Kıyafetlerimize Bulaşan Pas Lekelerinden Kurtulmak İçin Etkili ve Pratik Yöntemler

11.07.2017
6.056
Kıyafetlerimize Bulaşan Pas Lekelerinden Kurtulmak İçin Etkili ve Pratik Yöntemler

Kıyafetten pas lekesi nasıl çıkar, tişörtten pas lekesi nasıl çıkar, beyaz gömlekten pas lekesi nasıl çıkar, kottan pas lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevabını arıyorsanız buyurun cevaplar yazımızda.

Kumaşlardaki Pas Lekeleri

 

Kimi zaman bir tamirat tadilat işiyle uğraşırken, kimi zaman ise hiç farkında olmadan sürtündüğümüz bir yerden üzerimize paslanma lekeleri bulaşabilir. Kimi zaman ise makinemizin içinde paslanma varsa kıyafetlerimiz, havlularımız veya perdelerimiz gibi kumaşlarımız da bu lekelerden nasibini alabilir. Böyle bir paslanma lekesi giysimize bulaştığında bu gömlekteki pas lekesi nasıl çıkar, bu havludan pas lekesi nasıl çıkar, bu elbise üzerindeki pas lekesi nasıl çıkar, bu tülden pas lekesi nasıl çıkar diye düşünmenize gerek yok. Bu lekeler her ne kadar zor lekeler olsa da hepsini çıkarmak için basit ama etkili yöntemler var.

Çok zor lekeler olarak bilinen bu lekeleri çıkarmada en pratik yöntem lekenin üzerine limon sıkıp biraz da tuz döküp 5 dakika beklettikten sonra ovmaktır. Bu yöntemle birçok kumaşta oluşan bu kirden kurtulmamız mümkündür. Ancak bu yöntem de her paslanma lekesinde veya her tür kumaşta işe yaramayabilir.

Bu yöntemi uygulayıp istediğimiz sonucu alamadıysak da paniğe gerek yok. Şimdi gelelim diğer yöntemlerle farklı kumaşa sahip kıyafetlerdeki pas lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına.

Farklı Giysilerdeki Paslanma Lekesini Çıkarma Yöntemleri

 

Aslında bu kalıntılardan kurtulmak için en basit ve en etkili olan yöntem limon yöntemidir. Limon kumaşın lekeli kısmına bolca dökülür, henüz ıslakken üzerine tuz ilave edilir ve birkaç dakika beklenir. Daha sonra da bu alan ovulur. Ovma işlemi bittikten sonra temizlemek istediğimiz kumaş güneşin altında kurumaya bırakılır. Limon suyu buharlaşıp kumaştan ayrıldıkça lekeyi de beraberinde götürecektir. En son kuruduğunda su izi gibi bir iz kaldıysa da bu izi temizlemek istediğimiz kumaşın cinsine uygun bir programda iyi bir deterjanla yıkayarak yok edebiliriz. Ancak eğer beyaz gömleklerimiz için bu yöntem yeterli olmayabilir. Bunun da çözümü profesyonel temizleyicilerdir. Bu kimyasallar bu konuda yardımcımız olacaktır.

Kot Kumaştaki Paslanma Lekeleri

Kot kumaşlar diğer birçok kumaş türüne göre çok daha dayanıklı olduklarından bu  tür kumaşlarda daha farklı bir yönteme de başvurabiliriz. Bu konuda bize birçok amaçla kullanılan ve artık temizlikte de en büyük yardımcılarımızdan biri olan WD-40 yardımcı olacaktır. WD-40`ın paslanma önleyici etkisi kot kumaşlarımıza uyguladığımızda bu oluşumları tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu uygulamadan sonra kalan izi yok etmek için de yine kotun cinsine uygun programda yıkama yaparak kotumuzu eski haline getirebiliriz.

Hassas Giysiler

Hassas giysilerimizde limon yöntemi bazen asit içerdiğinden dolayı giysilerimize zarar verebilir. Bu kalıntılardan kurtulmak isterken giysilerimizden olabiliriz. O zaman gelelim hassas giysilerdeki pas lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına. Bu tür hassas kumaşlarda profesyonel kuru temizleme sıvılarına başvurmalıyız. Yine kumaşımızın türüne göre tercih edeceğimiz bu sıvılar paslanma lekelerini de kolaylıkla çıkaracaktır.

Beklemiş Lekeler

Bir başka durum da uzun süre beklemiş ve tabaka haline gelmiş paslanma lekeleridir. Gelelim bizi biraz daha uğraştıracak olan beklemiş pas lekesi kıyafetten nasıl çıkar sorusunun cevabına. Bu tarz kalıntıları temizlemek için ise öncelikle kumaşın üzerindeki bu kalıntıyı kazımamız gerekecektir. Ancak bu işlemi plastik bir spatula veya kredi kartı gibi bir malzeme ile yapmalıyız ki kıyafetimiz zarar görmesin. Sonrasında yine aynı yöntemlerle bu kiri kolaylıkla çıkarabiliriz. Artık giysideki pas lekesi nasıl çıkar, pas lekesi kumaştan nasıl çıkar diye düşünmeye gerek yok. Bu yöntemler her zaman işe yarayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.