Pantolon ve Kumaşın Üzerine Yapışan Sakızlar Nasıl Çıkartılır?

30.06.2017
4.536
Pantolon ve Kumaşın Üzerine Yapışan Sakızlar Nasıl Çıkartılır?

Pantolon üzerine yapışan lekeler için yapılacak olan en güzel uygulama soğutma işlemlerinin yapılmasıdır. Bu işlem için saç spreyi ya da buz uygulaması yapılması gerekir.

Pantolona Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Buz Uygulaması

 

Buz yardımı ile yapışan sakız lekesi kumaş ve pantolonlardan nasıl çıkar, sakızın elastik dokusunu buz ile kaybettirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Buz küpleri bir poşetin içine konulur. Diğer bölgelere yapıştırmayacak şekilde sakız lekesi olan bölgenin tam olarak üstüne konulur. Hatta pantolon katlanarak ve sakızlı kısmı üste gelecek şekilde poşetin içine yerleştirip buzdolabının difiriz kısmına da konulabilir. Sakız lekesi kumaş ve pantolondan nasıl çıkar kapsamında sorunun büyüklüğüne göre difirizde 2 ya da 4 saat arasında bekletmeniz gerekir. Sonra kıyafet olduğu yerden çıkartılır ve keskin bir tereyağı bıçağı ile olduğu alandan sıyrılır. Sıyırma işleminde zorlanıyorsanız kesinlikle sakız lekesi difirizde biraz daha bekletilmelidir.

Sıcak Su Uygulaması

 

Sakızın genetik yapısı ile oynayarak da lekeyi kolay şekilde çıkartabilirsiniz. Sıcağın etkisinde kalan sakız lekesi yapışkanlığını kaybeder ve olduğu alandan sıyırma işlemi ile çıkar. Kaynar suyun içine sakızlı pantolon batırılır ve bekletilir. Sonra tereyağı bıçağı ile sıyrılır. Kalan lekelerin çıkması için diş fırçası ile sakız lekesi fırçalanır. Bu işlem için ketle su kaynatıp lekenin üzerine dökebilirsiniz.

Fındık Yağı Uygulaması

Sakız lekesi konusunda uygulanan bitkisel çözümler arasında en etkili olanı fındık yağı kullanımıdır.  Sakız lekesi olan bölgeye fındık yağı sürülür. Yağın sürülmesinden sonra yaklaşık olarak 6 ila 10 dakika boyunca beklemek gerekir. Sonrasında spatula ya da tereyağı bıçağı ile sakız olduğu alandan sıyrılarak temizlenir. Kalan parçalar ve yağın kalan lekesinin çıkması için mutlaka pantolon yıkama talimatlarına göre yıkanır.

Diğer Yöntemler İle Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Ütü Uygulaması

 

Sakızın yağışmış olduğu kumaşın üzerine yağlı kâğıt serilir. Yağlı kâğıt bulunmuyorsa fırın kâğıdı da serebilirsiniz. Isınmış ütü ile sakızın olduğu bölge 1 dakika boyunca ütülenir. Sakız ısının etkisi ile kıyafetten ayrılacak ve yağlı kâğıdın üzerine yapışacaktır. Yalnız bu uygulama ütünün içinde su olmaması gerekir. Su buharlaşma yapacağı için sakızın çıkmasına engel olur.

Aseton Uygulaması

 

Kumaşın ya da pantolonun üzerine sakızın yapışmasından sonra bu bölgeye aseton sıkın. Aseton bölgenin olduğundan düzgün şekilde nemlenmesini sağlar. Nemlenen bölgeden sorun spatula ya da tereyağı bıçağı ile sıyrılarak temizlenir. Kalan kalıntılar için sünger kullanımı yapılması gerekir. Aseton oldukça iyi bir çözücü olduğu için geri kalan lekeler sünger ile olduğu bölgede kolay ve hızlı şekilde çıkar.

Sirke Uygulaması

 

Sirkenin yüksek düzeyde asidik özelliği bulunur. Bu özelliği sayesinde leke çıkara konusunda uzmandır. Bu işlem hem elma hem de üzüm sirkesi ile yapılabilir. Yapışan sakızın büyüklüğüne göre 1 fincan ya da daha çok sirkeyi kaynatın. Kaynata işlemi mikro dalga fırında da yapılabilir. Isıtılan sirkeyi sorun olan bölgeye dökün. Diş fırçası yardımı ile hızlı şekilde fırçalama yapın. Kalan lekeler için ısıtılan sirkeyi tekrar dökün ve fırçalayın. Ayrıca sirke soğursa mutlaka ısıtılması gerekir.

Saç Spreyi Uygulaması

 

Saç spreyinin özelliğinden kaynaklı olarak sakızın soğutulmasını sağlar. Bu sayede yapışkan özelliği tamamen ortadan kalkar. Saç spreyi sorunun üzerini sıkılır. Bol sıkmak sakızın tüm özelliğini kaybetmesine yardımcı olur. Sonrasında hızlı şekilde spatula veya tereyağı bıçağı ile sıyırma işlemi yapılır. Saç spreyi evde bulunan ve lekenin çıkmasına olanak sağlayan en büyük yardımcıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Yardım Basvurusu