Metalden Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

09.07.2017
6.300
Metalden Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Metaller hayatımızın her alanında kullandığımız malzemelerdir. Ancak zamanla yüzeylerinde paslanma belirtileri oluşur. Pas metal üzerinde kalıcı lekeler bırakır. Peki paslı metal nasıl temizlenir? İşte yöntemleri…

Metaldeki Pas Lekesi

 

Metal eşyalar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkar. Her gün kullandığımız tencereler, kaşıklar,bıçaklar, veya diğer eşyalar metaldendir. Bu eşyaların bakımını düzenli yapsak da bazen pas lekelerine maruz kalabiliriz. Bu lekeleri metal yüzeylerden çıkarmak çok zor olabilir. Ancak doğru yöntemler uygulandığında imkansız değildir. Çelikte pas lekesi çıkarmanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemleri sizin için derledik…

Kaşıklardaki bu lekeleri çıkarmanın en basit yolu asidik çözeltilerden yararlanmaktır. Her gün kullandığımız kaşıkların bu lekelerle dolu olmasını istemeyiz elbette. Bu sebeple belirli periyodik aralıklarla çelik eşyalarımızın bakımını asidik çözeltilerden yararlanarak yapmalıyız.

Çelikten yapılmış eşyalarda sık sık bu lekelerle karşılaşırız. Ancak bulaşık makinesinde yıkayarak bu lekelerden kurtulamayız. Bu sebeple alternatif yollar ararız. Bu yöntemlerden en çok işinize yarayacak olanları asidik çözeltilerdir. Bu lekeleri yüzeyden uzaklaştırmak bu çözeltiler ile zahmetli bir iş olmaktan çıkar. Kolaylıkla yüzeyi terk ederler ve hijyen sağlamış olursunuz. Peki kaşıklardaki pas lekesi nasıl çıkar? İşte yöntemleri…

Beyaz Sirke ile Hijyen Sağlayın

Metaller hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız elementlerdendir. Zamanla asitlerin yıpratması sonucu bu malzemelerin üzerinde pas lekeleri oluşur. Özellikle çelik ve bakır üzerindeki bu lekeler bizi bir hayli zorlar. Bakır ve çelik yüzeyleri bu lekelerden arındırmak için asidik çözeltiler işe yarayacaktır. Sıradan deterjanlarla bu kalıntılardan kurtulmanız pek mümkün değildir. Peki bu lekeler nasıl temizlenir?

 

Bakır üzerindeki bu lekeleri yok etmek için üretilmiş solüsyonlar mevcut olsa da bunlar yeterli gelmeyebilir. Bakırı temizlemek için en uygun yöntemlerden biri beyaz sirkedir. Beyaz sirke kir ve pas tabakasını yüzeyden atmayı sağlayacaktır.

Çelik ve bakır yüzeyindeki bu lekelerden kurtulmak için beyaz sirkeden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken doğrudan beyaz sirke kullanmanız çelik veya bakır eşyalarınıza herhangi bir zarar vermez. Bu sebeple derin bir kabı beyaz sirkeyle doldurun ve metal eşyanızı beyaz sirke içerisinde 24 saat kadar bekletebilirsiniz. Ardından sert bir fırça yardımıyla yüzey temizlenir. Böylece kalıntıları daha kolay yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz.

Kireç ve Tuz

En kolay ve etkili yöntemlerden biri de budur. Paslanan alanın üzerini tamamen tuzla kaplayın ve üzerine toz kireç dökün. Üzerine su damlatın ve 2-3 saat kadar karışımın beklemesine müsade edin. Ardından Temiz bir diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Tabakaların yüzeyi terk ettiğini göreceksiniz.

Okzalik Asit

Bu yöntemi uygulamadan önce gazını solumamak ve cildinizi bu maddeden korumak için eldiven ve maske gibi önlemler alın. Ardından uygulamaya geçebilirsiniz. Öncelikle paslı eşyanızı yıkayın. Ardından 250 ml sıcak su ile 25 ml oksalik asidi çözelti haline getirin. Yaklaşık 20 dakika kadar bu karışımda metal eşyanızı bekletin. Yıkadığınızda tamamen temizlenir.

Sitrik Asit

Bir diğer etkili yöntem ise sitrik asittir. Çok güçlü asidik bir yapıya sahiptir ve pas lekelerinin bir numaralı düşmanıdır. Bu işlem için toz halindeki sitrik asitten yararlanın. Plastik bir kaba sitrik asit sökün ve sıcak suyu eşyanızı kaplayacak şekilde üzerine dökün. bir gece boyunca bu karışımın içerisinde bekletin ve ardından yıkayıp kurutun. Bu lekeleri yok ettiğini göreceksiniz.

Dizel Yakıt

Bir diğer etkili yöntem ise dizel araçlarda kullanılan yakıttır. Bu maddeyi benzinliklerden temin edebilirsiniz. Özellikle paslanmaz çelik üzerindeki pas lekeleri için en etkili yöntemdir. Mümkünse pirinç bir fırça yardımıyla yoksa sert kıllı bir fırça yardımıyla lekeler üzerine doğrudan uygulayın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.