Pantolondan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarma Yöntemleri

16.07.2017
6.656
Pantolondan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Gün içinde çeşitli lekelere maruz kalan pantolonlarımızın başının en çok derde girdiği lekeler tükenmez kalem lekeleridir. Bu lekeleri çıkarmak için ne yapmalıyız? İşte pratik yöntemleri…

Tükenmez kalem Lekesi

 

Tükenmez kalemler hayatımızda oldukça kalıcı bir yere sahiptir. Günlük hayatımızda, işte, okulda ve daha bir çok alanda bu kalemleri kullanırız. Ancak bu kalemlerin mürekkebinin akma ihtimali hepimizin canını sıkar. Hele ki kumaş pantolon gibi yüzeylere geldiyse bu lekelerle baş etmek daha da zor bir hal alacaktır. Peki tükenmez kalem lekeleri pantolondan nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

Mürekkep asidik bir maddedir ve kumaş gibi gözenekli yüzeylere içeriğindeki yoğun pigmentler sayesinde kolayca tutunur. Burada kurursa bu lekeleri çıkarmak çok daha güç bir hal alacak demektir. Bu nedenle lekeyi fark eder etmez müdahale etmek çok önemlidir. Aksi takdirde kalıcı izlerle başınız derde girecektir.

Bu kalemler içerisindeki mürekkebi çözdürecek maddeler asitli maddelerdir. Boya inceltmede kullanılan tiner gibi çözücü maddelerde bu lekeleri kumaşlardan uzaklaştırmayı sağlayacaktır. Pantolon kumaş gibi kalın kumaşlardan bu lekeleri çıkarmak daha zordur. Ancak imkansız değildir. Şimdi nasıl yapacağımıza bir bakalım…

Pantolondan Çıkarma Yöntemleri

Pantolon kumaşı gibi derin gözenekli kumaşlara bu lekeler bulaştıysa işiniz biraz daha zor olacak demektir. Ancak her yüzey için olduğu gibi bu yüzeylerden de izleri yok etmenin yolları vardır. Burada yardımımıza asidik çözeltiler yetişecektir.

 

Benzer kimyasallar birbirleri içerisinde çözünür. Bu durum leke çıkarmada seçilecek kimyasalın cinsini belirlemede yardımcı olacaktır. Leke mürekkep lekesi gibi asidik yapıda bir leke ise asitli çözeltiler lekeleri yok etmeyi sağlayacaktır.

Yapmanız gereken ilk işlem lekenin kurumasını önlemektir. Leke kuruduğu takdirde çıkarmak çok daha zor olacaktır. Mürekkep kolay kuruyan bir madde olduğundan lekeyi nemli tutmak için bulabileceğiniz alkollü bir çözeltiyle işe koyulmalısınız. Örneğin; kolonya veya el dezenfektanı gibi bir maddeyi doğrudan leke üzerine sıkın ve diğer adımlara geçene kadar kurumasını önleyecek şekilde işlemi tekrarlayın.

Saç Spreyi

Saç spreyi içerisindeki ana maddelerden biri de alkoldür. İçeriğindeki alkol tükenmez kalem izlerini yok etmekte ve yüzeyde tutmakta yardımcı olacaktır. Leke tamamen ıslanana kadar leke üzerine herhangi bir saç spreyini püskürtün. Eğer leke tazeyse hemen akıp gidecektir. Ancak ardından çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

Amonyak

Tükenmez izlerini çıkarmada en etkili yöntemlerden biri de amonyaktır. Standart amonyak ile bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Pantolonunuzun üzerindeki leke üzerine doğrudan amonyak dökün. Birkaç dakika beklettikten sonra nemli bir bez ile kumaşı iyice ovun. Beze bir miktar bulaşık deterjanı da eklemeniz etkisini arttıracaktır. Leke çıkar çıkmaz yıkamaya alabilirsiniz.

Diş Macunu

Jel olmayan florürlü beyaz diş macunları aslında tam bir leke avcısıdır. Tükenmez izlerini yok etmede en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Leke üzerine bir miktar sıkın ve kumaşa parmaklarınızla yayın. Ardından pantolonunuzu yıkayabilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

Beyaz Sirke

Bir çok lekeyi özellikle kumaşlardan çıkarmada oldukça etkili olan bu yöntem mürekkep lekeleri için de en büyük yardımcımız olacaktır. Yapmanız gereken tek şey leke üzerine doğrudan bir miktar beyaz sirke döküp ardından mısır nişastasını üzerine eklemeniz. Lekenin üzerine iyice yayın ve çamaşır makinesinde yıkayın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.