Pas Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

10.07.2017
6.954
Pas Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Zamanla toksitlenen yüzeylerde pas lekeleri oluşmaya başlar. Bu lekeler kumaşta veya metal yüzeylerde sıklıkla görülür. Ancak bu lekeleri çıkarmak her zaman kolay olmayabilir. Peki pas lekesi nasıl çıkar?

Pas Lekesi

 

Pas lekesi sürekli su ile temas halinde olan bölgelerde sıklıkla görülen ve hiç hoş görünmeyen lekelerdir. Pas lekesi ne ile çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yazıda aradığınızı bulabilirsiniz. Bu yöntemler ile yüzeylerinize zarar vermeden bu lekeleri alt edebilirsiniz. Peki pas lekesi nasıl çıkar? Pas lekesine çözüm olarak ne ile müdahale edebiliriz? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

Pas lekesi özellikle makinelerde ve çalışan aksamlı eşyalarda kendini gösterir. Bu lekenin çıkarılması en zor hali metal üzerinde olanıdır. Bu lekeler asidik çözeltilerle temizlenir. Ancak bu çözeltileri her yüzeye uygulayamayız. Bu durumda farklı yollara başvurmamız gerekecektir.

Bu lekeler su ile çok temas eden alanlarda zamanla tortular halinde kendini gösterecektir. Bazen sadece leke olarak da karşımıza çıkabilir. Kumaş üzerindeki veya metal üzerindeki bu lekeler için farklı yöntemler uygulamalıyız. Bu lekeler çalışan aksamlı her yerde karşımıza çıkabilir. Ne ile çıkacağı lekenin bulunduğu yüzeye göre değişkenlik gösterir. Ancak genellikle asitli çözeltiler etki edecektir.

Ütüdeki Pas Lekeleri

Ütü en çok paslanmaya müdait ev eşyalarındandır. Zamanla özellikle ütü tabanının iç kısmında biriken bu tabakayı ütüyü sökmeden temizlemek mümkündür. Ütünün çelik tabanı bu lekelerin oluşumu için çok müsaittir. Tban üzerindeki bu lekeleri çıkarmak için ütünün haznesine asidik bir çözelti koymak işe yarabilir. Bu yöntem aksamını etkilemeyecektir. Böylece aksamını sökmeden bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

Bu lekeleri yok etmekte en etkili yöntemlerden biri de karbonattır. Su haznesine bir miktar karbonat eklemeniz su ile kaynaması ve gözeneklerden buharı çıkarmanız işe yarayacaktır. Buharla birlikte pasında akıp gittiğini göreceksiniz. Ardından temiz bir bez ile gözeneklerden akan kiri temizlemelisiniz.

Bir diğer etkili yöntem ise ütünün su haznesine beyaz sirke eklemektir. Bu yöntem ile ütüye hiçbir şekilde zarar vermeden bu lekelerden kurtulabilirsiniz.  Çelik yüzeyindeki gözeneklerden akan sıvı pası temiz bir bez ile temizleyebilirsiniz. Bu lekeyi çıkarmanın en etkili yöntemi budur. Beyaz buhar çıkana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Bu yönte ile içerde oluşmuş kireci de alt etmiş olacaksınız.

Banyodaki Lekeler

Bu lekelerin en sık görüldüğü yer ise şüphesiz ki banyolardır. Fayans duvardaki bu lekeleri yok etmek için asitli çözeltilerden yararlanmalısınız. Ayrıca yağ çözücü kimyasallarda bu lekeleri çıkarmada etkili olacaktır. Mümkün olduğunca bu lekelerin oluşumunu önlemek için günlük bakımına dikkat etmelisiniz. Ancak özellikle rutubetli evlerde bu lekeler kaçınılmazdır. Bu durumda ne ile çıkaracağınızı düşünüyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır.

 

Bu lekelerin en büyük düşmanı izopropil alkoldür. Bu madde yoğun derecede asitli bir maddedir. Bu madde ile lekeleri kolayca yüzeyden söküp atabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise limon suyudur. Limon içerisindeki asitler banyonuzdaki fayanslara kesinlikle zarar vermez. Fayans üzerindeki bu lekeleri kolaylıkla çıkarır. Bu işlemleri fırça yardımıyla uygulamanızda fayda vardır. Bir diğer etkili yöntem ise diş macunudur. Pas lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız bu yöntemler banyonuzda oldukça etkili olacaktır.

Bulaşık Makinesindeki Lekeler

Bulaşık makinesi pas lekesi ile kirlendiyse endişelenmenize gerek yok çünkü bu lekeyi çıkarmanın bir yolu var. Peki bu lekeler ne ile geçer dediğinizi duyar gibiyim. Bulaşık makinesindeki bu lekeler için limon tuzu etkili bir yöntem olacaktır. Bu tozu lekeler üzerine serpin ve üzerine kaynar su dökün. Bu işlemi yaparken cildinizi, nefes yollarınızı ve gözlerinizi korumak için; eldiven, maske ve gözlük kullanmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde özellikle astım hastalarında ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 

Bulaşık makinesinin lekeli bölümüne limon tuzunu ve kaynar suyu döktükten sonra bir süre bekleyin ve bulaşık makinesini boş bir şekilde çalıştırın. Bir çok bulaşık makinesinde kendini temizleme modu mevcuttur. Bu işlem için bu modu kullanabilirsiniz.

Kola ile pas temizleme

Kolanın bir çok lekeyi geçirir nitelikte olduğunu biliyoruz. Evet bu lekeler için de oldukça ideal bir yöntemdir. Özellikle çelik üzerindeki lekeleri yok etmede en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca ocaktaki pas lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız da bu yöntemi uygulayablirsiniz. Ayrıca çelik ve camdaki lekelere bu yöntemi uygulamanız yüzeye kesinlikle zarar vermez. İçindeki asitli maddelerle bu lekelerin en büyük düşmanıdır kola.

 

Diğer yüzeyler

Duvardaki, sobaadaki veya camdaki bu lekeleri çıkarmak için daha güçlü asidik yapıya sahip olan hidrojen peroksit veya amonyaktan yararlanmalısınız. Ayrıca kaportada oluşa bu lekeler için de bu maddeleri kullanabilirsiniz. Sobanın üzerine bu maddeleri uygularken sobanın yanmıyor olması gerekmektedir. Pas temizleme yöntemleri arasında en çok kullanılanlar bu yöntemlerdir. Ayakkabıdaki pas nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bunun için de karbonat kullanmanız gerekecektir.

 

Ayrıca bu lekelerin oluşumunu önlemenin en etkili yolu tırnak cilasıdır. Çelik veya diğer yüzeylere uygulayacağınız cila ile bu lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz. Cila kireç ve pas izlerine içindeki tutucu meddelerle engel olur. Cila ve cila benzeri maddeler leke oluşumunu önlemede faydalıdır. Pantolondan bu lekeyi çıkarmak için amonyaklı suda bir gece bekletmeniz yeterli olacaktır. Tüm bu yüzeylerden asidik çözeltilerle bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.