Sigara Lekesinden Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

14.07.2017
7.328
Sigara Lekesinden Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Sigaranın meydana getirdiği lekelerden kurtulmak için mutlaka düzenli şekilde temizlik yapmak gerekir. Temizliği geciktirmek lekelerin zor çıkmasına sebep olacaktır.

Halıdan Leke Çıkarma

 

Sigara lekeleri nasıl temizlenir kapsamında gerekli olan malzemeler içinde;

  • Elektrik süpürgesi
  • Sirke
  • Su
  • Temiz bez

Sigara kokusu sindiği zaman ağır ve çıkması zor olan bir koku meydana getirir. Özellikle halıların sık şekilde silinmemesi yüzünden bu kokunun ve lekenin çıkmasını zorlaştırır. Halıdaki sigara lekesi ve kokusunu gidermek için öncelikli olarak külü dökülen yerleri elektrik süpürgesi ile iyice temizlemek gerekir. Ardından halıdaki sigara lekesi için sirkeli su hazırlanır. Sirkeli su yardımı ile halı iyice temizlenir. Yalnız halıdaki sorun sigara yanık lekesi ise bu uygulama işe yaramaz. Bunun için zımpara uygulaması yapılması gerekir. İnce zımpara yardımı ile halıdaki yanık zımparalanır. Yanık bastırılmadan zımparalanmalıdır. Ardından yanık bölge elektrik süpürgesi ile vakumlanmalıdır. İşlemin bitmesinden sonra kalan yanık bölgeler ince uçlu makas ile kesilir ve sirkeli su ile silinir. ardından durulama işlemleri yapılır.

Koltuktan ve Deri Kumaştan Leke Çıkarma

 

Evde ve arabadaki koltuklardaki sigara kokusu sorunun yanında meydana gelen en büyük sıkıntı yanık izleridir. Ev ve arabadaki koltukların kumaşları su geçirmez özelliğe sahipse sabunlu su ile sildiğinizde sinen sigara kokusu lekeleri temizlenir. Koltuktaki kül ve sigara kokusu su geçiren kumaşlarda ise sabunlu su ile silme işlemlerini çok ıslamadan yapmalısınız. Koltuktaki sorun yanık ise danteller, boncuklar ve benzeri ürünler ile değerlendirmeler yapabilirsiniz. Sigara lekesi nasıl çıkar kapsamında koltukta mutlaka durulama yapılmalıdır.

Deri Kumaş

Deri kumaşlarda meydana gelen sorunlar için en güzel çözüm arap sabunu kullanımı yapmaktır. Sigara lekesi nasıl çıkar kapsamında uygulamadan sonra mutlaka durulama yapılır. Aksi takdirde arap sabunu izleri kumaş ya da koltuk üzerinde kalır.

Diğer Alanlarda Kokusundan Kurtulma

 

Kıyafetten ve Kumaştan Çıkarma

Elbiseden sigara kokusu nasıl çıkar kapsamında ipek ve yünlü kumaşlar dışında kalanları temizleme konusunda çamaşır makinesini kullanmak yeterli olacaktır. İpek ve yünlü kumaşlardaki kül ve sigara lekesi içinde bol oksijenli su ile yıkama yapılmalıdır.

Camdan Çıkarma

 

Sigara lekesi nasıl temizlenir kapsamında cam temizliği ve cam küllük temizliği için tuz ve limon kullanımı yapılır. Tuz ve limon karışımı ile küller ile camlar ovulur. Ardından mutlaka su ile durulama ve kurulama işlemleri yapılarak lekeler çıkar.

Elden Çıkarma

 

Eldeki, parmaktaki sigara kokusu ve sarı lekesini çıkartmak için limon oldukça etkilidir. Limonu yarıdan kesin ve içini yarısına kadar sıkın. Parmaklarınızı limonun kabuklarının içi ile ovun. Bu uygulama tırnakta bulunan sarı lekeleri de ortadan kaldırır. Ayrıca ellerinizi de limon ve mandalina ile ovduğunuzda sigara kokusu anında çıkar.

Fayanstan Çıkarma

Fayans üzerine koku dışında sarı lekeler sinmektedir. Sarı lekeler için kullanılacak olan en etkili çözüm çamaşır suyu kullanımı yapmak gerekir. Su ile karıştırılan çamaşır suyu temiz bir bez ile kullanılmalıdır. Fayanslar birkaç kez silinerek temizlenir ve ardından ılık su ile durulanır. Çamaşır suyu kalıntısı kalmaması için durulama birkaç kez yapılır.

Duvardan Çıkarma

Duvardaki sigaranın yarattığı sarı lekeleri ve kokuları çıkartmak için ılık suyun içine çamaşır suyu katılır. Temiz bir bez yardımı ile bastırmadan silinir. Ardından mutlaka durulama birkaç kez yapılmalıdır. Durulama yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Çamaşır suyu kullanımlarınde kişilerin dikkatli olması ve eldiven ile temizlik yapması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.