Parkedeki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

17.07.2017
5.785
Parkedeki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parke iç mekanlarda hem şıklığıyla hem de kullanışlı oluşuyla tercih sebebidir. Bu zeminlerde oluşan lekeleri zemine zarar vermeden temizlemenin çeşitli yolları vardır. Peki bu lekeler nasıl temizlenir?

Parke Bakımı ve Günlük Temizliği

 

Parke özellikle ev ve ofislerimizde güvenle kullandığımız zemin malzemeleridir. Günlük olarak temizlik ve bakımı yapıldığında en uzun ömürlü yer döşemelerinden biridir. Özellikle estetik açıdan göze hitap etmesi bir diğer tercih sebebidir. Ancak her yüzeyde olduğu gibi bu yüzeyde de kendine özgü temizlik yöntemleri uygulanmalıdır.

Parkeler doğal ahşap ise mutlaka cilalanmalıdır. Aksi takdirde suya karşı dayanıksız olur ve temizliği oldukça güç bir hal alır. Bu durumu önlemek için senede iki kez cilalama işlemi uygulanmalıdır. Ahşap yüzeyler bu sayede suya ve çiziklere karşı korunmuş olur.

Günlük bakımı için özel olarak geliştirilmiş yer silme solüsyonlarından yararlanabilirsiniz. Çok sabunlu çözeltilerle yerlerinizi silmekten kaçınmalısınız. Bu parkenin mat bir görünüme kavuşmasına sebep olur. Aynı şekilde asitli çözeltilerin yoğun olarak uygulanması da benzer sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple bu çözeltilerden yararlanacaksanız bile su ile incelterek uygulamanızda fayda vardır.

Parke Üzerindeki Lekeler

Parke üzerindeki lekeler ile her gün karşılaşabiliriz. Yere dökülen yemekler, içecekler, boyalar bu lekeleri oluşturur. Günlük bakım ve temizliğinin yanı sıra bu lekelerle başımız dertte ise yeni yollar uygulamamızda fayda vardır. Lekeleri yüzeyden uzaklaştırmak için öncelikle lekenin fazlasını metal veya plastik bir gereçle yüzeyden sıyırmalıyız. Ardından kullanacağımız yöntemi belirleyerek işe başlayabiliriz.

 

Laminat zemin üzerindeki kirleri öncelikle vakumlama yöntemi uygulayarak temizlemeliyiz. Ardından lekenin cinsine göre laminat zemine zarar vermeyecek bir yöntem belirlemeliyiz.

Badana yaparken boyanın laminat zemin üzerine damlamamasına özen göstermeliyiz. Çünkü bu lekeler kurursa çok zor çıkar ve çıkarken yüzeyin kaplamasını da beraberinde götürebilir. Yapıştırıcı gibi lekeleri çıkarmak için genellikle yağlı formüllerden yararlanmamız daha doğru olacaktır. Laminat zemine zarar vermeden bu lekeleri çıkarmak esas amacımız olmalıdır.

Yağ Lekelerini Temizleme

Yağ lekelerini bu zeminlerden çıkarmak için uygulayabileceğimiz iki tip yöntem vardır. Yağ lekesi henüz tazeyse bulaşık deterjanı ve su alaşımından yararlanmamız yeterli olacaktır. Ancak kurumuş olan lekeler için asitli çözeltilerden yararlanmamız gerekebilir. Bunun için beyaz sirke ilk tercihimiz olmalıdır. Su ile incelterek temiz bir bez yardımıyla uygulayacağımız beyaz sirke zorlu yağ lekelerini ve yemek artıklarının bırakacağı izleri çıkaracaktır. Aynı şekilde karbonat ve limon alaşımı da bu lekeleri çıkarmada oldukça etkilidir. Bu karışımı özellikle laminat parkede güvenle uygulayabilirsiniz.

Boya Lekelerini Temizleme

Boya lekelerinin fazlasını öncelikle kazıyarak ancak bu işlemi yaparken parkeye zarar vermemeye özen göstererek çıkarıyoruz. Ardından kalan izler için izopropil alkol ile bölgeyi güzelce siliyoruz. Eğer yağlı boya izleriyle uğraşıyorsak zeytinyağı ile lekeyi yüzeyden uzaklaştırabiliriz. Aynı zamanda WD-40 da bu lekeleri yüzeye zarar vermeden çıkaracaktır. Siyah boya lekeleri için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Yapıştırıcı Lekelerini Temizleme

Yapıştırıcı lekeleri en zorlu lekelerden biridir. Ancak WD-40 ile bu lekeleri yüzeye zarar vermeden çıkarabilirsiniz. Burada yağlı çözeltilerden yararlanmanız gerekecektir. Gaz yağı da bu lekeleri kolaylıkla çıkaracak bir diğer yöntemdir. Bandın yapıştırıcı etkisini yok etmek için yağlı çözeltilerden yararlanıyoruz. Yapıştırıcıyı yüzeyden çıkaracak diğer yöntemde asetondur.

YORUMLAR

  1. Salih dedi ki:

    Öncelikle iyi çalışmalar kolay gelsin
    Sorum şu tıkalı lavabo yu açmak için kullandıkları kimyasal parkeme bulaştı ve leke yaptı bunu söküm değişim ve parkeme zarar vermeden temizleyebileceğim bir temizleme ürünü varmıdır iyi çalışmalar