Kot ve Kumaş Pantolondaki Boya Lekelerini Çıkartmak İçin Ne Yapılmalıdır?

05.07.2017
7.496
Kot ve Kumaş Pantolondaki Boya Lekelerini Çıkartmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Pantolon üzerinde bulunan boya lekelerini çıkartmak için mutlaka boyanın fazlalık kısımlarını almak gerekir. Bu sayede leke temizliği için uygun bir zemin hazırlanır.

 

Pantolondan oya lekesi çıkarma ve temizleme konusunda aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır. Evde bulunan eşyaları ve belli başlı deterjanları kullanarak kot pantolondan ve giysilerden boya lekelerini hemen çıkartabilirsiniz. Su bazlı boyalardan kaynaklı lekeleri çıkartmak için;

Su bazlı boya lekesi olan kot ya da kumaş pantolonlardan leke çıkartmak için öncelikli olarak lekeli bölgeyi yıkamanız gerekir. Lekeyi arka kısmından suya tutun ve su berraklaşıncaya kadar bu şekilde bekletin. Az düzeyde kalan leke için çamaşır deterjanı uygulayın ve elinizde çitileyin. Ardından kot pantolonu çamaşır makinesinden yıkamaya atın.

Yağlı ve Kuru Boyalar Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler;

  • Tiner
  • Bulaşık deterjanı

Yağlı boya lekesi çıkarma işleminde direkt olarak su kullanılmaz. Boya için üretilmiş olan tiner ve bakım ürünleri kot ve kumaş pantolonlarda daha etkili olur. Yağlı boyalar sert kimyasallar olduğu için bu ürünler kullanılır. Boya lekesi üzerine tiner dökülür ve birazcık beklenir. Ardından lekeler yıkanmadan önce bulaşık deterjanı üzerine dökülür ve elde yıkanır.

Kuru Boyalar

Gerekli Malzemeler;

  • Spatula ya da tereyağı bıçağı
  • Alkol bazlı temizleyiciler
  • Deterjan ve ılık su

Kuru boyalardan kaynaklı leke sorunlarından kurtulmak için öncelikli olarak kot pantolonun üzerinde bulunan lekelerin fazlalıkları spatula ya da tereyağı bıçağı gibi kesici olamayan bir cisim ile kazınmalıdır. Ardından alkol içeren temizleme ürünlerinin kullanımı yapılmalıdır.  Boya lekesi üzerine bu arz ürünler direkt olarak uygulanır ve lekenin çıkması için biraz beklenir. Sonrasında çamaşır deterjanı dökülerek ılık su ile yıkanır. Kot pantolon iyice durulanmalı ve doğal yollar ile kurumaya bırakılmalıdır.

Lekeler Hızlı Nasıl Çıkar?

Tineri ya da Terebentin Kullanımı

 

Bu tarz ürünler kimyasal ürünler olduğu için mutlaka eldiven ve gözlere gözlük takılmalıdır. İşleme başlamak için boyanın fazlası spatula ile kazınır. Kot pantolondaki boyaların lekesini çıkartma için lekenin arkasına kağıt havlu yerleştirilir. Lekeli bölgeye tiner dökülür ve parmaklar yardımı ile boya sürtülür. Ardından hemen çamaşır deterjanı dökülür ve yine parmaklar yardımı ile boya sürtülür. Kıyafet bu şekilde bir gece boyunca suyun içinde bekletilir ve ertesi gün çamaşır makinesinde yıkanır.

Saç Spreyi Kullanımı

 

Kot pantolonda var olan boya lekesi bölgesine sprey sıkılır. Hafifçe bir fırça ya da bez yardımı ile silinir. Sertçe sürtünürseniz kumaşınıza kalıcı olarak zarar verebilirsiniz. Ardından çamaşır makinesinde uygun programda yıkanır.

Basit bir Deterjan Kullanımı

 

  • Kumaş üzerinde bulunan boya lekesi ıslaksa hemen silinir. Kuru ise kazıma işlemi yapılır.
  • Kumaşın arka kısmından ılık su ile yıkama yapılır. Su duru şekilde akasıya kadar devam edilir.
  • Bulaşık deterjanı dökülerek ılık su ile güzelce sorun olan bölge tekrardan yıkanır.
  • Kalan lekeden tamamen kurtulmak için ön yüzeyi çevrilir ve bulaşık deterjanı uygulaması tekrar yapılır. Bu uygulamadan sonra kıyafet yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkanır. Ardından kuruması için hava alacak bir alana asılarak bekletilir. Bu aşamada hızlı hareket etmek ve beklemeden lekeye müdahale etmek gerekmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.