebeğimi silmeyi denedim ama olmuyo