Panjur Perdelerin Temizlenmesi ve Bakım Önerileri

09.01.2019
5.962
Panjur Perdelerin Temizlenmesi ve Bakım Önerileri

Panjur Perdelerin Temizlenmesi ve Bakım Önerileri

Panjur perdelerin tozlanmasını önlemek amacıyla ve çeşitli panjur perdelerin belirli aralıklarla yapılması gereken temizleme yöntemleri ve bakımı.

Stor Panjur Perdeler

Panjur perde çeşitleri arasında stor perdelere sahipseniz o zaman bunun temizlenmesi için kuru temizlemeler önerilmektedir. Stor panjur perdelerin üretimi sebebiyle kumaşı özel olmaktadır. Evde yıkanması durumunda yanmalar ya da yıpranmaların olmasına neden olur. Evinizde yapacağınız düzenli temizleme yöntemi ile birlikte kuru temizleme de yıkama süresini uzatmış olacağınızdan maddi açıdan sizi rahatlatacaktır. Stor perdelerin kullanımı ve temizlenmesinde öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Doğrudan kirletmekten kaçınmalısınız, kirli ellerle dokunulmamalıdır, cam silerken daha dikkatli olunmalıdır;
 • Perdelerin yuvasından çıkmasını önlemek amacıyla açarken ya da kapatırken nazik davranılmalıdır;
 • Tozunu almak için her zaman fırça ya da elektrikli süpürgeden yardım alınmalıdır;
 • Islak bezle silinmesi deforme olmasına neden olur. Kumaş üzerinde deforme olmayı engellemelisiniz.

Roma Tipi Panjur Perdeleri

Ülkemizde en çok kullanılmakta olan perdeler arasında panjur perde çeşitleri arasında Roma panjur perdeleri bulunmaktadır. Evinizde kolaylıkla temizlemesini gerçekleştirecek ve sizlerin yapacağınız bakım sayesinde de uzun ömürlü olacaktır. Roma panjur perdeleri hem ıslak temizleme hem de kuru temizleme için gerçekleşecektir. Bunun için yapacağınız öncelikle şu adımları izleyerek temizlemek olacaktır.

 • Perde geniş bir alana serilmelidir. Kat kat iz olmaması için mutlaka geniş bir alanda temizliği gerçekleştirilmelidir;
 • Arap sabunu ya da beyaz sabun gibi doğal sabunlar kullanarak temizlemelisiniz;
 • Her defasında ılık suyla yıkanmaya özen göstermelisiniz;
 • Duruladıktan sonra kurumadan kullanmamalısınız.

Geniş bir zemine serdiğiniz perdenizin her daim ılık suyla birlikte ıslatmanız gerekmektedir. Bu perdelerin  ıslatılmasının ardından doğal olan sabunlardan biri tercih edilmelidir. Köpürtülmeli ve hiçbir fırça ya da sünger kullanılmamalıdır.

Sonrasında ise bol suyla durulamalı ve mekanik kısmı zedelenmemesi için yerde tam olarak suyunun akması sonrasında asmalısınız.

Ahşap Panjur Perdeler

Panjurların ahşap olması durumunda çok fazla tozlanması sebebiyle temizliğinin aksatılmaması gerekmektedir. Uzun ömürlü kullanımının olması isteniyorsa hava şartları da göz önüne alınmalı ve bundan dolayı da yıpranması engellenmelidir. Bunun için şu adımları izlerseniz ahşap panjur perdelerin daha uzun ömürlü kullanımına kavuşmanız mümkün olacaktır.

 • Ahşap kepenklerin temizlenmesi için elektrikli süpürgeden yardım almalısınız. Evinizin tozunu alıyorken mutlaka panjurun da tozunu almayı aksatmamalısınız. Her şerit dikkatli bir şekilde süpürülmelidir;
 • Ahşap kepenklerin her ay düzenli olarak sprey parlatıcı kullanılarak parlatılması gerekmektedir. İklim şartları da göz önünde tutulduğunda mutlaka dayanıklı olması için parlatılmalıdır;
 • Özel panjur fırçası kullanılarak tozların fırçalanması ve sonrasında ise nemli bir bezle silinmelidir.

Ahşap kepenklerin temizleme işlemi sırasında çok ıslak bezle silinmemelidir. Senede bir defa olmak üzere cilalanması da ömrünün daha uzun olmasında etkili olacaktır.

Ayrıca panjurları silerken asla sabun ya da deterjan gibi malzemeleri kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Jaluzi Perdelerin Temizliği

Plastik olan panjur türü için genel temizlik yapılması şart olmaktadır. Aksatılması durumunda kullanım ömrünün azalmasına neden olacaktır. Haftalık olarak temizlenmesi durumunda kirlenmesini önlemiş olacaksınız. Temizliği ise diğer panjur perde çeşitlerine göre daha kolay olmaktadır. Şu adımları izlemeniz önemlidir:

 • Tozlarını almak için toz fırçası ya da elektrikli süpürge kullanmanız önerilmektedir. Her şerit özel olarak tozlardan arındırılmalıdır;
 • Temiz ve nemli bir bezle silmeniz gerekmektedir. Bütün şeritleri aynı yönde silmeye dikkat etmelisiniz;
 • Sildiğiniz bezi sık sık değiştirmelisiniz.

Bu tür perdelere zarar vermeden temizlemek için her şerit için temiz bir çoraptan faydalanabilirsiniz. Bunun için temiz çorap hafif nemlendirilmesinin ardından daha sonrasında ise elinize geçirmeli ve tek tek silmelisiniz. Çorap sık sık yıkanmalıdır.

Dikey Kumaş Panjurlar

Dikey kumaş perdeleri temizleme yöntemi sırasında kullanılmakta olan kumaşın türü çok önemlidir. Türüne göre kuru ya da ıslak temizleme yöntemlerinden biri tercih edilmelidir. Her zaman için suyun ve deterjanın pH değerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Arap sabunu gibi doğal sabunların kullanarak temizlemelisiniz. Islak temizleme yöntemini kullanmak için öncelikle perdeleriniz ılık suyla ıslatılmalı ve ardından doğal bir deterjan konularak köpürtülmesinin ardından durulanmalıdır. Sonrasında ise kendiliğinden kurumalıdır.

Panjur Perde Kullanım Önerileri

Panjurların sık sık kirlenmesini önlemek için bulunduğu odanın çok fazla tozlu olmaması gerekmektedir. Ayrıca sigara dumanı da panjurların zamanla sararmasına neden olacağından panjur olan oda içerisinde sigara içilmemesine dikkat edilmelidir.

Toz alınması için her zaman özel fırça ya da elektrikli süpürge kullanılarak tozunun alınması gerekmektedir. Birçok kişinin tercih ettiği temizleme yöntemi kuru temizleme olmaktadır. Sizler evinizde temizleme yöntemlerini kullanacağınız zaman asla kimyasal maddelerden kullanmamalı ve doğal şampuan ya da Arap sabunu kullanarak temizlemesini gerçekleştirmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.